Merhaba;
2019 yılı Temmuz ayında internet üzerinden bir firmadan balayı villası kiraladım ve 1 hafta balayı tatilimizi yaptık. Bu sene aynı villayı 25-30 Temmuz tarihleri arası için tekrar 5 Şubat 2020 tarihinde rezerve ettim. Toplam ücret olan 4500 TL'nin 1370 TL'sini rezervasyon bedeli olarak aynı gün karşı tarafın hesabına EFT yaptım. Corona virüs sebebiyle tatile gitmek istemiyorum. Bugün firma ile iletişime geçerek rezervasyonumu corona virüs sebebi ile iptal etmek istediğimi bu mümkün değilse fiyat değişimi olmaksızın tatilimi 2021 yaz aylarında yapabileceğimi, rezervasyonumun 1 sene tehir edilmesini firmadan talep ettim. Bana parayı iade etmeyeceklerini, rezervasyonu da aynı fiyattan tehir etmeyeceklerini, 2021 senesi için fiyatların belli olmadığını ve o günkü güncel fiyat üzerinden rezervasyon ödememi düşüp kalanı ödeyerek tatil yapabileceğimi söylediler. Ben Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvuracağım. Başvurumun tüketici kanununa göre değerlendirileceğini varsayarak Tüketici kanununu okudum fakat yaşadığım bu meselenin hangi kanun maddesi dahilinde değerlendirileceğine dair bir sonuca ulaşamadım. Tüketici kanununda bu duruma en yakın bulduğum 2 konu devre tatil ve paket tur konuları fakat ikisi de tam olarak örtüşmüyor. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tüketici kanunu dışında bir kanunla hüküm verebiliyor mu? Benim yaşadığım bu olayla ilgili olarak bakmam gereken kanun hangisidir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.