+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: 556 sayılı KHK

556  sayılı KHK Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Taklit marka imal yada piyasaya sürme ve bunun şekline göre değişir. Size göre ilk olan olayın değerlendirmesinde tekerrür içieriyor olabilkir.

Son kez soyleyım sıkıntınızı detaylı yazın yardımcı olalım. İşimizi kolaylaştırın.

Hukuki NET Güncel Haber

556  sayılı KHK konulu yargıtay kararı ara
    556  sayılı KHK konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

52 adet mal tespiti yapıldı ve alındı.ya mahkeme yada uzlaşma önerisi yapıldı.daha önce şahsın üstünde böyle bir suç yoktu.ilk defa böyle bişeyden ifade verdi.bence uzaşmak daha iyi fakat inanılmaz paralar istendiğini duyduk.mahkemeye gidilirse ne gibi sonuçlar doğurur bunu öğrenmek istiyorum.zaman aşımı süresi ne kadardır böyle bir durumda?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

556 Saylı KHK Madde 70 - Marka hakkına tecavüzden doğan özel hukuka ilişkin taleplerde, zamanaşımı süresi için, Borçlar Kanununun zamanaşımına ilişkin hükümleri uygulanır

Borçlar Kanunu:Madde 60 - Zarar ve ziyan yahut manevi zarar namiyle nakdi bir meblağ tediyesine müteallik dava, mutazarrır olan tarafın zarara ve failine ittılaı tarihinden itibaren bir sene ve her halde zararı müstelzim fiilin vukuundan itibaren on sene mürurundan sonra istima olunmaz.(*)

Şukadar ki zarar ve ziyan davası, ceza kanunları mucibince müddeti daha uzun müruru zamana tabi cezayı müstelzim bir fiilden neşet etmiş olursa şahsi davaya da o müruru zaman tatbik olunur.

adde 61/A - (Değişik madde: 22/06/2004 - 5194 S.K./16. md.)(*)

Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında;

a) Marka hakkı sahibi olarak belirtilmesi gereken kimlik bildirimini gerçeğe aykırı olarak yapanlar, marka koruması olan bir eşya veya ambalajı üzerine konulmuş marka koruması olduğunu belirten işareti yetkisi olmadan kaldıranlar, kendisini haksız olarak marka başvurusu veya marka hakkı sahibi olarak gösterenler hakkında, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezasına veya ondörtmilyar liradan yirmiyedimilyar liraya kadar adli para cezasına veya her ikisine,(*5*)

b) Mevcut olmadığını veya üzerinde tasarruf yetkisi bulunmadığını bildiği veya bilmesi gerektiği halde bu Kanun Hükmünde Kararnamenin devir, intikal, rehin ve haciz ile ilgili maddelerinde yazılı haklardan birini veya bu hakla ilgili lisansı başkasına devreden, veren, rehneden, bu haklarla ilgili herhangi bir tasarrufta bulunanlar ile korunan bir marka hakkının sahibi olmadığı veya koruma süresinin bittiği veya marka hakkının hükümsüzlüğü veya marka korunmasından doğan hakkının sona ermesi durumlarında; kendisinin veya başkasının imal ettiği veya satışa çıkardığı eşyaya veya ambalajlarına veya ticari evrakına veya ilanlarına, hukuken korunan bir marka hakkı ile ilgili olduğu kanısını uyandıracak şekilde işaretler koyan veya bu amaçla ilan ve reklamlarda, bu tarzda yazı, işaret veya ifadeleri kullananlar hakkında, iki yıldan üç yıla kadar hapis cezasına veya yirmiyedimilyar liradan kırkaltımilyar liraya kadar adli para cezasına veya her ikisine,(*5*)

c) 61 inci maddede yazılı fiillerden birini işleyenler hakkında, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına veya yirmiyedimilyar liradan kırkaltımilyar liraya kadar adli para cezasına veya her ikisine, ayrıca işyerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılmasına ve aynı süre ticaretten men edilmelerine,(*5*)

Hükmolunur.

(a), (b) ve (c) bentlerinde sayılan suçlar, hizmetlerini yaptıkları sırada bir işletmenin çalışanları tarafından doğrudan doğruya veya emir üzerine işlenmişse çalışanlar ve suçun işlenmesine mani olmayan işletme sahibi, müdür veya temsilcisi ve hangi unvan ve sıfatla olursa olsun işletmeyi fiilen yöneten kişi de aynı surette cezalandırılır. Bir tüzel kişinin işleri yürütülürken bu maddede sayılan suçlardan biri işlenirse, tüzel kişi, masraflar ve para cezasından müteselsilen sorumlu olur. Fiile iştirak edenler hakkında olayın mahiyetine göre 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 64, 65, 66 ve 67 nci maddeleri hükümleri uygulanır. Bu maddede sayılan suçlardan dolayı kovuşturma şikayete bağlıdır.(*4*)

Bu madde hükümlerinin uygulanmasında 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 344 üncü maddesinin birinci fıkrasının (8) numaralı bendi uygulanmaz. Marka korumasından doğan hakları tecavüze uğrayandan başka, 61 inci maddede sayılanlar dışında kalan suçlarda Enstitü; marka hakkı sahibi olarak belirtilmesi gereken kimlik bildiriminin gerçeğe aykırı olarak yapılması ile korunan bir marka hakkının sahibi olmadığı veya koruma süresinin bittiği veya herhangi bir sebeple marka hakkının hükümsüzlüğü veya marka korumasından doğan hakkının sona ermesi durumlarında; kendisinin veya başkasının imal ettiği veya satışa çıkardığı eşyaya veya ambalajlarına veya ticari evrakına veya ilanlarına, hukuken korunan bir marka hakkı ile ilgili olduğu kanısını uyandıracak şekilde işaretler koyma veya bu amaçla ilan ve reklamlarda bu tarzda yazı, işaret veya ifadelerin kullanılması durumlarında, 08/03/1950 tarihli ve 5590 sayılı Kanun veya 17/07/1964 tarihli ve 507 sayılı Kanuna tabi kuruluşlar ve tüketici dernekleri de şikayet hakkına sahiptir. Şikayetin fiil ve failden haberdar olma tarihinden itibaren iki yıl içinde yapılması gerekir.(**)(***)(*6*)

Bu kapsamdaki suçlarla ilgili şikayet, acele işlerden sayılır. Marka hakkı başvurusu veya marka korumasından doğan haklara tecavüz dolayısıyla üretilmesi cezayı gerektiren eşya ile bu eşyaları üretmeye yarayan araç, gereç, cihaz, makine gibi vasıtaların zapt edilmesi veya el konulması veya yok edilmesinde, 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 36 ncı maddesi hükmü ile 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.(***)(*4*)

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

teşekkürler.....

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: 556 sayılı KHK

Merhabalar, Sayın Avukat Duygu TEKAY,

Ben küçük bir esnafım geçen sene başıma bir olay geldi şimdi bununla ilgili olarak araştırma yapıyorum.
    Bu konuyla ilgili olarak size ayrıntılı bir şekilde sıkıntımı anlatacağım .Siteye yeni üye oldum . Eğer bana yardımcı olur ve yol gösterirseniz çok sevinirim , şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

Saygılarımla..

C KOÇ
    Konu koc79 tarafından (11-09-2009 Saat 19:30:20 ) de değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tekrar merhaba ;

Yukarıda da bahsettiğim gibi ben güneyde turistik bir yerde esnafım ,ve Geçen sene Ağustos ayının ortalarında bana bir markanın Avukatları eşliğinde Jandarma geldi. Ben Dükkanımı o zaman devralalı henüz bir yıl bitmemişti elimde marka olan bazı mallar vardı. Ve Dükkanıma Jandarma eşliğinde arama yapıldı ve 5 adet markalı terlik yerine 15 adet yazıldı .35 adette markalı çanta yazıldı. Ve bütün bu ürünleri benden önceki işletmeci kendisi almıştı.

Artık bilemiyorum ihbar üzerine sanırım arama emri çıkarılmış direkt olarak benim dükkanıma gelip bu ürünleri yakaladılar. Tabi ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığım için çok korktum ve elim ayağıma dolaştı hiçbir şey söyleyemedim ki, söylesem de beni dinlemediler kafalarına göre yazıp çizip gittiler…

Bu arada bana Avukat ismi ve telefonu bıraktılar aramamı söylediler ben de onu aramadım eğer arasaydım biliyorum para koparmaya çalışacaklardı. O yüzden bende zamana bıraktım her şeyi.

Aradan geçen zaman zarfında 2008 kış ayıydı sanırım aralık yada ocakta 556 sayılı marka kanununda değişiklik çıkmıştı o kanunu araştırdım ama tam olarak bulduğum değişiklikten hiçbir şey anlamadım. Bilgi sahibi olduğum tek şey şu aşağıdaki değişiklik idi. Tv ve gazete de yeni kanun ile markalar serbest bırakılmış ve suçlar af edilmişti. Benimde bu kanundan önce olmuştu olayım ama geçen gün bununla ilgili olarak beni tekrar Jandarmaya çağırdılar.

” MARKALARIN KORUNMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE
    KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    Kanun No. 5833 Kabul Tarihi: 21/1/2009
    MADDE 1 – 24/6/1995 tarihli ve 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “ MADDE 2 – 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 61 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “MADDE 61 – Aşağıda sayılan fiiller marka hakkına tecavüz sayılır:
    a) Marka sahibinin izni olmaksızın, markayı 9 uncu maddede belirtilen biçimlerde kullanmak.
    b) Marka sahibinin izni olmaksızın, markayı veya ayırt edilmeyecek derecede benzerini kullanmak suretiyle markayı taklit etmek. “

Yukarıdaki kanunda yapılan değişiklik sanırım 05.01.09 ile 28.01.09 tarihleri arasında oluşan 23 günlük kanun boşluğunun son halidir. Ama anlayamadığım şey şu. Bu tarihlerden önce bu suça karışmış hüküm giymiş ve ve davaları süren binlerce davalının suçları ve davaları düşmüş ve el konulan mallar geri iade edilmek suretiyle esnaf ve ticaret yapan bu insanlara geri verilecek olmasıydı . Bu böyle biliniyordu bende o yüzden bu bana yazılan tutanağı unutup gitmiştim ama aradan 1 yıl geçmesine rağmen geçen gün beni tekrar Jandarmaya çağırıp bir sürü soru sordular. Evlimisin , bekarmısın ,Üzerine herhangi taşınmaz veyahut mülk olup olmadığını aylık net gelirimi sordular. Sonrada bana bir dosya numarası elime tutuşturup geriye gönderdiler. Orda sorularıma bir muhatap bulamadım ve şuan bu konuyu enine boyuna araştırıp bir sonuç çıkarmak istiyorum.

Sizce ben ne yapmalıyım. Bana bir yardımda bulunursanız çok sevinirim.

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 556 sayılı KHK

Bana ismi ve soyismi ile birlikte telefonu verilen Avukat 'ın Milliyet gazetesine verdiği açıklamalardan kesitler sunuyorum....

YASA BİR YILDIR BEKLENİYORDU
    1995 yılından bu yana sadece 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yürütülen taklitçilikle mücadele, Anayasa Mahkemesi'nin geçen yıl verdiği kararın ardından yasal dayanaktan yoksun kaldı. Anayasa Mahkemesi, "Suç ve cezanın ancak kanunla düzenlenebileceği" gerekçesiyle ilgili kararnameyi, 5 Ocak 2009'dan itibaren geçerli olmak kaydıyla 3 Ocak 2008 tarihli kararıyla iptal etti. Yeni tasarı ise ancak bu tarihten sonra dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu. Ancak "5833 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 28 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Aradaki 23 günlük süreçte mücadele yasal dayanaktan yoksun kaldı. Söz konusu süreç, aynı zamanda üretim dönemine de denk geldiği için taklitçiler yasal boşluktan yararlanarak sahte ürünleri piyasaya daha fazla adette sürmeye başladı.

ALTI AY SONRA TAM BİR FELAKET YAŞANACAK
    Puma ve Converse markalarının avukatı , 23 günlük yasal boşlukta geçmişe yönelik bütün eylemlerin suç olmaktan çıktığına, hüküm almış kişilerin sabıkalarının ortadan kalktığına, devam eden yargılamaların ise beraatle sonuçlandığına dikkat çekiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki yaklaşık 9 bine yakın davanın beraatle sonuçlandığını anlatan Tok, şunları söylüyor: "Anadolu'daki asliye ceza mahkemelerinde de bir o kadar dava vardı, onlar da beraatle sonuçlandı. Sabıka kayıtları temizlenen kişilerde yeniden suç işleme eğilimi başlayacak. Ayrıca yakalanan tüm sahte ürünler de sanıklara iade edilecek.
    Mahkemelerden çıkan beraat ve ürünlerin sanıklara iade kararlarını temyiz ediyoruz. Ancak 6 ay sonra iadeler fiili olarak başlayacak. O zaman da piyasadan kalkmış ürünler tekrar piyasaya girecek. Şu anda yüzde 50-60'lık artışlar varsa, 6 ay sonra yüzde 100'leri de aşabilir. Bu durum, markalar açısından tam bir felaket olacak."

YENİ DÜZENLEME MARKA SAHİBİNE NE GİBİ AVANTAJLAR GETİRİYOR?
    • Tescilli marka ile aynı olan herhangi bir işaretin kullanılması engellenebilecek.
    • Tescilli markayla benzer olan ve karışıklık yaratacak herhangi bir işaretin kullanılmaması istenebilecek.
    • Tescilli markanın itibarına zarar verecek veya ayırt edici karakterini zedeleyecek nitelikte herhangi bir işaretin kullanılmasının önlenmesi istenebilecek.
    • Markayı taşıyan malın piyasaya sürülmesi, stoklanması, işaretin aynı veya benzerinin internet ortamında ticari etki yaratacak biçimde ve alan adı olarak kullanılması yasaklanabilecek.
    • İzinsiz olarak markayı düzenlemede belirtilen biçimlerde kullanmak, markayı ayırt edilmeyecek derecede taklit etmek, markayı taşıyan ürünleri satmak marka hakkına tecavüz sayılacak.

YENİ YASANIN GECİKTİĞİ 23 GÜNLÜK BOŞLUKTA NELER OLDU?
    • Geçmişe yönelik bütün eylemler suç olmaktan çıktı.
    • Hüküm almış kişilerin sabıkaları temizlendi.
    • Devam eden yargılamalar beraatle sonuçlandı.
    • Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'deki 9 bine yakın dava beraatle sonuçlandı.
    • Yakalanan tüm sahte ürünler sanıklara iade edilecek.
    Referans

Ben burda takılıyorum bana neden dosya numarası verip elime gönderdiler.Bana tutulan tutanağı onlardan alamıyormuşum ancak savcıdan alabilirmişim .Neden böyle bir durumda tutanağımı bana vermiyorlar.

Beni bu yasa ve kanun değişikliği kapsamıyormu sadece benimi teğet geçti bu değişiklik merak ediyorum...

Bana 3. asliye ceza mahkemsinde dosya numarası neden verildi. Merak ettiklerimi bana yazarsanız çok sevinirim.

Eğer bilmeyerek bir kusurum oldu ise şimdiden affola.
    Şimdiden çok teşekkürler ..

Saygılarımla...

Konu koc79 tarafından (11-09-2009 Saat 19:26:41 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar, Sayın Avukat Duygu TEKAY,

Ben küçük bir esnafım geçen sene başıma bir olay geldi şimdi bununla ilgili olarak araştırma yapıyorum.
    Bu konuyla ilgili olarak size ayrıntılı bir şekilde sıkıntımı anlatacağım .Siteye yeni üye oldum . Eğer bana yardımcı olur ve yol gösterirseniz çok sevinirim , şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

Saygılarımla..

