Merhabalar,
Mirasçısı olduğumuz muhtelif zamanlarda vefat eden annem(2007-vefat) dedem (1953-vefat), büyük dedem veya dayım (bekar olarak 1945'de vefat ediyor) annem hariç üzerlerine geçmişte bazı gayrımenkullerin olduğunu duyduğumuz, diğer olası mirasçıların veya bir kısmının ve sözkonusu toprakların olduğu komşu bir ilimizde bulunan, dedemin eski eşinin alt soyları ile geçmişten bu yana bu vb. art niyetli tutumlarından dolayı henüz 45 yaşıma kadar tanışmadığım, bir akraba grubu bana bir emlakçı aracılığı ile ulaşarak kardeşlerime ve bana kalması muhtemel bir mirastan pay için altta 2 maddesini alıntı yaptığım bir avukat sözleşmesine bir süredir imza atmamızı diretiyorlar. İmza atmadan herhangi bir detay paylaşılmayacağını özellikle belirttiler. Herhangi bir bilgi vermeden dayatılan ve her koşulda imzalamayı kesinlikle düşünmediğimiz, art niyetli bu evrak ve yaklaşım hakkında bir fikir edinmek, malum piyasa koşullarından dolayı işsizlik vb. maddi sebeplerden mümkünse kendim çözmek veya gerekirse hukuki yardım almak ve adına bu sözleşmedeki bu maddelerle neyi amaçlamış olabilirler konusunda, bilgisi olanların yorumlamasını istirham ediyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Avukatlık sözleşmesindeki ilgili 2 paragrafda şöyle yazıyor.
1. Parağraf: Avukatın üzerine aldığı iş: Müvekkilin murisinden yada muris evvelinden intikal etmesi muhtemel XXXXX ilinde bulunan gayrımenkul için açılacak tapuda isim tashihi, davanın durumuna göre Tapu tescili İptali ve Tescili davaları ile bu davaların görülmesine yardımcı olacak veraset ilamları talebi ile aynı şekilde bu gayrimenkullere ilişkin yine vekaleten ilgili Tapu ve Kadastro müdürlüklerindeki idari düzenlemeler ile tescil şeklindeki işlemlerin talebi hakkındadır.
2. Parağraf: Üzerine aldığı bu işten ötürü ( AVUKAT)’a KDV Dahil; idari düzenleme veya açılacak dava ile adlarına tescili yapılacak gayrımenkulun; tescili tarihindeki günün piyasa koşullarına göre hisse değerinin %25 i (yüzde yirmi beşi) oranında nakit ödeme yapılacak veyahut nakit ödeme mümkün olmaması halinde ilgili gayrımenkulun ¼ i avukat adına tescil edilecektir…..

(Bu 2. maddeden anladığım kadarıyla ortada bir gayrimenkul var ve adımıza tapuda tescil işlemi yapılarak o günkü hisse değerinin karşılığı herhangi biryerden nakit şeklinde bir tahsilat yapılacak ve bu paradan avukata pay verilmesi şeklinde bir anlam çıkardım ama çokmu saçma lütfen mazur görün))

Not: ilgili tapu müdürlüğünde murislerimizin nüfusdaki ad soyadı ile kayıtlı yaptığım ön araştırmada herhangi bir kayıt çıkmıyor, tapudaki memura kısaca durumdan bahsettiğimde bana kadastro sırasında lakap , hatalı kayıt vs. gibi şeyler olabileceğini ve toprakların mazisinin eski olduğunu tahmin ettiğimi söylediğimde ise isim hatası vb.bir durum olduysa nüfusta mirascısına ulaşılamadığı için herhangi bir kamulaştırma vb. hazineye tescil vs. gibi bir durum olabileceğini söyledi siz ne dersiniz?