+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Kiracim deli ne yapabilirim?

Kiracim deli ne yapabilirim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kiracim deli ne yapabilirim?

Merhaba.
    Benim son kiracım maalesef akıl hastası çıktı.
    Şaka değil gerçekten rahatsız olduğunu düşünüyorum.
    Mayıs başında girdiği dairemin kiralarını saçma şekillerde ödüyor gerçi ben idare ediyorum.
    Bazen 2 aylık kirayı ödüyor bazen ödemiyor falan.. Fakat beni batıracak derecede bir borç takmadı şu ana kadar.
    Ama kira dışında acaip bir sorun oluştu.
    -
    Faturalar benim üzerime idi kiralamaya başladığımda. Yani doğalgaz elektrik ve su.
    Bu bana ödeyecekti ben de bankaya otomatik talimat vermiştim.
    Düzenli ödeme yapmadığı için kafam kızdı ve elektriği kapattırdım aboneliği.
    Fakat geçen yine kira ödemesi gecikince eve gittim o da ne elektrikler açık?!?!?
    Dedim oğlum kaçak veya usulsüz kullanma büyük sıkıntı olur kirayı zor ödüyorsun cezalı elektrik hiç ödeyemezsin al şu deprem sigortasını kira kontratını da al git aboneliği açtır.
    Hiç oralı değil.
    -
    Şimdi değerli hukukçular, benim elimde 1 mayıs 2020 tarihi ile başlayan kira kontratı var. Artı üstüme olan aboneliğin 31 temmuzda kapanışı var.
    27 gündür bu vatandaş kaçak kullanım yapıyorsa bu durumda bana şahsi olarak bir ceza çıkar mı?
    Kira kontratı bu cezanın bana olmaması gerektiğine yeterli belge olur mu?
    Bu iş nasıl sonlanabilir?
    Adamı kaçak kullanıyor diye ihbar edeyim mi? oluruna mı bırakayım?
    -
    Şimdi yaz doğalgaz faturaları 20 30 lira geliyor su da bir o kadar geliyor onlar şimdilik üzerimde ama bu işi halletmez ise eylül başında doğalgazı da kestirteceğim faturalar 150 200 gelmeye başlarsa hiç başedemem..
    -
    Değerli yorum ve önerileriniz için çok teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Kiracim deli ne yapabilirim? konulu yargıtay kararı ara
    Kiracim deli ne yapabilirim? konulu hukuk haber
    ...Istanbul aşkların en güzeli...

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.769
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kiracim deli ne yapabilirim?

Mayıs 2020 de başlayan kira kontratı , ilk kirayı girmeden ödemiştir muhtemelen.Ağustos 2020 deyiz, toplam 4 kira ödemesi almış olmanız gerekir. Bazen 2 aylık ödüyor dediğinize göre, ilk ay kirası yanında 2 aylık daha kira ödemiş, bazen hiç ödemiyor dediğinize göre kalan 1 aylık ödenmemiş kira , anlatımınızdan benim anladığım bu. Burada da delilik , normal değillik olarak tanımlanabilecek bir durumu yok bence kiracınızın.Abonelikler konusunda , haklısınız kullananın üzerine olması gerekir aboneliklerin. Bir noter ihtarı ile abonelikleri kendi üzerine almazsa tamamını iptal ettireceğinizi bildirin derim.Şu anda kaçak kullanımda veya normal kullanımda oluşan elektrik su gaz bedellerinden yasal olarak siz sorumlusunuz. Yarın çıkıp gitse aniden kurumlar borç için sizi muhatap alır, kiracınızı tanımaz.

İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mayıs 2020 de başlayan kira kontratı , ilk kirayı girmeden ödemiştir muhtemelen.Ağustos 2020 deyiz, toplam 4 kira ödemesi almış olmanız gerekir. Bazen 2 aylık ödüyor dediğinize göre, ilk ay kirası yanında 2 aylık daha kira ödemiş, bazen hiç ödemiyor dediğinize göre kalan 1 aylık ödenmemiş kira , anlatımınızdan benim anladığım bu. Burada da delilik , normal değillik olarak tanımlanabilecek bir durumu yok bence kiracınızın.Abonelikler konusunda , haklısınız kullananın üzerine olması gerekir aboneliklerin. Bir noter ihtarı ile abonelikleri kendi üzerine almazsa tamamını iptal ettireceğinizi bildirin derim.Şu anda kaçak kullanımda veya normal kullanımda oluşan elektrik su gaz bedellerinden yasal olarak siz sorumlusunuz. Yarın çıkıp gitse aniden kurumlar borç için sizi muhatap alır, kiracınızı tanımaz.
    Değerli Erdoğan bey, aydınlatıcı cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Delilik teşbihini eksik ödediği kira kısımları için değil de, bu resmi idarelerle ilgili tutumunun rahatlığına istinaden söylemiştim.
    Bugün sular idaresinden beni aradılar, kira kontratı ile gelin kiracınızın üzerine su aboneliğini açalım siz ve söz konusu daire bundan sonraki borçlara muhattap olmayacak biz de bugün kestik suyu dediler. Ben de gittim su faslını hallettim. Sizin de tavsiyeniz bu yönde.
    Elektrikte de bir aydır ben kestirdim son adıma olan faturayı ödeyip, kendisine 1 ay süre verdim dediim 1 ay sonra gidip ihbar edeceğim seni kaçak kullanıyor diye. Ayrıca cezayı da depositondan keseceğim dedim.
    Dogalgazda da benzer bir şekilde davranmak zorunda kalacağım çünkü kendisine yaptığım iyilik ve idareleri gözü görmüyor en ufak işine gelmeyen durumda duygu sömürüleri, yalan dolan konuşmalar başlıyor.
    Tekrar teşekkür ederim Erdoğan bey.

İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim deli kiracım (sadece deli değil kötü niyetli)
    Bu ay ki kirasını da ödemedi ve 2 aylık toplam kira borcu birikmiş oldu.
    -
    Sular idaresine giderek borçları vatandaşlık nosu yazılı imzası olan kontratı beyan ederek geçen aydan itibaren su faturasını tüm borcu ile onun üstüne aboneliği geçirdim ve daireyi de kendimi de sular idaresinin olabilecek bir haksız borç yükünden kurtardım. Bir daha da hiçbir kiracıya faturalar bende dursun sana yük olmasın sen harcadığını ödersin bana demem. Ne halleri varsa görsünler ne harcıyorlarsa ödesinler ödemeyeceklerse de kendileri uğraşsın resmi kurumlarla. Elde var 1.
    -
    Doğalgaz İgdaş'ın da borcunu HIYARA (afedersiniz bu ifade için ama başka ifadesi yok bu herifin karakterine) ödettirdim sıfırlanır sıfırlanmaz kış gelmeden İGDAŞ'a E-Devlet üzerinden abone iptalini verdim. Bugün itibarı ile kesildi. Elde var 2.
    -
    Elektrik aboneliğini de sıfırlatıp aboneliği kapattırdım. Elektrik idaresi (CK Boğaziçi) ile görüştüm, bana kurumla irtibatta kalmamı ayrıca alo 184ten kaçak kullanım ihbarında bulunmamı, kaçak kullanmıyor ise zaten faturaların şahsına çıkmakta olduğunu kaçak kullanıyor ise de kendisine gerekli yaptırımların uygulanacağını ayrıca daireden gittikten sonra da kontrat ile kurumla irtibat kurmamı böylece yeni kiracıya, şahsıma veya daire saatine borç devredilmeyeceğini öğrendim. Elde var 3.
    -
    Fatura belalarından böylece kendimi, gelecek kiracımı ve dairemi kurtarmış görünüyorum an itibarı ile.
    -
    Geldik daire ve kira durumuna..
    -
    HIYAR ay başında benden bir 10 gün rica ederek yalvar yakar 'ay başı ödeyemeyeceğim ama ayın 10unda hesabında abi' şeklinde mesaj attı ben de eyvallah dedim. 10 gün hiçbirşey demeyin bir önceki kira borcu ile 40 gün ediyor.. Üstelik o 1 kira 40 gün değil önceki aylardan yamuk yumuk ödemeleri dolayısı ile belki 60 70 gün gecikmeli.
    -
    Ben bugün en son bir mesaj çekip hakaret içermeksizin (haklı iken haksız duruma düşmeyeyim diye) 'yazıklar olsun sana o kadar iyiliğime' diye bir mesaj attım. O da ne telefon kapatılmış..
    -
    Şimdi en nihayetinde benim yapmam gereken nedir dostlar?
    Eve bugün yarın gidip bakayım diyorum ama içeri girsem bu da suç.
    HIYAR ile iletişim kalmadı. Kira da gelmiyor. Ben de emekiyim emekli maaşımdan başka tek gelirim bu kira. Aylık giderler açısından kiramın sekteye uğraması beni çok zora sokuyor.
    Bu anlattığım koşullar ilamsız icra (bu değerli forumdan başlıklardan okuduğum kadarı ile paramı kurtarmak ve gerekirse HIYARdan kurtulmak için en hızlı çözüm gibi okudum) açmam için yeterli midir? Şu EK dışında whatsapp yazılı konuşmaları ve tabii kira kontratı var elimde sadece. Bunlar yeterli midir? Ayrıca ihtarname de göndereyim mi?
    Öneri ve düşünceleriniz için teşekkür ederim.

İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ve bugün yeni bir şey daha keşfettim imzaladığı kira kontratına yazdığı vatandaşlık numarası da başka bir şahsın üzerine. !!!?!?!! :D
    -
    İnsan sinirden gülüyor, hayatta tercrübenin sonu yok, şerefsizlerden öğreniyor bizim gibi namuslular bu işlerin yolunu yordamını.
    -
    Banka dekontları kendi adı soyadı ile, ekstre dökümü aldım. Ordan da bir şey tuttururum herhalde.
    -
    Yardım alamadım halen ama olsun bu forum önemli kaynak bizler için.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Doğrudan icra takibi açmalısınız. Ancak bunun için kiracının TC kimlik numarasına ihtiyacınız olacak.
    Adı-soyadının doğru olduğuna emin misiniz?
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Doğrudan icra takibi açmalısınız. Ancak bunun için kiracının TC kimlik numarasına ihtiyacınız olacak.
    Adı-soyadının doğru olduğuna emin misiniz?
    Değerli sayın Avukatım, evet adı soyadı doğru olmalı zira banka dekontlarında aynı isim soyad ile geldi ödeme. Ama evet bir ihtimal o isimle de bir arkadaşından göndertmiş olabilirdi.
    -
    Yusuf bey ne mutlu bana ki, sonunda dayanamadım eve gittim kapıyı açtırdım. Eşyalı daire kiraladığımdan eşyaları kontrol ettim zaten 1+1 oldugundan çok ta bir eşya yok neyseki beyaz eşya 2 parça çamaşır mk ve buzdolabı yürümemişlerdi.
    Tüm dolaplarını kişisel eşyalarını almış anahtarını da kapının kenarına bırakıp kaçmış hazret-i hıyar.
    -
    Yahu Allahın adamı dedim içimden, madem kaçıyorsun, bari delikanlı ol da giderken anahtarı bıraktım ödeyemiyorum hakkını helal et diye mesaj at da ben de evi bir an önce tekrar kiralayayım... Boş yere bana bir ay daha kaybettirdi.
    -
    Neyse kaybettiğim aya üzülmedim kurtulduğuma sevindim.
    -
    BU vesile ile ilginize teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: