1 ay öncesinde kiracısı olduğum evin bahçesinde ağacın kalın bir dalı yıkıldı. Ev sahibine haber verdim. Geldi topladı.

Dun itibariyle bizim balkona dayalı olan ağacın diğer kalın dalı yıkıldı ve bizim kapı girişinizi tamamen kapattı. Bu arada incir ağacı bu her sene büyüdükçe büyüyor ve yıllardır gövdesi yere doğru eğilmeye başlamıştı. Dün yine aradım ağaç devrildi diye haber verdim. Siz kirdiniz ağacı şikayet edecegim dedi.

Ben de tutanak tutturmak için polisi aradım. Onlarla aynı saatte eve geldiler. Ben tutanak tutturmak için çağırdım polisi, ev sahibi polisi görünce şikayetçiyim ağacı kestiler dedi. O şikayetçi olduğu için daha önce ve dün ev sahibinin eşi hakaret ettiği için ben de şikayetçiyim dedim, ihbar süresi vermeden evden cikmamizi istiyor, çıkacaz dedik ona rağmen ilamsız tahliye çıkartmış icradan.

Karakola gittik ifade verdik. Ağacı ben kırmadım, yan apartmandaki komsularda şahit sesle beraber düştü. Düşen parçanın dalları neredeyse bir kamyonet büyüklüğünde ve evin önünü kapattı.

Sorularım

1) polis bana varsa sahitin gelsin ifade versin dedi. Komşular bu insanlarla yüz göz olmak istemediği için gitmeyebilir karakola. Peki ben şu an veya dava açıldığında yan apartmandakilerin kapısına polis giderek bu ağacın nasıl kırıldığını sormalarini isteyebilir miyim? Ne zaman ve nasıl yapmalıyım?

2) ağacı benim kirmadigima dair ispat yükümlülüğü bana mı ait yoksa kırdım diye suçladıklari için onlara mi ait ispat yükümlülüğü?

3) agac şu an hala kapıda bekliyor, giriş kattayiz balkondan atlayıp çıkıyoruz. Ağacı kim kaldırmalı temizlemeli oradan? Biz dokunmaya korkuyoruz. Ağacı kaldirmazlarsa ne yapmalıyım? Tekrar polise mi gitmeliyim. Bu ağaç burada uzun süre beklemez çünkü

Teşekkür ederim şimdiden.