Köy idari alanı içerisinde (%40 imar) 16 dönüm arazim/tarlam var (A tarlası). A tarlam 3 tarafı tek persel bir tarla ile çepe çevre çevrili (B arazi/tarla). B tarlası içerisinde ev, samanlık vb var. B tarlası köy içinde. A arazim B tarlasından geçmeden köye ulaşım yok. A arazimin dördüncü köşesi dere ve köye 3 km kadar uzak.

B arazisi 2003 yılında mirascıları arasında davalık olmuş, arazi tespitleri için dava açılmış. 2005 yılında kadastro geçmiş ve tarlalar belirlenmiş. 2003 yılında açılan dava nedeniyle mirascıların payları ve mirascı sayısı belli olmadığı için 2007 yılında geçen kadastro kütüğü oluşmamış, B tarlasının sahipleri yasal olarak kütüğe işlenmemiş.

B arasizi için 2019 yılında mahkeme mirasçıları ve payları belirlemiş ve kesinleşmeden üst mahkemeye gitmiş. Üst mahkemede hale görüşülüyor.

SORUM: A arazime Zorunlu Geçit Hakkı Davası açtım ancak tapuda kütük olmadığı için buradan yol almanız imkansıza yakın dediler. Ben 2019 yılında pay sahibi olarak karar almış mahke kararına uygun olarak tüm miraçılara dava açtım. Kütük görünmediği için davamın süreci nasıl işler?

1- B arazisi mirasçıları kütüğe işlenmeden zorunlu geçit hakkım mahkeme kararı ile verilebilir mi? Bu konuda mahkemeden sorunlu komşuluk nedeniyle B arazisinden geçit hakkımın parsel olarak belirlenmesi, değerinin belirlenmesi, değerinin mahkeme emanetine alınarak, mirasçılar belirlendikten sonra aktarımın talep edip, geçit hakkı alabilirmiyim. B arazisi 53 dönüm olup, bana vereceği en uygun yol tahminimce 40-50 Metrekare bir yer.

Hukuki görüş, düşnce, fikir, her konuda yardım talep ediyorum. Benzer Yargıtay kararı var ise mükemmel olur.