C KOÇ

Tekrar merhaba ;

Yukarıda da bahsettiğim gibi ben güneyde turistik bir yerde esnafım ,ve Geçen sene Ağustos ayının ortalarında bana bir markanın Avukatları eşliğinde Jandarma geldi. Ben Dükkanımı o zaman devralalı henüz bir yıl bitmemişti elimde marka olan bazı mallar vardı. Ve Dükkanıma Jandarma eşliğinde arama yapıldı ve 5 adet markalı terlik yerine 15 adet yazıldı .35 adette markalı çanta yazıldı. Ve bütün bu ürünleri benden önceki işletmeci kendisi almıştı.

Artık bilemiyorum ihbar üzerine sanırım arama emri çıkarılmış direkt olarak benim dükkanıma gelip bu ürünleri yakaladılar. Tabi ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığım için çok korktum ve elim ayağıma dolaştı hiçbir şey söyleyemedim ki, söylesem de beni dinlemediler kafalarına göre yazıp çizip gittiler…

Bu arada bana Avukat ismi ve telefonu bıraktılar aramamı söylediler ben de onu aramadım eğer arasaydım biliyorum para koparmaya çalışacaklardı. O yüzden bende zamana bıraktım her şeyi.

Aradan geçen zaman zarfında 2008 kış ayıydı sanırım aralık yada ocakta 556 sayılı marka kanununda değişiklik çıkmıştı o kanunu araştırdım ama tam olarak bulduğum değişiklikten hiçbir şey anlamadım. Bilgi sahibi olduğum tek şey şu aşağıdaki değişiklik idi. Tv ve gazete de yeni kanun ile markalar serbest bırakılmış ve suçlar af edilmişti. Benimde bu kanundan önce olmuştu olayım ama geçen gün bununla ilgili olarak beni tekrar Jandarmaya çağırdılar.

” MARKALARIN KORUNMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE
    KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    Kanun No. 5833 Kabul Tarihi: 21/1/2009
    MADDE 1 – 24/6/1995 tarihli ve 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “ MADDE 2 – 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 61 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “MADDE 61 – Aşağıda sayılan fiiller marka hakkına tecavüz sayılır:
    a) Marka sahibinin izni olmaksızın, markayı 9 uncu maddede belirtilen biçimlerde kullanmak.
    b) Marka sahibinin izni olmaksızın, markayı veya ayırt edilmeyecek derecede benzerini kullanmak suretiyle markayı taklit etmek. “

Yukarıdaki kanunda yapılan değişiklik sanırım 05.01.09 ile 28.01.09 tarihleri arasında oluşan 23 günlük kanun boşluğunun son halidir. Ama anlayamadığım şey şu. Bu tarihlerden önce bu suça karışmış hüküm giymiş ve ve davaları süren binlerce davalının suçları ve davaları düşmüş ve el konulan mallar geri iade edilmek suretiyle esnaf ve ticaret yapan bu insanlara geri verilecek olmasıydı . Bu böyle biliniyordu bende o yüzden bu bana yazılan tutanağı unutup gitmiştim ama aradan 1 yıl geçmesine rağmen geçen gün beni tekrar Jandarmaya çağırıp bir sürü soru sordular. Evlimisin , bekarmısın ,Üzerine herhangi taşınmaz veyahut mülk olup olmadığını aylık net gelirimi sordular. Sonrada bana bir dosya numarası elime tutuşturup geriye gönderdiler. Orda sorularıma bir muhatap bulamadım ve şuan bu konuyu enine boyuna araştırıp bir sonuç çıkarmak istiyorum.

Sizce ben ne yapmalıyım. Bana bir yardımda bulunursanız çok sevinirim.

Bana ismi ve soyismi ile birlikte telefonu verilen Avukat 'ın Milliyet gazetesine verdiği açıklamalardan kesitler sunuyorum....

