Merhabalar,

2014 yılında, %90 zihinsel engelli kardeşim üzerine; ÖTV indiriminden faydalanılarak araç alınmıştır. Şuanda ise aracın engelli aracı olarak kullanılan 5. yılı dolmuş bulunmakta olup, gerek araç ihtiyacının ortadan kalkması gerekse maddi ihtiyaç sebebiyle aracın satışının yapabilmesini istemekteyiz. Kardeşimin vasisi olarak babamın, notere gitmesi sonucunda; noter satış için mahkeme kararı istemiştir. Sonrasında edinilen bilgiler ise; satışın mahkemenin atadığı ekspertizin belirlediği fiyat itibariyle, ancak engelli kişi üzerine açılabilecek bir hesaba araç bedelinin yatırılması ile mümkün olacağını şeklindedir. Ek olarak; engelli üzerine yatırılan bu para yine ancak engelli kişinin ihtiyacı için faturalandırılmış ürünler için kullanılabilecektir.

Ancak bazı forumlar üzerinde benzer durumdaki insanların, sorun yaşamadan, emniyetten engelli şerhini kaldırdıktan sonra, engelli kişinin vasisi tarafından normal araç gibi satışının gerçekleştirildiğini, bazı kişilerin ise farklı noterlerden farklı tepkiler alıp uygun noter ile işlemi yine normal araç satışı gibi gerçekleştirdiklerini okudum.

Öğrenmek istediğim; bu işin yasal boyutu/dayanağı nedir? 5-6 yıl önce ihtiyaç olması sebebiyle aldığımız aracın, şuan ihtiyacın ortadan kalkması ve maddi ihtiyaçlar sebebiyle satmak istememizin ve satış sonucu elde edilen parayı yalnızca engelli adına kullanılabilir olmaktan çıkarmanın bir yolu var mıdır ya da bu aracın normal bir araç gibi satışını sağlamak için ne yapmak gereklidir? Nihayetinde aracı aldığımız dönem, araç için ödenen para engelli için özel ayrılmış bir para değildi ancak satarken öyle olmasının şart koşulması çok mantık çerçevesi dahilinde gelmediği için böyle bir konu açma ihtiyacı duydum.

Yardımlarınız, yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.