+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Giriş kat arka tarafa bakan bahçe yi çatı yaparak kapattı. Belediye süreci uzatıyor

Merhaba,

Apartmanda birinci katın sahibiyim. Hemen altımdaki katın sahibi (giriş kat), arka tarafa bakan geniş ve uzun bir teras/bahçe gibi bir yapısı var. Bundan 4 ay önce kiracım çıktığında evi boşaltırken farkettik.
    Alt kat komşum burayı pleksi plastik ile boydan boya çatı yaparak kapatmış. (Benim balkonun hemen altından başlarayak 2 metre uzunluğunda 80-90 cm genişliğinde full önüm kapanmış) Ertesi günü kendisiyle görüştüğümde buranın kaldırılmasını istediğimi, benim arkaya bakan balkonumun önünün tamemen kapatıldığını kendisine ilettim. Daha sonra tatile gideceğimi 15 gün sonra geleceğimi söyledim. Tatil dönüşü evime gittiğimde, biz hiç konuşmamış gibi pleksi çatı bir anda full aliminyum çatıya dönüştürülmüştü. Üst katlardan gelen çamarşırlar giysiler mandallar bir sürü pislik o çatının önüne düşmüş ve benim önümdeydi.

- (29/07/2020) Aynı gün belediye şikayet dilekcisi vermek için gittim ve 4 gün uğraşarak istedikleri evrakları toparladım ve dilekçeyi bu tarihde verdim (mimari projeler çıkarttırdılar hepsi için tam 4 gün izin aldım iş yerinden)
    - (07/08/2020) Belediye kişiyi aradı ve yanlarına çağırıp, bu çatının kalkmasını istedi. Komşumda kendilerine kaldıracağını söyledi. Belediye memurda bana kaldıracak uyum gösterdi 1 hafta bekleyelim dedi. (kişi tatilde olduğu için geç geldi bu arada o hafta belediye ekipleri görüp bakmış çatıya)
    - (21/08/2020) Telefon ile belediye deki memuru aradım ve hala çatının kaldırılmadığını nasıl bir yol izleyeceklerini sordum. Tamam ben arıcam çatıyı yapan kişiyi konucam dedi
    - (28/08/2020) Belediye tekrar gittim yüz yüze görüşmek için, tamam teblikat yollayalım teblikatı dikkate almaz ise ceza kesilecek dedi (arayıp konuştumu uyardımı bilmiyorum)
    - (04/09/2020) Bugun tekrar aradım belediyedeki memuru, ben yolladım teblikatı dedi. Dedim bir örneğini alabilirmiyim ben mahkemeye hazırlanıyorum elimde bunlar olsun istiyorum dedim. Konuyu geçiştirdi ben sizede yolladım dedi en sonunda, ve bana beni haftaya cuma tekrar arayın dedi.

Olayların genel bütünü bu şekilde, başvuru aşaması başlangıç ve şuanki konumumuz tam 1 aydan fazla oldu. Fakat kiracımın çıktığı tam 4 ay oldu.
    Şimdi bazı sorularım olacak
    1- Belediyenin tutumu bu şekildemi olmalı, bu iş bu kadar uzunmu sürmeli yoksa alt katdaki komşunun korunduğunumu düşünmeliyim
    2- ilçe belediye yi denetleyen bir kurum yokmu? İlçe belediyeler büyük şehir belediyesine bağlı değilmi ? Büyük şehir belediyeyi aradığımda siz bize dilekce verseniz ilçe belediyeye gönderiyoruz dilekceyi onlar ilgilenir diyorlar.
    3- Eve 6 kiracı geldi ve 4 ü balkonun halini ve o çatılardaki pisliği görünce, açıkcası evi tutmakdan vazgeçtiler. Ben bu 4 ayın zararını alt komşumdan mahkemece alabilirmiyim.
    4- Çatının kaldırılması işini nasıl hızlandırabilirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Giriş kat arka tarafa bakan bahçe yi çatı yaparak kapattı. Belediye süreci uzatıyor konulu yargıtay kararı ara
    Giriş kat arka tarafa bakan bahçe yi çatı yaparak kapattı. Belediye süreci uzatıyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    57
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Giriş kat arka tarafa bakan bahçe yi çatı yaparak kapattı. Belediye süreci uzatıyor

