Merhabalar değerli arkadaşlar. Anneme doğum günü hediyesi olarak 700 mt2 imarsız(tarım alanı diye geçiyor bölge) bir arsa almıştım, ekip biçmesi için (çok seviyor bahçe işlerini). 1 sene kadar gidip gelindi sonra elektrik su bağlatmak için imar affına soktuk (2019'da). Yapı kayıt belgesi alındı Elektrik su bağlandı. Kanuna aykırı davrandığımın ve yanlış iş yaptığımın bilincindeyim evet fakat annemin mutluluğuna değerdi. Şimdi belediyeden tebligat geldi. Para cezası ve yıkım kararını içeriyor. Encümenlerin imzaları vs. var. Ben imar yada yapı kayıt belgesinden geçtim, elektriğimi suyumu kesmeyip konteyneri yıkmasınlar istiyorum. Anneme söylemedim daha bu mevzuyu üzülmesin diye. Ticari (al-sat) bir amacım yok, dağın başında ama yakın bir arsa burası. Çevresinde bir kaç ev var.

Cevabını bulamadıklarım şunlardır, yardımlarınızı çok rica edeceğim.

1- Para cezasını ödeyeceğim, yıkımı nasıl iptal ettirebilirim?
2- Hem para hem yıkım cezası verilebiliyor mu?
3- İnternette "konteyneri yıkmazlar birşey çıkmaz" yorumlarına çok denk geliyorum, doğruluğu nedir? (konteynerin altında beton var bu arada)
4- Biz yapı kayıt belgesi alınca belediyeye gitmedik hiç, gidip onu göstermemiz ve bir kaç işlem yaptırmamız gerekiyormuş. Sanırım o sebepten kaçak yapı damgası yedik. Bu doğru mu?
5- Burası tarım sınıfında bir bölge, hobi bahçesi olarak değerlendirtebilir miyiz?

Teşekkürler.