2016 yılında KHK ile ihraç edildim, eş zamanlı olarak pasaportum da iptal edildi.

ACM yargılaması sonucunda beraat ettim. Göreve iade davam henüz sonuçlanmadığı ve sürecin uzun süreceğini düşünerek yurtdışında iş arayışına başladım. Bir süre sonra, yurtdışından aldığım bir teklifi değerlendirebilmek için iptal edilen pasaportumun yenilenmesi talebiyle 17/08/2018 tarihinde idareye (Valilik) başvurdum. İdare bu talebimi KHK' yı gerekçe göstererek reddetti. Bunun üzerine İdari Mahkemesinde dava açtım, mahkeme de 20/06/2019' tarihinde idarenin işlemini iptal etti. Bunun üzerine idare pasaportumu verdi ancak bir taraftan da istinafa başvurdu. Ben de pasaportumu aldıktan sonra yurtdışına çıkıp daha önce iş teklifi aldığım firmada çalışmaya başladım. Bu arada, İstinaf mahkemesi 20/02/2020 tarihinde idarenin başvurusunu reddetti (yani karar kesinleşmiş oldu) ve 09/03/2020 tarihinde de karar tebliğ edildi.

Ben de şimdi, daha önce iş teklifi alıp da idarenin pasaport vermemesi nedeniyle gidemediğim tarihten, mahkeme kararıyla pasaportu aldıktan sonra çalışmaya başladığım tarihe kadar olan potansiyel gelir (maaş) kaybımın telafi edilmesi talebiyle tam yargı davası açmayı düşünüyorum. Bununla ilgili merak ettiğim hususlar şunlar;

1. Şu durumda ben önce idareye başvurup zararımın tazminini talep edip red cevabı aldıktan sonra mı tam yargı davası açmalıyım, yoksa direkt tam yargı davası mı açmalıyım ? (ya da herhangi birisini yapabilir miyim ?)
2. İdareye hangi tarihe kadar başvuru hakkım var ? (zaman aşımına uğramamak için)
3. İdari mahkemeye hangi tarihe kadar başvuru hakkım var ? (zaman aşımına uğramamak için)
4. Maddi tazminat yanında manevi tazminat da talep etmem hukuken doğru mudur ? (yaklaşık 1 yıl işsiz kalmış olmanın verdiği manevi ızdırap ve olumsuz kariyer etkileri nedeniyle)
5. Böyle bir davanın iç hukuk yoluyla ve AİHM yoluyla kazanılma ihtimali nedir ?

Not: Zaman aşımı sürecinde dikkate alınması amacıyla, CoViid salgını nedeniyle 13/3/2020 tarihinden 15/6/2020 tarihine kadar yargıda sürelerin durdurulmuş olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.