Belediye bu işe sizin istediğiniz manada asla ve kata bir çözüm bulmaz yani gelip yıkmaz, sadece kendine gelir temini için para cezası yazar, konuyu mahkemede halledebilirsiniz dava açarak yıkım kararı aldıracaksınız yalnız bu davayı açar iken hem yıkım kararı almak hem de masrafları talep edeceksiniz ve bu kararı kendiniz tatbik etmek durumundasınız, konu mimari projeye aykırılıktan öte sizin dairenizin ve can güvenliğinizi de etkileyen bir durum olduğundan iddianıza bu durumları da dahil edeceksiniz.Hem kat malikine hem yapana her ikisine birden dava yönelteceksiniz.Sonuç olarak bir avukata başvuracaksınız.

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Giriş kat arka tarafa bakan bahçe yi çatı yaparak kapattı. Belediye süreci uzatıyor

Ortak alana kat maliklerinin onayı olmadan inşaat yapmak hukuka aykırı olup ortak yerlere el atmanın önlenmesi ve eski haline getirilmesi taleplerini içeren bir dava açmanız durumunda yasal olmayan inşaat mahkemece kaldırılabilir. Ancak bu davayı mutlaka bir avukat yardımıyla açınız ki her şey doğru düzgün ilerlesin. Bu dava konusu adli boyuttur. Bir de bu olayın kaçak yapı durumu yönünden idari boyutu var , konuyla ilgili belediyeye şikayet etmeniz gerekiyor ve gördüğüm kadarıyla yazılı şikayet başvurunuz vardır. Şayet belediye işini doğru düzgün yapmadığını düşünüyorsanız Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru yapma hakkınız var, bu kuruma başvuru yaparsanız idari açıdan gerekli inceleme yapılır ve haklı olduğunuz otaya çıkarsa belediyeye gerekli tavsiye kararı verilir. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kendi resmi sayfasında kurumu tanıtan bir yazısı var, isterseniz bir göz atın.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU'NUN RESMİ SAYFASI:
    https://www.ombudsman.gov.tr/rehber-...lar/index.html

NOT: Gelişmeler hakkında bu yere bilgi verirseniz sizin durumunuza benzer konuda birçok insana yardımcı olursunuz.

Saygılarımı sunarım.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba tekrar,

Sizleri tüm geliştimelerden haberdar edicem.

Son durum, 14 eylül 2020 pazartesi alt kattaki komşuya ihbarname belediye tarafından yollandı.

Bu arada beni yapı denetim müdürüyle görüştürdüler. Durmu izah ettim. Dilekçenin verildiğinin 45 gün olduğunu bu süre zarfında belediyenin neden bir aksiyon almadığını ve bundan sonraki işlemlerin nasıl ileryeceğini sordum.

Aldığım cevap, bu kadar şey çok normal bizler kağıtları evrakları topluyoruz (ki bütün evrakları bana toplattırdılar, tapudan imar esas mimari proje çıkarttırdım ve bunu usb aktardılar gidip o kadar büyük kağıda basan ozalitci buldum imzalattım bunun yanında dilekçeler hepsini ben yaptım. Bu olay tapuda randevu alımı tapu harcının yatırılması kağıtların basılması belediye verilmesi tam 4 gün sürdü. ben 29/07/2020 de dilekçemi vermiştim)

Ayrıca müdür bey konuşurken yüzüme bile bakmadı çok ciddiyim, tam ben anlatırken kalktı odanın ortasında duran masadaki evraklarla uğraştı. 5 dk bekledim inanın hiç dönmedi bana. Bende teşekkür ederim ilgiiniz için diyip kalktım.

