+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2020
  Nerede
  DİYARBAKIR
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Angry Sözleşmesi biten kiracılı evi satın aldım ama kiracı çıkmıyor

  Merhaba arkadaşlar,
  Şubat ayında bir ev buldum beğendik sahibiyle fiyatta anlaştık ama evde kiracı olduğunu kiracınında 30.03.2020 tarihinde sözleşmesi biteceğini ve evden çıkacağını söyledi..Ben bu arada kiracı ile görüş problem çıkarmasın dedikçe ben o işi hallettim görüştüm vs dedi. .((bende insanlık ettim inandım, kiracı ile hiç görüşmedim, ev sahibinden kiracıyı kendi tahliye edeceği yönünde yazılı bir evrakta almadım)). sözleşmeyi banada gönderdi gerçekten 30.03.2019 da yapılmış 1(bir ) yıllık bir sözleşme, ama özel madde kısmında şöyle birşey yazıyor "birbirimizden memnun kalırsak sözleşme devam eder" ama süre yok 1 yıl mı 5 yıl mı devam eder diye..
  Bir kısım peşinat bir kısım kredi kullandık kredi işleri uzayınca 18.03.2020 tarihinde evi devralabildik. Neyse tapuyu devraldığımız gün kalan miktarı ödedik. ertesi gün ev sahibi aradı, kiracı çıkmak istemiyor problem yapıyor ev almışta evi inşaatmış 6 7 ay sonra evi teslim olacakmış ozamana kadar idare etmeniz gerekir falan dedi. bende ne alaka biz seninle konuştuk anlaştık sen çıkacak dedin dedim. Ben sana sözleşeyi verdim artık senle onun arasında dedi. telefonlara falanda cevap vermiyor. Kiracıyıda aradım adam ben çıkmam gerekirse polise git sözleşmem devam ediyor diyor.
  Sorum şu, bahsettiğim gibi sözleşme deva edermi ? ev el değiştirdi eski sahibi memnun olabilir ama ben değilim eve taşınmam gerek bu sözleşmeyi biitiremezmiyim ? polise mahkemeye gidersem iş ne kadar uzar ?


  teşekürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Sözleşmesi biten kiracılı evi satın aldım ama kiracı çıkmıyor konulu yargıtay kararı ara
  Sözleşmesi biten kiracılı evi satın aldım ama kiracı çıkmıyor konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.707
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Sözleşmesi biten kiracılı evi satın aldım ama kiracı çıkmıyor

  TBK 347'ye göre: "Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. "

  Ev sahibi vefat/miras, satış veya bağış yolu ile değişse bile, yeni malik eskisinin halefi olarak sözleşmeye taraf olur, sözleşme devam eder.

  TBK 344'e göre "Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli" olduğu için her yıl TÜFE'deki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranında artış yapan kiracı, yeni bir yazılı sözleşme yapmadan on yıl boyunca kiracı olarak kalabilir.

  TBK 347'ye göre: "on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir."


  Elinizde iki seçenek var:
  TBK 351'e göre:
  "Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

  Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir."

  Ama birinci durumda 6 ay sonra dava açabiliyorsunuz.
  İkinci durumda nisan ayı içinde dava açabilirsiniz, ancak corona nedeniyle sürelerin durduğu ve duruşmaların da yapılmadığı göz önüne alındığında açacağınız davanın ilk celsesi ancak eylül-ekim aylarında yapılır.

  Dolayısıyla 18 nisana kadar kiracıya ihtar çekerek ihtiyacınızı bildirmek ve 6-7 ay sonra kendiliğinden çıkmasını beklemekten başka çareniz yok.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yeni ev satın aldım kiracı içinden çıkmıyor bize zorluk yaratıyorlar
  13 şubat tarihinde yeni ev almış bulunmaktayım. Kiracı evin satılacağını bildiği için aralık ayında kendisine ev almış aldığı evin ev sahibi ile...
  Yazan: dmettt Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 10-03-2014, 19:39:31
 2. İçinde kiracı olan bir ev satın aldım fakat evden çıkmıyor
  Yukarıda da belirttiğim gibi içinde kiracı olan bir ev aldım. Kiracının daha önceki ev sahibiylede kira sözleşmesi yok ve evden çıkmıyor.İhtarname...
  Yazan: smileclup Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 24-01-2010, 21:12:09
 3. Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor
  Herkese merhabalar 29.05.2007 de yeni satın aldığımız evin içinde kiracı var.Evin tapusunu üzerime alır almaz noterden tastikli ihtarname...
  Yazan: happydiver Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 06-09-2007, 07:51:10
 4. Kiracılı işyeri satın aldım, eski kira kontratı hakkında
  Merhabalar, İçinde kiracısı bulunan işyerini satın aldım. Satın almış olduğum işyerinin eski sahibi ile kiracı arasında 01-11-2003 yılında...
  Yazan: Eklotje Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 28-06-2006, 23:03:39
 5. Kira sözleşmesi biten kiracı evden çıkmıyor
  Sayın yetkili, Evimiz Dedeme ait. Fakat ağabeyim evi bir kiracıya verdi ve 1 yıllık kontrat yaptı. Kira kontratı mayıs 2004 te bitmesine rağmen...
  Yazan: cengizkeskin Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 10-03-2005, 20:53:51

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.