çevre şehircilik bakanlığı tarafından kentsel dönüşüme giren bölgede hak sahibiyiz yalnız iş belediyede sorun şu ki şehir merkezinde olan hem arsa hem de ev var fakat belediye veya ilgili kurum gitmiş dağ diye tabir edebiliriz dağın ortasında şehirden km.lerce uzak bir yere bina yaparak oradan vermek istiyor hem arsa hem ev değerinin katbe kat değer kaybediyor şehrin göbeğinden sizi alıcak sonrada istemediğiniz çok uzaklıkta bir yere zorla götürecek böyle bir zorlama yapılabilirmi diyelimki arsa ve ev değeri örnektir 1 Milyon ama yapılan binada bir daire 200 bin değerinde ne yapacağız şart koşulursa ayrıca bu değerler neye dayanarak belirleniyor kapalı kapalı ardından il meclis üyeleri kafalarına göre fiyat nasıl belirleyebiliyolar bu günkü sartlarda kiralar dahi ucmus vaziteyyette iken il meclis üyeleri kendi evlerine üstelik eski binalarına bile kira isterken binlerce lira veya satarken milyonlar ister kentsel dönüşüme giren yerin fiyatı belirlenirkende üş kuruşu karar verirler böyle bir sacmalık neyin nesidir nasıl kanundur benim gözümde ve vatandaşlarımıza sordugumuzda değerleri 2 milyon ve hatta daha fazladır nasıl olacak su an şehir merkezinde daire ve ya dünkkan veya arsalar bile kişiden satış alınırken milyonlar fiyat biçiyorlar kentsel dönüşümde binler konusuyolar bu dogrumudur yasalmıdır hakmıdır diyelimki bana milyonlarda verseler riskli yapıda dahi bulunsa vermek istemiyorum ha tasınırım ev yıkılabilir kendim ayrı eve cıkabilirim ama ne arsamı nede evın bulundugu arsayı hiç bir şekilde vermek istemiyorum bu durumda ne yapılmalı zorla devlet veya yetkili kurum veya mahkeme arsamıza el koyabilirmi bu dusunceler kafamı cok yoruyor hakkıyla hakkını kimse alamıyor ne yapmamız lazım bundan korunmamız ıcın ve haklarımızı korumak ıcın durum riskli bölge dahi olsa hiç bir şekilde devir veya satmak istemiyorum bu kentsel dönüşüme girmek istemiyorum açıkcası yorum yapacak arkadasalr veya hukukculardan hazır cevaplar veya anlasılmaz kanun metinleri ile cevap vermelerini istemiyorum nerdeyse tüm kanun metinlerini okudum ama ne fayda isterse mahkeme elinden de alır isterse tek kurus dahi vermez isterse keyfi her türlü iş kanun acıklarından yararlanılarak avukatlar veya bilirkişilr kararı ile devir ce işlem dahi yapılabilir kararlar dahi okudum o yüzden cevap vericek hukukcular su madde su kanun ıle kendınızı korumaya alabilir veya şu yolu takip etmenız gerekir diye acıkları sunabilir su acıklar kendınızı koruyun birde burası paylaşım formu biliyoruz kimse cevap da vermeyebiliriz anlarız lakin hangi avukata gitsem konussam hep bi terettüt egerki benım tum haklarımı koruyabilecek isteğimi yerine getirebilecek bu işte acıkları dahi bilerek haklarımızı savunacak hukukcu veya avukatlada ücret sorun değil çalışabiliriz tabi yalnıs anlasılmak ıstemem onemli olan tüm illerde ilçelerde görüğümüz hukuksuz haksız bir şekilde acıklığı bulunan bu kentsel donusmde hakkalarımızın korunması bu konuda açıklık getirecek herkese şimdiden teşekkür ederim saygılar...