merhaba, tedavimle ilgili epikriz raporunu incelerken hatalı bilgiler gördüm. poliklinik ziyaretime ait, aynı doktor tarafından girilmiş iki ayrı kayıt, açık şekilde hatalı ve beni ciddi anlamda sıkıntıya sokuyor. bu kayıtlar nedeniyle, hastaneye her uğradığımda bana, burada yazılanlar nedeniyle önyargılı yaklaşılıyor. her defasında durumu anlatmak zorunda kalıyorum. bu kayıtların hatalı işlenmesinin sebebi olarak yanlış anlaşılmış olabileceğimi düşünüyorum. fakat böylesine bir yanlış anlama özel bir çaba gerektiriyor.

kayıtlardan biri hastane içinde bir personele uygunsuz davranışta bulunmamla ilgili. olayın aslı;

alkol tedavisi gören ve herkese sataşan bir vatandaşla yaşadığımız sözlü tartışmayı sohbet arasında doktora anlattım. doktor, bu anlatımdan yukarıdaki şekilde, sağır duymaz uydurur misali kendince bir hikayeyi hasta kayıtlarıma işlemiş. bu benim için çok büyük bir problem, hayatım boyunca hiçbir sağlık çalışanı ile tartışmaya bile girmedim. bu konuda ne bir tutanak var ne bir şikayet var.

bu yazı beni sıkıntıya sokuyor. aynı doktor farklı bir tarihte hakkımda daha ciddi sonuçlar doğuran bir kayıt daha girmiş. fakat bunu gizlilik nedeniyle burada paylaşamıyorum.

bu kayıt için bir şikayet dilekçesi yazıp kaydın silinmesi talebiyle, hastaneye verdim. bir ay sonra çevirme laflarla bir cevap gönderildi. herhangi bir işlem yapılmadı.

bu konuda doktorun sözü benim sözümden daha güvenilir bulunup, kayıtlara geçirilen hatalı bilgiler silinmedi veya düzenlenmedi. kendimi ifade etmekte zorlanan birisiyim. derdimi anlatamıyorum.

tedavim dışına taşıp, fişleme kaydı gibi tutulan, doktorun kişisel günlüğü gibi kullandığı bu kayıtların silinmesi için yasal hakkım var mı?