+ Konuyu Yanıtla
1 den 1´e kadar toplam 1 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2020
  Nerede
  Amasya
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Müfredat Değişikliği, 240 AKTS Kredisi ve Lisans Mezuniyeti Hakkında

  Merhaba. Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam, yöneticilerden ricam doğru yere taşınmasıdır. Teşekkürler.

  2015 yılında bir devlet üniversitesinin lisans programlarından birinden mezun oldum. İlgili üniversiteye yatay geçiş ile başka bir devlet üniversitesinden gelmiştim. O dönemde intibak yapıldı, eski okulumda gördüğüm derslerden muaf tutuldum; geçtiğim okulda alacağım dersler belirlendi. Ben de sorumlu tutulduğum müfredattaki gerek zorunlu gerekse seçmeli tüm dersleri başarı ile bitirerek, sorunsuz şekilde mezun oldum. Fakat mezun olup, diplomamı aldıktan sonra, diploma ekime (diplomanın dünya çapında tanınırlığını kolaylaştırmak için yanında verilen İngilizce belge) bakarken fark ettim ki, tüm dersleri başarmama rağmen toplamda AKTS (ECTS) kredi miktarım 240'a ulaşmamış; 238'de kalmış. Bu arada sorun, müfredat değişikliklerinden dolayı bazı derslerin AKTS kredi değerinin düşürülmesinden kaynaklanıyor. Yani benim durumumda, bir ders öncesinde 6 AKTS iken; sonradan kodu değişiyor ve 4 AKTS'ye düşürülüyor (dersin ismi aynı kalıyor). O 2 eksik oradan kaynaklanıyor. Tabii biz kayıt yenilemelerde sistemde neyi gördüysek onu seçtik. Ki, benimle aynı kredi miktarında bitiren bir sınıf arkadaşım var. Tahminimce, bu tüm sınıfın AKTS değerini etkileyen bir şey.

  Ayrıca dikkatimi çeken bir başka detay ise, ilgili okulun eğitim öğretim yönetmeliğinin mezuniyet şartlarına baktığımda zaten "4 yılın sonunda 240 AKTS'ye ulaşmış olmak" diye bir şart yok; sadece Genel Not Ortalamasının 2.00 ve üzeri olması; tüm ders, tez ve projeleri başarı ile bitirmiş olmak şartı var. Ki ben de bu şartları sağlıyorum zaten. Ama bununla birlikte, Bologna uyum sürecinden kaynaklı olarak 240 AKTS şartının çoğu okul tarafından şart koşulduğu ve bunun neredeyse standartlaştığı biliniyor. Fakat ben yönetmelikte de böyle bir şart olmamasından dolayı olacak ki, AKTS'den dolayı hiçbir sorun yaşamadım. Hatta mezun olduğum fakültenin öğrenci işlerinden bu durumda başka öğrencilerin de olduğu; ancak, öğrenci kendisi için öngörülen müfredatı tamamladığından dolayı bu konuda öğrenciden kaynaklı bir hata olmadığı; bundan dolayı da 240 AKTS'ye ulaşmasalar da mezun edildikleri söylendi. "İsterseniz dilekçe verebilirsiniz ama bu saatten sonra bir şey değişeceğini sanmıyoruz" denildi.

  İnternet üzerinde yaptığım araştırmalar sonucu başka bazı okulların da müfredatı tamamladığı için 240 AKTS'ye ulaşmasa bile öğrenciyi mezun ettiğini öğrendim. Ancak başka bazı okullar ise, öğrenciyi mezun etmeden önce AKTS'sini tamamlatmak için ek ders aldırma vb. gibi yollara gitmiş. Fakat müfredatı zaten tamamlayan bir öğrenci için, ek ders aldırmak söz konusu bile olmamalı açıkçası. Çünkü öğrencinin ders konusunda bir eksiği yok.

  Ben yüksek lisansımı bitirdim; şuan doktora eğitimime devam ediyorum. Bugüne kadar bu konu ile ilgili hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Ancak bu konuyu sadece kişisel evhamımdan dolayı açtım. Mezun olduğum birim tarafından da bunun sıkıntı yaratmayacağı; öyle olsa yüksek ve doktoraya kabul olamayacağım aktarıldı. Kaldı ki zaten en son mezun olunan diploma geçerli olduğu için; dönüp de lisans diplomanıza bakılmaz denildi. Fakat ben yine de hukuki açıdan ileride bu konu ile ilgili bir sorun yaşar mıyım? Hatta diploma iptali gündeme gelebilir mi? Eğer öyle olursa, bu konuda kazanılmış hak süreci nasıl işler? Karşılaşabileceğim muhtemel sorunlar ne olabilir? Okula bunun düzeltilmesi için dilekçe versem, düzeltmedikleri takdirde ne yapabilirim?

  Dipnot olarak: Ayrıca 2017'de Açık öğretimden bir lisans bölümünü daha bitirdim. Onun AKTS değeri 240 ancak örgünde okuduğumdan farklı bir bölüm.

  Yardımlarınızı bekliyor; iyi günler diliyorum.  Hukuki NET Güncel Haber

  Müfredat Değişikliği, 240 AKTS Kredisi ve Lisans Mezuniyeti Hakkında konulu yargıtay kararı ara
  Müfredat Değişikliği, 240 AKTS Kredisi ve Lisans Mezuniyeti Hakkında konulu hukuk haber
  Konu Binboğa tarafından (23-09-2020 Saat 15:46:50 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Lise Mezuniyeti ve Asker kaçağı tecili
  Merhaba sevgili hukukçular, 1991 doğumlu, 1 yıl gibi bir süredir yoklama kaçağı bir vatandaşım. 23 yaşındayım. Açık liseden bu hafta mezun...
  Yazan: exe34 Forum: Askerlik Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 15-02-2015, 17:37:20
 2. Yüksek Lisans Tez Danışmanı Değişikliği
  2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun 50/d maddesine göre Harita Mühendisliği Ölçme Anabilim Dalında 15.02.2011 tarihinden itibaren araştırma...
  Yazan: emretercan Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 18-04-2011, 21:38:43
 3. Yüksek lisans ve lisans diploması hakkında
  Herkese şimdiden konu hakkındaki yardımları için teşekkür ederim. Sorunum şu; Muhtelif bir tarihte Çevre mühendisliğinden mezun oldum, bunun...
  Yazan: spiritualsigns Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 04-06-2010, 16:03:33
 4. Lisans mezunuyum 2010 lise/ön lisans sınavına girmek için ne yapmalıyım?
  2004 yılında bir lisans programını bitirdim. 2009 yılında bir önlisan programına yerleştim ve şu anda öğrenimime devam ediyorum. 2010 lisan düzeyinde...
  Yazan: ra_horathky Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 02-06-2010, 08:19:20
 5. Müfredat Dışı Eğitim
  merhaba üniversite yada lisede müfredat dışı eğitim verilmesi serbsetmidir? okuldaki hocaların derslerde verdiği bilgiler ile resmi kurumlara ait...
  Yazan: zeus1907 Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-04-2009, 11:22:24

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.