Merhaba ,
2016 Ocak'ta yılında Arnavutluk'ta bir şantiyede çalışırken iş çıkışı şirket aracıyla bir motosiklete çarptım . Mobilet tarzı bir motosiklette iki kişi vardı , hatalı sollama yapmam dolayısıyla suçlu bendim . Alkol vs yok.
Kişilerden biri hastaneye kan kaybıyla gittiği için ağır yaralı olarak raporlandı ( burası önemli , Arnavutluk'ta kaç kişinin hastaneye ne şekilde geldiği yargılanılan ceza sınırını belirliyormuş).
17 gün sonunda yaralı hastaneden çıktı ve aynı gün beni de tutuksuz yargılanmak üzere saldılar , işimin başına döndüm .
2016 Temmuz'da yapılan ilk duruşmada avukatımın savunma yapmaması sonu (evet adam savunma hazırlamadı , ilk celsede karar olmaz suçlamalar okunacak dedi bana .. ama karar okundu) ,temhiz yolu açık olarak 8 ay hapis cezası aldım , yine işimin başına döndüm . Bu sürede yaralı adama maddi manevi destek oldum , 4 ay platin takılı olarak yattı ama sonunda sağlığına kavuştu .
Temhize daha ciddi kurumsal bir avukatlık bürosuyla gideyim dedim ama daha mahkeme tarihi bile belli değil benim proje bitti ve 2016 Aralık'ta Türkiye'ye döndüm .
2017 Mart'ta temhiz mahkemesi benim cezamı onadı . Yaralıdan şikayetim yoktur diye bir kağıt almayı beceremedik , vaktinde almadık adam Yunanistan'a çalışmaya gitmiş .. Bu sebeple kamu davasından cezayı yedim . Beceriksiz 2. avukatım Aranutluk'a girmezsem sorun olmayacağını söyledi . Ben de Türkiye'de işime gücüme devam ettim .
2019 Ağustos'ta rusyaya çalışmaya geldim . 2020 Ocak'ta Arnavutluk nereden akıllarına geldiyse beni interpole verdi , Rusya'da alındım . Dava dosyam Arnavutluk'tan istendi . Rus kanununa göre suçluyu arama , yakalama kararı çıkartmanın bir süre sınırı varmış . Arnavutluk 2017 Mart'tan beri benim yakalama kararımı Arnavutluk'ta bile çıkarmamış . Rusya'da beni vermedi ( Avrupa Suçluların İadesi Sözleşmesi'nin verdiği hakla)
Şimdi Rusya'da işim bitti , 29 Eylül'de Türkiye'ye dönüyorum . Interpol aramam baki . Arnavutluk'ta kesinleşmiş 7 ay 1 gün hapis cezam var. Türkiye'nin beni iade etmeyeceğini biliyorum , hatta Türkiye yurtdışında ceza yatan mahkumları bile alıp Türkiye'de infaz edebiliyor.
Başıma neler gelebilir bilmek istiyorum , yardımcı olabilirseniz sevinirim . Basit bir trafik kazasından alınmış bu cezanın Türkiye'de karşılığı çok daha hafif . Benim için Türkiye ''cezayı ben infaz edeceğim diye başvuru yapabilir mi ? Yaparsa bire bir mi uygular (7 ay hapis mi yatıtır) yoksa cezanın ağır olması sebebiyle bir hak mahrumiyetim olduğunu mu savurum .
Yardımınızı rica ediyorum .