YASA BİR YILDIR BEKLENİYORDU
    1995 yılından bu yana sadece 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yürütülen taklitçilikle mücadele, Anayasa Mahkemesi'nin geçen yıl verdiği kararın ardından yasal dayanaktan yoksun kaldı. Anayasa Mahkemesi, "Suç ve cezanın ancak kanunla düzenlenebileceği" gerekçesiyle ilgili kararnameyi, 5 Ocak 2009'dan itibaren geçerli olmak kaydıyla 3 Ocak 2008 tarihli kararıyla iptal etti. Yeni tasarı ise ancak bu tarihten sonra dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu. Ancak "5833 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 28 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Aradaki 23 günlük süreçte mücadele yasal dayanaktan yoksun kaldı. Söz konusu süreç, aynı zamanda üretim dönemine de denk geldiği için taklitçiler yasal boşluktan yararlanarak sahte ürünleri piyasaya daha fazla adette sürmeye başladı.

ALTI AY SONRA TAM BİR FELAKET YAŞANACAK
    Puma ve Converse markalarının avukatı , 23 günlük yasal boşlukta geçmişe yönelik bütün eylemlerin suç olmaktan çıktığına, hüküm almış kişilerin sabıkalarının ortadan kalktığına, devam eden yargılamaların ise beraatle sonuçlandığına dikkat çekiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki yaklaşık 9 bine yakın davanın beraatle sonuçlandığını anlatan Tok, şunları söylüyor: "Anadolu'daki asliye ceza mahkemelerinde de bir o kadar dava vardı, onlar da beraatle sonuçlandı. Sabıka kayıtları temizlenen kişilerde yeniden suç işleme eğilimi başlayacak. Ayrıca yakalanan tüm sahte ürünler de sanıklara iade edilecek.
    Mahkemelerden çıkan beraat ve ürünlerin sanıklara iade kararlarını temyiz ediyoruz. Ancak 6 ay sonra iadeler fiili olarak başlayacak. O zaman da piyasadan kalkmış ürünler tekrar piyasaya girecek. Şu anda yüzde 50-60'lık artışlar varsa, 6 ay sonra yüzde 100'leri de aşabilir. Bu durum, markalar açısından tam bir felaket olacak."

YENİ DÜZENLEME MARKA SAHİBİNE NE GİBİ AVANTAJLAR GETİRİYOR?
    • Tescilli marka ile aynı olan herhangi bir işaretin kullanılması engellenebilecek.
    • Tescilli markayla benzer olan ve karışıklık yaratacak herhangi bir işaretin kullanılmaması istenebilecek.
    • Tescilli markanın itibarına zarar verecek veya ayırt edici karakterini zedeleyecek nitelikte herhangi bir işaretin kullanılmasının önlenmesi istenebilecek.
    • Markayı taşıyan malın piyasaya sürülmesi, stoklanması, işaretin aynı veya benzerinin internet ortamında ticari etki yaratacak biçimde ve alan adı olarak kullanılması yasaklanabilecek.
    • İzinsiz olarak markayı düzenlemede belirtilen biçimlerde kullanmak, markayı ayırt edilmeyecek derecede taklit etmek, markayı taşıyan ürünleri satmak marka hakkına tecavüz sayılacak.

YENİ YASANIN GECİKTİĞİ 23 GÜNLÜK BOŞLUKTA NELER OLDU?
    • Geçmişe yönelik bütün eylemler suç olmaktan çıktı.
    • Hüküm almış kişilerin sabıkaları temizlendi.
    • Devam eden yargılamalar beraatle sonuçlandı.
    • Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'deki 9 bine yakın dava beraatle sonuçlandı.
    • Yakalanan tüm sahte ürünler sanıklara iade edilecek.
    Referans

Ben burda takılıyorum bana neden dosya numarası verip elime gönderdiler.Bana tutulan tutanağı onlardan alamıyormuşum ancak savcıdan alabilirmişim .Neden böyle bir durumda tutanağımı bana vermiyorlar.

Beni bu yasa ve kanun değişikliği kapsamıyormu sadece benimi teğet geçti bu değişiklik merak ediyorum...

Bana 3. asliye ceza mahkemsinde dosya numarası neden verildi. Merak ettiklerimi bana yazarsanız çok sevinirim.

Eğer bilmeyerek bir kusurum oldu ise şimdiden affola.
    Şimdiden çok teşekkürler ..

Saygılarımla...

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Cevap: 556 sayılı KHK

Bu konuyla ilgili olarak nezaman yardımcı olabilirsiniz.?

Saygılarımla..

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: