Merhabalar

Yaklaşık 3 yıl önce aidat borcundan dolayı tarafıma icra dosyası açılmıştı. Fakat dosyadaki tutar olması gerekenden çok daha fazla idi (gerçek borcun yaklaşık 2 katı gibi bir rakam)

Yönetici ile görüştüğümde hata olmuş diyerek "sen gerçek borcu bankaya yatır, biz o dosyayı hallederiz" gibi bir şey söylemişti telefonda. Ben özellikle, bu dosya sonra başımıza iş açmasın diye sormuştum fakat "bir şey olmaz onu biz hallederiz" demişti. Ben de adama güvenerek, aynı gün gerçek borç tutarını banka gişesinden yatırmıştım. Fakat dosya kapanmamış ve hala açık, tutar da malum sürekli olarak artmış.

Sanırım ödemeyi bankaya yapmadan önce borca itiraz etmem gerekliydi 7 gün içinde. Fakat tabi ki ben bunu sonradan öğrendim.

Bu durumda benim haklarım nelerdir, neler yapabilirim, bilgisi olan üyeler fikirlerini paylaşabilirse çok memnun olurum.

İnternetten araştırmalarım sonucunda "Menfi tespit davası" adında bir dava gördüm. Ödeme yaptığım bankadan geçmişe dönük makbuz alabilirsem ve bu davayı açarsam şansım olur mu? Dosya tutarını alacaklının hatalı belirtmesi bir sorun yaratır mı?

Hatta yanlış anlamadıysam bu menfi tespit davasını kazanırsam bir de alacaklının kötü niyetinden dolayı tazminat hakkım söz konusu olabiliyormuş. Gerekirse bir avukat desteği alıp buradan doğacak tazminatı da avukatlık ücretine ek olarak kendisine bağışlayabilirim. Ama bu insanlara zaten ödenmiş olan bir borç için ödeme yapmak istemiyorum.

Kötü niyetliler çünkü şöyle bir ayrıntı daha var. Bu siteden ayrılıp farklı bir şehire yerleştim ama siteden ayrılmadan önce tekrar borçlanmıştım. Sonrasında yöneticiyi telefonla arayıp geciken borç için özür dileyip borcu yatırabileceğim hesap numarasını sms ya da whatsapp üzerinden göndermesini rica etmiştim. 2-3 kez aramama rağmen Hesap numarasını da göndermediler. Son aramamdan önce yukarıda bahsettiğim eski dosyanın da hala açık olduğunu öğrenmiştim. Hem neden hala açık olduğunu sorup hem de tekrardan sonradan oluşan borcu ödemek için hesap numarası istedim. Fakat sonuç yine değişmedi. Sanırım sonradan oluşan ufak miktardaki borc yerine önceki dosyadaki hatalı açılmış tutarın peşindeler.

Pandemi sebebiyle evden pek çıkamıyorum. Ama önerileriniz doğrultusunda gerekirse bir avukat ile görüşüp, yapılabilecek bir şey var ise işlemleri başlatabilirim