Merhabalar.

22 yaşında 4. sınıf hukuk fakültesi öğrencisiyim.Üzerime 1 milyon TL vergi borcu 2 milyon TL sgk prim borcu bulunmaktadır.

19 yaşımdayken babam beni notere götürdü üzerime limited şirket devraldı 100 bin TL bedel ile.Hayatın olağan akışına göre bile 100 bin TL bedeli kendi verecek durumum bulunmamaktadır ne o zaman için ne de bu zaman için.Kendisinin banka borçları olduğu ve bankaların şirketin gelirini alacağı sebebini söyleyerek üzerime alacağını söyledi.Annemin üzerine ise aynı konu aynı faaliyet üzerine bir şirket daha vardı.Benim üzerime aldığı şirketi yedek olarak tutacağını belirtti. Sorgulamadan babama güvenerek imza attım aldım üzerime.Bütün işleri kendisi yürütüyordu lakin bütün sorumluluk benim ve annemin üzerindeydi.Akşam yemeklerinde evrak getirir oğlum imzala der ben de imzalar verirdim.Sonradan öğrendiğim üzere annemin üzerine olan şirketi batırmış çoktan,benim üzerime olanı da batırmak üzereydi.Hesaplarıma blokeler geldiğinde öğrendim.KYK dan aldığım krediye dahi haciz geldi vergi dairesinden. Burslara haciz koyulamayacağını belirtelerek KYK hesabıma koyulan haczi kaldırdım lakin başka bir şey yapamadım.

Şirketin tek ortağı ve müdürüm benim.%100 sorumluluğum var.

Hiçbir şirket çalışanı veya hiçbir çalıştığı yer beni tanımaz bilmez.Herkes babamı tanır.Sadece kağıt üstünde benim üzerime şirket.

Şimdi ise aynı konu aynı faaliyet için kendi üzerine bir tane daha şirket kuruyor.Onu da batıracak.

22 yaşımda 3 milyon borç ile baş başa kaldım.Özel üniversitede %50 burslu okuyorum.Babam okuduğum okulun bedeli olduğunu söylüyor 50 yaşından sonra çalışmayacağını söylüyor ve bu borç ile beni yalnız bırakıyor tabiri caizse üzerime yıkıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.

Söylediği tek şey borç benim borcum diyor ama ne bir ödeme gayreti ne de bir planı programı var. Emekli maaşım var benim bana bir şey olmaz diyerek benim hayatımı kurtarmama yardım etmiyor.
Üzerime yıkabilirsen yık borcu diyor ama hiçbir şekilde borcun babamın borcu olduğunu kanıtlayabilecek bir şey yok elimde. Yasal olarak bütün borç benim görünüyor.Bir şekilde bu borcu babama devredebilir miyim?

Ne yapabilirim bilmiyorum artık.Önerebileceğiniz bir şey varsa çok mutlu olurum.Geleceğe dair umudum kalmadı 22 yaşımda hayattan bir beklentim yok.Kötü durumdayım.

Saygılarımla.