Öğrendiğim başka birşey de oradaki memurların görevlerini tam yaptıklarını fakat son teblitkat gönderilirken son imzanın müdür tarafından tam 1 hafta bekletildiği oldu.

Üssteki arkadaşın yazısını okudum şimdilik denetciler kuruluna şikayetde bulunmadım teblikat tariğinden sonra 10 gün daha beklememi söyledi memur onuda bekleyip belediye tekrar gidiip, sonuç alınmaz ise denetciler kuruluna şikayet edicem.

İlgili gelişmelerin hepsini buraya yazıcam, en azından insanlar faydalansın. Bu gibi komşuların haksız kazanç elde etme durumlarında nasıl davranması gerektiği hakkında bir yol haritası olsun ellerinde.

Arada tavsiyelerinizi beklliyorum, teşekkürler

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tefos rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ...Bu gibi komşuların haksız kazanç elde etme durumlarında ..
    Durumun haksız kazanç elde etmekle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum.
    Üst katlardan gelen çamarşırlar giysiler mandallar bir sürü pislik o çatının önüne düşmüş ve benim önümdeydi
    .Çatı olmasa idi , o sizi görür görmez rahatsız eden üst katlardan atılan çöpler ve düşen çamaşırlar alt kat komşunuzun balkonuna gelmiş olacaktı öyle değil mi?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Durumun haksız kazanç elde etmekle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum..Çatı olmasa idi , o sizi görür görmez rahatsız eden üst katlardan atılan çöpler ve düşen çamaşırlar alt kat komşunuzun balkonuna gelmiş olacaktı öyle değil mi?
    Haksız kazanç şu şekilde gördüğüm için o kelimeyi kullandım. Benim evimin avantajı balkonumun olması, bir aşağı kat balkonu olmayan giriş kat olmasıdır. Evimizi alırken bu avantajları gözeterek giriş kat ve 1. kat avantajını durumunu gözeterek satın aldık ve giriş kata göre yüksek ücret ödedik. Ayrıca balkondan baktığımda benim önümün açık olması ile tamamen kapanması durumuda benim avantajımın ve evimin değerinin düşmesi söz konusu olmuştur

Alt komşu dediğim gibi bir balkonu olmamakla beraber, evini alırken giriş katın dez avantajlarını kabul etmiştir. Ortak alan bahçeye (bu bahceye giriş sadece giriş katlardan mevcut). Çatı yaparak bahçenin yarısını yarı kapalı bir alana çevirmiş ve bu alanı yarın bir gün evine katması içten bile değildir.

Sonuç olarak bu anlattıklarım litaratürü tam olarak bilmiyorum fakat, benim gözümde ne yazıkki haksız kazançtır.

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Cevap: Giriş kat arka tarafa bakan bahçe yi çatı yaparak kapattı. Belediye süreci uzatıyor

Merhaba tekrar,

Sizleri tüm geliştimelerden haberdar edicem.

Son durum, 14 eylül 2020 pazartesi alt kattaki komşuya ihbarname belediye tarafından yollandı.

Bu arada beni yapı denetim müdürüyle görüştürdüler. Durmu izah ettim. Dilekçenin verildiğinin 45 gün olduğunu bu süre zarfında belediyenin neden bir aksiyon almadığını ve bundan sonraki işlemlerin nasıl ileryeceğini sordum.

Aldığım cevap, bu kadar şey çok normal bizler kağıtları evrakları topluyoruz (ki bütün evrakları bana toplattırdılar, tapudan imar esas mimari proje çıkarttırdım ve bunu usb aktardılar gidip o kadar büyük kağıda basan ozalitci buldum imzalattım bunun yanında dilekçeler hepsini ben yaptım. Bu olay tapuda randevu alımı tapu harcının yatırılması kağıtların basılması belediye verilmesi tam 4 gün sürdü. ben 29/07/2020 de dilekçemi vermiştim)

Ayrıca müdür bey konuşurken yüzüme bile bakmadı çok ciddiyim, tam ben anlatırken kalktı odanın ortasında duran masadaki evraklarla uğraştı. 5 dk bekledim inanın hiç dönmedi bana. Bende teşekkür ederim ilgiiniz için diyip kalktım.

