Merhabalar. Ben X (alt iş veren) güvenlik şirketine bağlı olarak Y (asıl iş veren) firmasında özel güvenlik görevlisi olarak 5,5 aydır çalışmaktayım. Y firması X firmasına sözleşme yenilemeyeceğini ve artık çalışmayacaklarını bildirmiş. X firmasının Y firması ile olan sözleşmesi şubat sonu itibarı ile bitiyor yani şubat sonuna kadar çalışmaya devam edeceğiz. Bu duruma bağlı olarak siz değerli forum sakinlerine bir kaç sorum olacak.

1- Şu an benim 2 haftalık ihbar sürem var malum. Fakat sözleşme bitiş tarihine kadar bu süre 4 haftaya çıkacak. Bugün yarın önümüze fesih bildirim (ihbar süresi için) kagıdı gibi bir şey koyarlarsa ve o kağıtta 2 haftalık ihbar sürem olduğu yazıyorsa bu normal midir yoksa 4 haftamı yazması gerekir.

2- Bizimle hem X firması hem Y firması devam edip etmeyeceğimiz hakkında konuşacakmış. Eğer X firması ile devam etmeyip, Y firmasının yeni anlaştığı özel güvenlik firması ile devam edersem iş arama izin hakkını elde edermiyim. Ya da Y firmasında ve yeni gelecek olan özel güvenlik firması ile kalmayıp X firmasının bana önereceği başka bir projede çalışmaya devam edersem iş arama izin hakkını elde edermiyim.

3- İş arama izin hakkında izin kullanılmayıp günlük 2 saat olan hakkın mesai olarak ödendiği durumlarda hesaplama nasıl yapılır. Brüt ücret 3600 tl olduğunu varsayarsak...