Merhabalar Değerli arkadaşlar,

Benim sizlere bir sorum var ve de değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bizim oturmuş olduğumuz sitede bir yönetim kurul kararı alındı. Ancak yönetim kurulu toplanmadan yönetici ve 3 denetçi arasından karar alınarak karar defterine işlendi ve site maliklerine duyuruldu.

Alınan karar ve karar defterine geçirilen metin aynen şu şekildedir.

12 Ağustos 2020 tarihinde pandemiden dolayı kat maliklerinin biraraya gelememesi sonucunda Yönetici ve deneticiler arasında yapılan toplantı sonunda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1) Pandemi kapsamında daha önceden kat maliklerine duyurulan ve kabul gören şebeke sularımızdaki kireçten dolayı sitemiz ana girişlerine Debi Kontrollü Otomatik Su Arıtıcısı Kurdurulmasına karar verilmiştir.
2) Yerden ısıtma sistemi ile ısıtılan dairelerimizin ve dükanlarımızın komple ilaçlı tesisat temizliği yaptırılmasına karar verilmiştir.
3) Debi Kontrollü su arıtıcısı ve kalorifer tesisat temizliği için her bir daireden eşit oranda daire başına 300,00 TL, her bir dükkandan da eşit oranda dükkan başına 100,00 TL dileyen peşin, dileyen 2 eşit taksitle 25 Ağustos 2020 ve 25 Eylül 2020 tarihlerinde demirbaş bedeli toplanmasına karar verilmiştir.

İmzalar sadece Yönetici ve 3 adet denetçi ile imzalanmıştır.

Ben watsapp grubunda bu şekilde karar alınamayacağı ve kararın yok hükmünde olduğunu duyurdum ve gereken ödemeleri yapmayacağımı belirttim. Kararın usul bakımından uygun olmadığını belirttim.

Daha önceden onay gördüğü demiş yönetici. Bununla alakalı hiç bir kayıt kürek yok. İmza yok. Oylama yok. Belki daha önceki yönetim toplantılarında gündeme gelmiş gelen kişiler arasında sadece sözlü olarak yapılabilirliği tartışılmış olabilir ancak site sakinlerinin hiç biri tarafından böyle bir karar alındığının bilgisi yok. Site sakinlerinden istemeyenler de çok. Ancak yönetici pandemiden dolayı bu kararın yasal olduğu ve alınabileceği ifade edilerek gerekli sistem yaptırıldı ve bir kısım malikler tarafından ödemeler de yapıldı.

Bu aşamada oylamaya sunulmadan alınan bu kararın ve yapılmasını itemediğimiz site sakinleri ödemeyi yapmazlarsa hukuki yönden bir yaptırımı olabilir mi?

(Bu arada site 258 daire den oluşmakta ve 60 adet dükkandan oluşmaktadır. Toplamda alına karar 83.000,00 TL tutarında bir karar)

Bilgileriniz ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...