+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 27 ileti bulundu.

Konu: Zaman aşımına uğrayan vergi borcunun silinmesi

Zaman aşımına uğrayan vergi borcunun silinmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Zaman aşımına uğrayan vergi borcunun silinmesi

Av.İsmail Arslan
    Vergici
    Sizlere teşekkür ederim cevaplarınız için

bu borç zaten bana akrabam yüzünden kaldı - 16 ene önce akrabamın şirketi benim üzerimeydi ve akrabam borç bırakdı
    Yani benim cebime girmeyen vergi borcunu sildirmek için birde paramı verim
    hemde çok yüksek paralar istediler

Bu işlerle uğraşan bir kişi Beni e devletden kontrol etti ve sen temizsin hiçbir problem yok
    senin borcunu sildiririz dedi

E Devlet kayıtlarında - E Tebligat - E Haciz - İcra Takibi - YOK
    Borç ayrıntısına baktığında da sorun yok dedi
    imza ile aldığım bir tebligat yok
    Yapılandırma yok
    Bu şirketi 16 sene önce devrettim

Bu borcu kaldırmak için bize bir sebep gerek dedi
    Banka hesabı açacaksın ama bu bizim kontrolümüzde olacak dedi
    Maliye bu banka hesabını görecek ve bloke edecek
    Bizde bu banka hesabına sebep gösterip borcun kaldırılmasını istiyeceğiz dedi

önce 2 ayda sonrada 6 ayda bu borcu kaldırtırız dedi
    Niye 6 ay dedim. O kişide yazışmalar uzun sürüyor dedi

Bugün GİB 189 Hattını aradım
    Sorun çözümü bölümünden bir kişi ile görüşerek bu sorunumu nasıl çözerim diye sordum
    oda bana ilgili yasayı söyledi. Ben zaten bu yasayı birkaçkere okumuşdum daha önce
    Vergi mahkemesine dava açacağımı kendisine söylemiştim zaten
    Dilekçeye bu şekilde yazman yeterli dedi.

6183 Sayılı kanunun Madde 58 göre burcumun silinmesini talep ediyorum

Bu borcu kaldırmak için Bir sebep gereklimi dedim. Hayır dedi.
    Bu yasanın bana uygulanmasını istiyorum demen yeterli dedi.

Ancan danışman kişi benim banaka hesabı açmamı istedi. Benim banka hesabım hiç olmadı bu güne kadar

GİB 189 Hattındaki kişi dava açacaksın dedi

Benim çok korktuğum şey yanlış bir işlem yaparsam hakkım yanar diye korkuyorum.

1- 'vergi dairesi müdürlüğüne VE Gelir İdaresi Başkanlığına' başvurursam memurlar bir müdehalede bulunarak
    benim hakkımı yakmazlarmı.

2- Dava açmak en garantili yöntem değilmi

3- Dilekçemi hazırladım - E Devlet çıktılarınıda alıp mahkemeye versem daha iyi değilmi

Hukuki NET Güncel Haber

Zaman aşımına uğrayan vergi borcunun silinmesi konulu yargıtay kararı ara
    Zaman aşımına uğrayan vergi borcunun silinmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1- Zaman aşımına uğrayan vergi borçları memurdamı Tahakkuk ediliyor
    2- Haziranın kaçına kadar E-Tebligat ve Ödeme emri gibi işlemler durduruldu

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vergi borcuna dava açma süresi 30 gündür. 30 gün tebligat tarihinden başlar. Tebligat yapılmamışsa borcun öğrenildiği tarihten başlar. Süresi geçti ise haklı olsanız bile mahkeme davayı süre aşımından reddeder. Süreler uzamıştı. 1 haziranda mahkemeler açılıyor. Durumunuzu buna göre değerlendirin. Eğer süreyi kaçırdığınızı düşünüyorsanız. Önce vergi dairesine sonra gelir idaresi başkanlığına başvurup, Ret cevabı gelirse ret cevabını dava edebilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Nerede
    Ankara
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bana gelen bir tebligat yok. Enson 7 sene önce tebligat geldi ve onuda imza almadan postacı kapıya bırakmıştı.
    Benim borcum 16 yıllık LTD.ŞTİ. Vergi borcu

GİB 189 da görüştüğüm kişi bana

diye dilekçe ile dava açman yeterli dedi ancak siz 'vergici' 30 gün süre şartı var diyorsunuz.