Öğrendiğim başka birşey de oradaki memurların görevlerini tam yaptıklarını fakat son teblitkat gönderilirken son imzanın müdür tarafından tam 1 hafta bekletildiği oldu.

Üssteki arkadaşın yazısını okudum şimdilik denetciler kuruluna şikayetde bulunmadım teblikat tariğinden sonra 10 gün daha beklememi söyledi memur onuda bekleyip belediye tekrar gidiip, sonuç alınmaz ise denetciler kuruluna şikayet edicem.

İlgili gelişmelerin hepsini buraya yazıcam, en azından insanlar faydalansın. Bu gibi komşuların haksız kazanç elde etme durumlarında nasıl davranması gerektiği hakkında bir yol haritası olsun ellerinde.

Arada tavsiyelerinizi beklliyorum, teşekkürler

Akıl vermek gibi olmasın ama küçük bir önerim olacak: Belediyeye ya yazılı yada sözlü biçimde şikayetinizin hızlandırılarak hukuka uygun bir işlem yapılmasını, aksi durumda konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu'na taşıyacağınızı karşı tarafa iletirseniz belki işleriniz daha hızlı ilerleyebilir. Bu arada kaçak yapı olarak gördüğünüz şeyin hukuki açıdan kaçak yapı olduğundan eminsiniz dimi ? Şayet ortada hukuki açıdan bir kaçak yapı varsa elinde sonunda gereken yapılır. Ortada size göre kaçak ama hukuken kaçak olmayan bir yapı varsa durum değişir, lütfen rahatsız olduğunuz yapının kaçak yapı olduğudan emin olun.

Saygılarımı sunarım.

- - - Güncellendi - - -

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çatı olmasa idi , o sizi görür görmez rahatsız eden üst katlardan atılan çöpler ve düşen çamaşırlar alt kat komşunuzun balkonuna gelmiş olacaktı öyle değil mi?
    Erdoğan Bey, nasılsınız ? İnşallah işleriniz yolunda gidiyordur.

İzninizle alıntı yaptığım cevabınıza karşı görüşlerimi iletmek isterim: Bir kere üst kattan düşen çöp, çamaşır ve gibi şeylerden alt komşunun rahatsız olması çok doğal ancak bu rahatsızlık mimari projeye aykırı inşaat yapılmasını meşru kılmaz. Aksi durumda her haklı sebebi (ÖR: Yukarıdan çöp dökülmesi durumunu ) hukuka uygun olmayan bir eylemin (ÖR: Kaçak yapı yapma ) gerekçesine bağlarınız ve böylece ortada bir düzen kalmaz. Belki basit bir durumu abartıyorum ama bu komşular arasındaki rahatsızlıktan kaynaklı darp gibi olaylar bile mevcut olabiliyor. Bu sebepten ötürü yasal sınırlar içinde hareket etmek gerekir. Birçok sorunun çözümü hukuken mevcut ama çözüme gelene kadar üzerinden uzun bir zaman geçebiliyor.

Ayrıca bir komşu sürekli hukukun kabul etmeyeceği davranışlar gerçekleştiriyorsa ve bu durum ispatlanırsa o komşunun evden tahliyesi dahi istenebilir. Ancak bu yazıldığı kadar kısa sürecek bir işlem değildir. Bu gibi konuları bir avukat ile konuşsun.

Saygılarımı sunarım.

NOT: Ben avukat değilim, bu sebepten yazdığım bilgilerin hatalı çıkma ihtimali vardır.
    Konu ayberk_08 tarafından (19-09-2020 Saat 19:41:52 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: