Merhabalar,

Olay kısaca Letgodan anlaştığımız ürün yerine piyasa değeri 10 katı düşük ürün gönderilmesidir. Tüm yazışmalar, banka dekontu, kargo bilgileri ile savcılığa şikayette bulundum. Mahkemede şahıs yalan beyanda bulunup hiçbir kanıt göstermeden beraat kararı aldı.

İDDİA:

Olay tarihinde müştekinin Letgo isimli alışveriş sitesinde dolaştığı sırada hakkında şikayetçi olduğu *******'ın arçelik marka K3190 P Telve kahve makinası ilanını gördüğünü,kendisi ile site üzerinden yazışmaya başladığını, aralarında anlaştıklarını bunun üzerine şüphelinin kendisine gönderdiği **** Bankası A.Ş. *********** nolu hesap numarasına ürün bedeli olan 250.00 TL. yatırdığını, şüphelinin aynı gün almış olduğu ürünü kargoya verdiğini, **** kargo tarafından 19.11.2018 tarihinde ürünün geldiğini, ancak ürünü kargo görevlisinden almadan önce kontrol ettiğimde satın almış olduğu ve ilanda görünen ürün olmadığını görerek iade ettiğini, gönderilen ürünün piyasada 30-40 TL satılan sinbo marka ürün olduğunu gördüğünü, şüphelinin kullanmakta olduğu ******* nolu hattan ve site üzerinden kendisine ulaşmaya çalıştım ancak beni her iki taraftan da engellediği için kendisine ulaşamadığını, kendisini dolandıran şüpheliden şikayetçi olduğunu beyan etmesi üzerine yapılan soruşturma neticesinde;
Müştekinin şikayet dilekçesi ekinde sunduğu yazışmalardan müşteki ile şüphelinin Arçelik Kahve makinesi satışı konusunda anlaştıkları, müştekinin parayı şüpheliye havale ettiği, havale yapılan ***** bankasındaki hesabın şüpheliye ait olduğu ve havale bedelinin şüpheli tarafından hesaptan çekildiği, ekran görüntülerinden şüphelinin müştekiyi engellediği görülmüş,

Şüpheli alınan savunmasında özetle; müşteki ile Letgo isimli siteden tanıştıklarını, 250 TL arçelik kahve makinesi siparişi verdiğini, hesabına 250 TL yatırdığını, bu paranın kendisi tarafından çekildiğini, kargo ile ürünü müştekiye gönderdiğini suçlamayı kabul etmediğini beyan etmiş,
Şüphelinin letgo isimli sitede değeri yüksek olan Arçelik Kahve makinesi ilanı vererek müştekiden para tahsili yapıp göndermesi gereken ürünün yerine piyasa değeri düşük ürün göndererek haksız kazanç sağladığı olay TCK 158/1-f maddesinde düzenlenen suçu oluşturmakla, dosyada toplanan delilerden şüphelinin suçu işlediği yönünde yeterli delil ve kuvvetli şüphe oluştuğundan,

Şüphelinin yargılamasının Mahkemenizce yapılarak Türk Ceza Kanunu 158/1.f, 53/1-2 maddeleri gereğince cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunmuştur.
SAVUNMA :

Sanık *********** Mahkememizdeki Savunmasında: "Ben anlaştığımız gibi Arçelik marka kahve makinası gönderdim. Sinbo marka ürün göndermedim. Kendisi ürünün bozuk olduğunu söyleyerek iade etmek istedi. Ben bu ürünün garanti belgesini de müştekiye göndermiştim. Bu nedenle arızalı ise sorunu kendisinin çözmesi gerekirdi. Ben başta müştekiyi engellememiştim. Bana hakaret edince kendisini engelledim. Bu nedenle engellediğim ve benimle irtibat kuramadığı hususu doğru değildir. Yine de müştekinin bir zararı varsa karşılamak isterim. Hazırlık ifadem doğrudur, tekrar ederim. Hakkında TCK'nın 58/6-7 maddelerinin uygulanması ihtimaline binaen CMK'nın 226. maddesi gereğince ek savunma için mehil talep etmiyorum, savunmamı tekrar ederim. Hakkımda mahkumiyet kararı verildiği taktirde ve şartları oluştuğunda CMK'nın 231/5 maddesi gereğince hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istiyorum" demiştir.
HÜKÜM :

Sanık ************'ın üzerine atılı Dolandırıcılık suçunu işlediğine dair mahkumiyetine yeter her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden CMK 223/2-e maddesi uyarınca yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle müsnet suçtan BERAATİNE, 14/01/2020

Tüm yazışmalar ve Kargoyu teslim almadığıma dair ellerinde kanıt olmasına rağmen, hiçbir soruşturma araştırma yapmadan şahsın sadece yalan beyanıyla beraat kararı alması beni çok şaşırttı.

Konuyla ilgili yardım ve desteklerinizi rica ederim.

Şimdiden teşekkürler.