Teyzemin oglunun depolarina 2018 yılında belirli bir miktarda bir ürün stoklamistik. Yine kendisinden stokladigimiz urune benzer bir urun satin aldık 2018 icerisinde. Satın aldığımız ürününde faturasını kendisi kapalı fatura yaparak alt tarafı imzalı kaşeli bir şekilde bize verdi. Bizde sistemimize işledik bu faturayı. Fakat satın aldığımız ürünün ödemesini biraz daha ileri tarihte olmasına rağmen beni bir gün arayarak devre faizi ödemesi için nakite ihtiyacı olduğunu, hem sattığı malın parasını istedi ayrıca biraz da borç para istedi. Bende borç para da vereceğim için hem satın aldığım malın ödemesini hem de borç vereceğim parayı toplu bir şekilde benim bireysel hesabımdan onun şirket hesabına gönderdim fakat açıklama kısmına hiç bir şey yazmadım acil hareket edince. Aslında kurumsal dan ödeme yapmam gerektiğini biliyordum ama acele paraya ihtiyacı olunca acele bir şekilde bireyselden gönderdim. Kendisi de yakın akrabam olunca sıkıntı olmayacağını ve sonradan düzeltebileceğimizi düşündüm... Muhasebe sistemimize de muhasebecimiz 2018 yılı için 120(Ürün sattığımız firmalardan aldığımız ödemeler)ler ile 320 (Borçlarımız) leri çakıştırıp karşı firmaya ödemesi bu şekilde yapıldı diye sistemimize işlemiş ve 2019 haziran da da tasdik ettirmiş. Normalde muhasebenin yaptığı işlemlerin bir kısmı doğrudur, teyzemin oğluna olan borcumuzu ürün sattığımız firmalardan aldığımız paralar ile ödenmiştir fakat hata ise kendisine olan borcumu kurumsal hesabımdan değil de şahsımın bireysel hesabımdan kendi firma hesabına eft yoluyla göndermiş olmamdır. Yine teyzemin oğluna 2019 yılında kendi depolarında stokladığımız ürünlerden bir kısmını sattık ve bedeli ödenmemiş açık fatura kestik ve muhasebe sistemine hem biz hem kendisi işledi. Yine o dönem de teyzemin oğlu bankalara olan borçlarını ödemek için değerli bir yerini satmaya çalışıyordu bizde maddi anlamda çok sıkıştırmadık. Kendisinden satın alacağımız başka bir ürün için 220.000 TL civarı 2019 yılının mayıs ayı için çek verdik fakat çek günü gelene dek bana hiç bir mal göndermedi. Maddi sıkıntıya girdiğini o sebeple ürün alamadığını, önceden bahsettiğim değerli yeri satıldığında bana bu parayı tekrardan ödeyeceğini söyledi. (( aramızda bana ödediğim çek için şu ödemeyi yapacaktır diye bir sözleşme yoktur)) Günler ve aylar geçtikçe o değerli yerini satmaya çalıştı daha da borç içine girdi, gecikmiş bir şekilde ve değerinden daha ucuza o yerini sattı. Ama sadece bankalara olan borcu ödedi ve ne benim ödediğim 220.000 TL lik çeki ödedi ne de kendisine sattığım malın bedelini ödedi ve telefonları değiştirdi belirli bir süre kaçtı benden. Şimdide durumunun olmadığını, her şeyini ucuza sattığını bankalara borcu ödediğini ve bana olan borcunu ödeyemeyeceğini söylüyor ama doğru değil!! Hala ticari hayatını devam edecek kadar parası ve hipotek verebileceği yerleri olduğunu biliyorum bankalara. Anladığınız başından sonuna kadar beni borçlarını ödemek için kullanmış. Şuan hala üzerine mal varlığı var ama borçları da var gördüğüm kadarıyla. Elimde şuan mal bedeli ödenmemiş bir fatura ve kendi firmasına yazdığım ve ödediğim çek var . Bunların toplamı da 500.000 TL ye yakın bir meblağ ve muhasebe sistemimize de bu meblağ doğru bir şekilde borç olarak işlenmiştir, sizce nasıl bir dava açmalıyım, kazanabilir miyim ? İcra takibini başlati mi ? Neler yapmalıyım, lütfen yardımcı olun.