Taşeron şirkette çalışırken askerliğe gitmek için haklarımı alarak istifa ettim. askerden dönüş yaptım ve şirkete tekrar işe başlamam için bilgi verdim şirket haklarını alan personellerin geri iadesi olmayacağını söyledi bende terhisten İŞ kanunu 31/4e göre 2 ay süre geçmeden önce noterden ihtarname çektim. aradan 15 gün geçti dün gece sgk dan mesaj geldi ve e-devlete baktığımda eski iş yerimden farklı bir iş yerinde sigorta giriş bildirimim yapılmış. şirket benden habersiz iş sözleşmesi tebliğ vs yapmadan sigorta başlatmış bir yere imza flnda atmadım sadece ihtarname gönderdim bu durumda işsizlik maaşımda kesilecek

1-) eğer bana sormadan işe başlatamazlarsa ben haklıysam sgkya ve savcılığa benden habersiz ve isteğim dışında sgkya sahte sigorta bildirdikleri için suç duyurusunda bulunabilir miyim? belkide benim imzamı taklit ederek belge hazırlamış olabilirler mi?

2-) şirket evine yakın, maaşı aynı, ve eski işine benzer olan işyerinde işe başlattık aradık söyledik(gerçekte aramadılar) kendi gelmemiş gibi savunma yapıp tazminattan kurtuluruz diye düşünüyor olabilir iş mahkemesine dava açıp işverenin gizli kapaklı iş yapıp aslında niyetlerinin işe almak olmadığını habersizce işe başlatıp sonra çıkarıp tazminattan kurtulmak istediklerini söylesem iş kanunu 31/4.maddesindeki 3 aylık tazminatı alabilir miyim?

3-)Şirkette yarın işe başlıyor olarak görünüyorum muhtemelen bi kaç gün sonra tutanak tutup işten devamsızlıktan çıkışımı verecekler onlar çıkış vermeden şuan için yapabileceğim bir durum varmı yoksa onların çıkış vermelerini bekleyip daha sonra dava açıp şikayette mi bulunmalıyım.

4-) Olur da yarın telefon açarlarsa yada yazı gönderirlerse bende o iş yerinde çalışmak istemediğimi eski iş yerimde boş kadro açılıncaya kadar beklemek istediğimi onların kafalarına göre başlattıkları işyerindeki sigortamın iptal edilmesini istersem, İŞ K. 31/4deki askerlik sonrası işe giriş hakkım düşer mi?

SAYGILARIMLA.