Ben bu borcu 16 senedir biliyorum ancak 3 gün önce e devletde gördüm desem nolacak

Hem ben vergi dairesine ve Gib e söylesem bana zarar verecek bir işlem yapmazlarmı
    mesela E-tebligat göndermek gibi

- - - Güncellendi - - -

Bende E-Haciz - Banka ve Mal varlığına Haciz ve Bloke yok

- - - Güncellendi - - -

Ben daha önce vergi dairesini aradım ve sordum
    Sizin burayla işiniz yok, siz vergi mahkemesine dava açacaksınız. Onlar bize gönderiyor demişti

'Vergici' Sizin bilgileriniz çok eski bilgiler bence
    Benim kafamı karıştırıyorsunuz.

Avukat beyin dediği gibi en kesin çözüm dava açmaktır.

Benim öğrenmek istediğim sadece borcun terkini için dava açmakiçin bir sebep gereklimi
    yani banka hesabına yada mal varığına haciz yada bloke olması gereklimi
    GİB 189 bana gerekli değil demişti ancak ben kendisine tam güvenemedim
    nede olsa maliye memuru dimi.

Avukat bey bu orune son noktayı siz koyarmısınız.
    Borcun terkini için bir sebep gerklimi

Nerede
    Ankara
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zaman aşımına uğrayan vergi borcunun silinmesi için yani terkini için
    Tebligat gelmesi yada banka hesabına bloke konması falan gereklimi
    Bu durumlar olmadan vergi mahkemsesine dava açsam red olurmu

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önce vergi dairesine sonra gelir idaresi başkanlığına başvurup, Ret cevabı gelirse ret cevabını dava edebilirsiniz demişler ya

Nerede
    Ankara
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kafa işte illede vergi mahkemesinin kapısınaa gidecem ya
    yazan kişi avukat olmayınca güvenemedim
    sizde avukat değilsiniz ve vergi uzmanı değilsiniz

- - - Güncellendi - - -

Alıntı admin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Vergi Usul Kanununun 114’üncü maddesinin 1'inci fıkrası, "Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlayarak beş yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zaman aşımına uğrar." şeklindedir.

Aynı kanunun 19’uncu maddesinin 1'inci fıkrasında ise, "vergi alacağının, vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın vukuu veya hukuki durumun tekemmülü ile doğacağı’" öngörülmüştür. Mevzuat hükümleri uyarınca amme alacağının ödeme emri ile takip tahsilinin yapılabilmesi için tüm usul işlemleri tamamlanarak ortada tahakkuk safhası kesinleşmiş bir amme alacağının bulunması gerekmektedir.

Belirtilen 5 yıl içinde tarh ve tahakkuk yapılmadığından vergi alacağı artık istenemez. Danıştay Kararlarında da ‘’kamu alacağının tahsili aşamasında açılan idari davada idari yargı yerince tahakkuk zaman aşımının da incelenebileceği’’ yönünde istikrar kazanmış binlerce kararı bulunmaktadır.

6183 sayılı yasanın 58. Maddesinde Kendisine ödeme emri tebliğ olunan şahsın açacağı idari davada ‘böyle bir borcu olmadığı veya zaman aşımına uğradığı iddiasında’ bulunabileceği hükme bağlanmıştır.

6183 sayılı yasanın 102. Maddesine ise tahsil zaman aşımı hükümleri; ‘’Amme alacağı, vadesinin rastladığı takvimi yılını takip eden takvim yılı başından itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zaman aşımına uğrayacağı’’ açık bir şekilde hükme bağlanmıştır.

