Merhabalar

Bundan 3 ay önce kendi evimi satılığa çıkardım. Bir süre sonra bir emlakçı kendisinin satmak istediğini söyledi ve bana bırakın dedi.

1 ay sonra bir alıcı getirdi. o sırada kiracım vardı oda bu satış işlemi olacak diye çıkmak istedi.

Alıcı bize bana banka kredisi çıkar bir miktar kredi kullanacağım dedi. Tamam dedik 5000 TL kapora verdi.

bundan sonraki aşamada emlakçı alıcı ile birlikte bankadan kredi çekebilmek adına uğraştılar.

Alıcıya istediği miktarda kredi çıkmayınca kapora iadesi durumu oluştu. Fakat emlakçıya biz şu an o parayı veremeyiz ev satılınca verelim dedik.

Emlakçı da banka kredisi olmadı o yüzden geri vermemiz gerekir dedi bizim adımıza kendisi kaporayı iade etti.

Aslında 18 gün geçmişti ve ben bu süreçte kaporayı iade etmekte istemiyordum.

ben bu süreçten 2 ay sonra evimi satabildim.

Emlakçıda bizim adımıza gönderdiği kaporayı geri istiyor. göndermezseniz hukuki süreç başlatacağım diyor.

Bu durumda ben kaporayı geri vermezsem hukuki süreç başlatırsa haksızlık gibi bir durumum olur mu. sonuçta alıcı kredi başvuruyor ama 18 gün sonra alamayacağı durumu ortaya çıkıyor. hani 1 hafta içerisinde bana kredi çıkmıyor alamıyorum dese anlayacağım ama ben 18 gün boyunca bu durumu bekliyorum ve başka ev alacak kişiler ise bu yüzden beklemiş ve hatta çoktann gitmiş oluyor. bu durumda ben zararlı olmuyor muyum?

konuyla ilgili bilgilerinizi rica ederim

Edit : emlakçı ile aramızda herhangi bir sözleşme de yapılmadı. ayrıca kapora alınırkende bir sözleşme yazılmadı.