+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Görsel ispat sunulamayan trafik cezası

Görsel ispat sunulamayan trafik cezası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  134
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Görsel ispat sunulamayan trafik cezası

  Sayın Hukuki.net Üyeleri,

  Adıma düzenlenmiş olan bir trafik cezasına itiraz edeceğim ve hangi sav üzerine yoğunlaşmalıyım bunun görüşünü sizlerden almak istedim.
  Vaktinizi ayırıp değerli yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum.

  Henüz itiraz süresi dolmamış olan Jandarma motorize ekiplerince plakama düzenlenmiş 73/c maddesi (Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak) bir ceza tebliğ edildi.

  Öncelikle ceza kesildiği güzergahı nadiren de olsa kullanıyorum itirazım yok, fakat telefonu kullanırken mutlaka telefon hoparlörünü açıp konuşurum. (ceza yazılan aracımda bluetooth sistemi olmadığından). Ayrıca Telefonlarımızda tarih kaydı tutulduğundan ilgili gün ve zamanda yapmış olduğum bir konuşma kaydı yok.

  Ceza tebliğ edildiğinde tutanaktan başka bir şey çıkmadı. Yani ceza tutanağı yanında konuştuğumu veya elimde telefon olduğunu ispatlayan bir fotoğraf bekliyordum açıkçası ama yok.

  Ceza makbuzu ile önce trafik denetlemeye oradan da jandarmaya gittim ve ilgili görsel, video yada varsa bir ispat kaydını görmek istediğimi belirttim. "Öyle bir kayıt yok, devlet bize yetki verdi gördüğümüz anda başka ispata gerek kalmadan ceza yazıp gönderebiliriz dedi" komutanlardan biri.

  Aynı gün Cimer aracılığı ile Jandarma genel komutanlığından varsa görsel talep ettim ve gelen cevap " hakkınızda düzenlenen Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağının "Özel Hayatın Gizliliği ve Kişi Hürriyetini İhlale" yönelik davranışta bulunmamak maksadıyla, herhangi bir dijital kayıt yapılmadan, nesnel gözlemlere dayanılarak tanzim edildiği tespit edilmiştir." oldu.

  Buradan hareketle,

  1. itiraz sav ım : İşlediğim iddia edilen kabahat fiili dayanağı deliller sunulmamakla masumiyet karinesinin önemli bir unsuru olan, iddianın ispatının iddia eden tarafa ait olduğudur. Söz konusu suç unsuruna ait şüpheye yer bırakmayacak delillerin sunulamaması.

  2. itiraz Sav'ım : İlgili araç her ne kadar bana kayıtlı olsada eş-dost arada bir aracımı kullanmakta. Görsel talep ederek olası böyle bir durumda kabahati işleyene rücu ettirmek isterdim. Fakat yine bir görsel olmadığından SUÇ ve Cezanın şahsiliği ilkesi ihlal edilmektedir.

  3. itiraz Sav'ım : Cimer üzerinden gelen cevabı geçersiz kılmak için de (Özel Hayatın Gizliliği ve Kişi Hürriyetini İhlal) şirket aracımıza gelmiş olan radar cezası örneğini sunmak dilekçe ekinde. Çünkü günümüz teknolojisinde yine görsel delil sunularak şöför ve plaka harici buzlanabilmektedir ve bu şekilde bir ceza şirketimize tebliğ edildi.

  4. O gün ve saatte adıma kayıtlı hatarın dökümünü alıp konuşmadığımı delillendirmek.

  Yoksa bütün savlarımı birden mi sunarak itiraz etmemi öneririsiniz.

  İyi günler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Görsel ispat sunulamayan trafik cezası konulu yargıtay kararı ara
  Görsel ispat sunulamayan trafik cezası konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.571
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Görsel ispat sunulamayan trafik cezası

  Sizin anlattıklarınızdan arabanızı verdiğiniz eş-dost-akrabanın direksiyonda iken telefonla görüştüğü anlaşılıyor.
  Araba sahibi sürücünün fiillerinden de sorumlu olduğu için iptal şansı yok gibi.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  134
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Görsel ispat sunulamayan trafik cezası

  Yorumunuz için teşekkürler. Bu durumda cezanın şahsiliği üzerinden ilerlemeliyim sanırım. Zira cezayı yazan ekibin görsel sunamamasından cezayı ben ödemek zorundayım oysa görsel sunabilseler veya şahsı durdurup cezayı ibraz etseydiler o ödeyecekti.

  İyi günler

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  118
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Görsel ispat sunulamayan trafik cezası

  tamam da buna kolluk kuvvetleri bakmaz.
  bu plakalı araçta suç işlenmiş ve ceza yazılmış.
  eğer siz yapmadığınızı düşünüyorsanız bunu aracınızı sizin kullanan kişiden rücu etmeniz gerekir.
  (tabi haksız yere yazılan, yani oraçta o gün ve saatte cep telefonu ile konuşarak suç işlenmediyse, bir durum olmadığını düşünerek)

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  134
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Görsel ispat sunulamayan trafik cezası

  Tahriperi, bende onun için itiraz edeceğim zaten.
  Bir suç karşılığında bir ceza kesildiyse bu suçun ispatı cezayı kesene düşmezmi?.

  aksi takdirde ispat yükümlülüğü yok diye önüne gelene ceza kesilsin o zaman.

  Evet araç bana ait olabilir, birine ödünç vermiş olabilirim ama bunun kaydını tutan varmıdır ki aracı kullanana rücu edeyim. Kime ne zaman aracı verdim o şu kişidir diye. Farz edelim kime verdiğimi hatırladım, O kişide ben yapmadım diyorsa ne olacak?.

  Bende cezayı kesen makamdan bunu talep ediyorum. Ben yada aracı kullanan kimse delil sunsunlar seve seve ödeyeyim cezayı. Ama ortada işlenen suç ve suçun kim tarafından işlendiğini gösterir delil yok ve talep etmeme rağmen olmadığınıda kabul ediyor cezayı kesen makam.

  Ben şu aşamada itirazımı yapacağım. Sonucu paylaşırım artık.

  İyi seneler

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. HGS cezası, Trafik cezası gibi cezaların sorumluları ceza almaz mı?
  Şimdi bilindiği gibi TV lerde çok fazla yanlış plakalara ceza kesildiğini görüyoruz. oradaki memurların yaptığı hatayı düzeltmek için işi gücü...
  Yazan: ramazan bektaş Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 19-01-2016, 01:08:26
 2. 16 AY sigortasız çalıştırma ispat için trafik cezası geçerli mi?
  01.10.2012 tarihinden 10.01.2014 tarihleri arasında sigortasız olarak çalıştırıldım. işyerini mahkameye vermeyi düşünüyorum ne gibi davalar...
  Yazan: n0mad Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 12-01-2014, 18:34:19
 3. Trafik cezası
  Ben dun aracımın fennı muayenesı olmadığı için ceza yedım ama ben aracımı 8 temmuz 2008 de fennı muayene yaptırdım. ruhsatın arkasında tarih ve ımza...
  Yazan: huntersss Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 27-03-2009, 21:21:30
 4. Trafik cezası
  aracıma ait motorlu taşıtlar vergisini yatırırken aracıma haziran 2006 tarihli trafik cezası kesildiğini öğrendim.bu cezayıda ayrıca gecikme faizi...
  Yazan: mizci Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 20-01-2007, 02:57:21

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.