Tahsil zaman aşımını kesen ve dolayısıyla yeni baştan başlamasına sebep olan haller ise Aynı Kanununun 103. maddesinde; "ödeme, haciz tatbiki, cebren tahsil ve takip muameleleri sonucunda yapılan her çeşit tahsilat, ödeme emri tebliği, mal bildirimi, mal edinme ve mal artmalarının bildirilmesi" zaman aşımını kesen sebeplerdir.
    Yasada Sebep olmadan borç silinir diye birşey varmı.
    E-Haciz ve Banka hesabına blok gibi hiçbir sebep yokken zaman aşımına uğrayan vergi borcu silinirmi

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı stajerkız rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bana gelen bir tebligat yok. Enson 7 sene önce tebligat geldi ve onuda imza almadan postacı kapıya bırakmıştı.
    Benim borcum 16 yıllık LTD.ŞTİ. Vergi borcu

GİB 189 da görüştüğüm kişi bana

diye dilekçe ile dava açman yeterli dedi ancak siz 'vergici' 30 gün süre şartı var diyorsunuz.

Ben bu borcu 16 senedir biliyorum ancak 3 gün önce e devletde gördüm desem nolacak

Hem ben vergi dairesine ve Gib e söylesem bana zarar verecek bir işlem yapmazlarmı
    mesela E-tebligat göndermek gibi

- - - Güncellendi - - -

Bende E-Haciz - Banka ve Mal varlığına Haciz ve Bloke yok

- - - Güncellendi - - -

Ben daha önce vergi dairesini aradım ve sordum
    Sizin burayla işiniz yok, siz vergi mahkemesine dava açacaksınız. Onlar bize gönderiyor demişti

'Vergici' Sizin bilgileriniz çok eski bilgiler bence
    Benim kafamı karıştırıyorsunuz.

Avukat beyin dediği gibi en kesin çözüm dava açmaktır.

Benim öğrenmek istediğim sadece borcun terkini için dava açmakiçin bir sebep gereklimi
    yani banka hesabına yada mal varığına haciz yada bloke olması gereklimi
    GİB 189 bana gerekli değil demişti ancak ben kendisine tam güvenemedim
    nede olsa maliye memuru dimi.

Avukat bey bu orune son noktayı siz koyarmısınız.
    Borcun terkini için bir sebep gerklimi
    7 sene önce postacının evde olmadan bıraktığı tebligat geçerlidir. Mahalle muhtarına bir örneğini bırakmıştır. vuk 102’ye göre geçerli tebligat yapılmış olabilir. Vergi dairesi bu borcu daha önce tebliğ ettiğini ispatlarsa, mahkeme 30 günde dava açılmadı diye süreden reddeder.
    Bunun için önce vergi dairesine sonra da gelir idaresine başvurmak gerekir. Bu sefer yeniden dava açma süresi doğar. Hem eğer başvuru yapıldığında vergi dairesi e-tebligat yapar diye bir korku varsa, e-tebligat tarihinden itibaren yeniden dava açma süresi doğar.
    Ya da hiç birşey yapmadan bekleyip e-haciz (banka, tapu, araç vs) yapıldığında, haciz işlemini dava konusu yapıp borcun zamanaşımına uğradığını ileri sürebilirsiniz.

Buradaki bilgiler değerlidir. Küçümsemek lazım. Bu da son sözüm olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Nerede
    Ankara
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vergici; 7 sene önce postacının evde olmadan bıraktığı tebligat geçerlidir. Mahalle muhtarına bir örneğini bırakmıştır. vuk 102’ye göre geçerli tebligat yapılmış olabilir. Vergi dairesi bu borcu daha önce tebliğ ettiğini ispatlarsa, mahkeme 30 günde dava açılmadı diye süreden reddeder.
    Bunun için önce vergi dairesine sonra da gelir idaresine başvurmak gerekir. Bu sefer yeniden dava açma süresi doğar. Hem eğer başvuru yapıldığında vergi dairesi e-tebligat yapar diye bir korku varsa, e-tebligat tarihinden itibaren yeniden dava açma süresi doğar.
    Ya da hiç birşey yapmadan bekleyip e-haciz (banka, tapu, araç vs) yapıldığında, haciz işlemini dava konusu yapıp borcun zamanaşımına uğradığını ileri sürebilirsiniz.

Buradaki bilgiler değerlidir. Küçümsemek lazım. Bu da son sözüm olsun.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Vergici , Cevap için teşkürler. Yeni okudum
    Gerçekden panik atak hastası oldum bu konudan.
    Sizin bilgilerinizinde değerli olduğunun farkındayım. Teşekürler

Ben Bir banka hesabı açsam GİB'de hemen E-Haciz koyar sanırım
    Banka hesabını boş yani içinde para olmadan mı açim.Oluyormu bilmiyorum boş banka hesabı

Daha sonra E-Devletdenmi Dilekçesini göndermem gerek
    İVD/E-Haciz borcunuz yoksa dilekçe gönder bölümünde görülüncemi dilekçe gönderecem

Şuan bu yazıyor
    Adınıza düzenlenmiş banka hesaplarınıza uygulanan e-haciz bildirisi bulunmamaktadır.

Benim E-Tebligat sistemine kaydım yok - Telefon ve mail kaydetmedim
    Bu nedenle E-Tebligat bana gelmez sanırım

Tapuda E-Haciz yapıldığını nasıl anlarım
    Dedemden kalan araziyi mirasçılar satmak için tapuda imza topluyorlar.
    Ben bekleyin dedim ancak ben imza atmadan tapudan benim üzerime geçermi ve Haciz olurmu
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

Nerede
    Ankara
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vergi Dairesi, Tapudan haciz koymuş ve benim haberim yok
    Borcumun zaman aşımına uğradığını ve bunun terkini için ne yapabilirim diye sormuştum
    Borcun Terkini için banka hesabı açarak vergi dairesinin takibe almasını sağlayarak E-Haciz koymasını bekliyecekdim
    Ancak bu haciz durumunda ne olur

Kanuna göre Haciz konduğu zaman borçluya birkaçkere bildirilmesi gerekirmiş fakat bana bildirilmedi
    yani bu konulan hacizler zaman aşımını kesmiyor sanırım

Vergi Mahkemesine bu hacizleri öne sürerek dava açsam sonucu ne olur?
    Dava açabilirmiyim?
    Yürütme nezaman durur?
    Hacizler nezaman kalkar?

Her ihtimale karşı yani zaman aşımına uğramdığını vergi dairesi kanıtlarsa falan diye
    Mahkeme sonuçlanana kadar, yürütme durursa ve Hacizler kalkarsa Tapu hisselerimi Anneme devretsem nasıl olur?
    Anneme devrettim diye bana mal kaçırdı derlermi?
    Yabancı birinemi devredim yada satim? Ancah bu hisselerin çoğu satılacak değerde değil

Tapuda şu şekilde yazıyor

Mirasçılar ve 3. Kişiler Üzerine Konacak Kamu Hacizi: Sakarya Sarıca VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ nin 17/09/2014
    tarih 12612 sayılı Haciz Yazısı sayılı yazıları ile AHMET ABC hissesi üzerine Borç: 1088.83 TL . (Alacaklı: - )

Tüm hisselerde aynı yazı - 11 Hisesede aynısı yazıyor - Tarihler aşağıda
    18/09/2014
    09/03/2015
    17/06/2020

Dileçemi şu şekilde yazsam olurmu

E-Devlet'den Tapu Müdürlüğünde Hisseli Tapularıma Haciz konduğunu öğrendim
    Zaman aşımına uğrayan borcuma usulsüz olarak bana bildirilmeden 3 defa haciz konmuş
    2003 Yılı borcun oluştuğu tarih
    2009 yılı borcun zaman aşımına uğradığı tarih
    20014 yılı Haczin konduğu tarih - 2.kez zaman aşımına uğradığı halde haciz konumuş
    20015 yılı Tekrar usulsüz haciz konumuş ............
    2020 yılı Haczin konduğu tarih - 3.kez zaman aşımına uğradığı halde haciz konumuş

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php150220-Zaman-asimina-ugrayan-vergi-borcunun-silinmesi

Forum