Merhaba,

Kayınçom ve ortağı Dubai'ye gittiler. Sürekli Dubai'ye gidip gelip ticaret yapan bir arkadaşım arayarak "kendisinin CD'lerini getirmelerini rica etti". Ben de arayıp kayınçomdan rica ettim. bir poşette yaklaşık 150 adet CD getirirlerken havalanında "Bunlar Playstation CD'si ceza kesilecek" diye çevirmişler. Haklarında dava açıldı, 1.800 TL vergi ödemeleri istendi. Havaalanında onlar da "bizim akrabamız rica etti getirdik" diyince tutanağa benim adımı da yazmışlar.

Bize "Önemsiz bir tutar ve konu, belki ceza verilse bile HAGB olur" dediler. Ben de duruşmaya gittiğimde konunun uzamaması için "Evet ben istedim, arkadaşlarımızla oynuyoruz birbirimize alıp veriyoruz" dedim. Fakat hakim "kayınçom ve ortağının beraatine, benim adamına yeni dava açılmasına hükmetti". İş benim adıma dönemiş oldu. Ben davayı beklerken istinaf kararı bozmuş. İstinaf kararında "Beyanda bulunmadan ürünleri yurda sokmaları sabit olup, suç saikinin oluşan suçu ortadan kaldırmayacağı bilinmekle 5607 yasanın 3/22 - 5/22, 7272 yasa ile 5607 12/2 gereğince, 7242 61 ve 62 maadesi gereğince sair yönleri incelenmeyen hükmün bozulmasına kara verilmiştir" demişler.

Sorum: benim CD'lerle hiç bir alakam yok, bir önceki ifademi değiştirip yeni ifade verebilir miyim? Nasıl bir yol izlememiz lazım? Adı hiç geçmeyen ama asıl CD'leri isteyen arkadaşım gerekirse ben herşeyi kabul ederim diyor. Yardımlarınızı rica ederim, ben hiç alakam yok sadece rica edecekken davalı durumuna düşeceğim.

Teşekkürlerimle