Merhabalar,

Bir konu hakkinda size danismak istiyorum. 2009 yilindan beri yurt disinda ikamet ediyorum. Daha oncesinde bir Telekom firmasi tarafindan saglanan on iki aylik ADSL evde internet paketi kullanmistim. O donem mevcut evde internet paketi kullanildi ve abonelik sozlesmesi sona erdikten sonra herhangi bir yenileme talebimiz olmamistir ki zaten belirttigim donem sonrasinda lisans egitimi icin yurt disina tasindim.

Ayni Telekom firmasi abonelik sozlesmesi sona erdikten sonra, yaklasik olarak 5 ay gibi bir sureden bahsediyoruz, 186.00 TL tutarinda modem ucreti+fesih bedeli+aktivasyon ucreti adi altinda bir fatura kesmistir. Fatura tarihi Mayis 2010. Bu faturayi ilk kez bugun goruyorum. 12/12/2013 tarihinde 390 TL.(faiziyle beraber.) + masraf + vek. ucreti + r.t. harci toplam 670.00 TL degerinde borclu olarak adima Icra Mahkemesinde bir dava acilmis. Bunun oncesinde herhangi bir sekilde yazili (PTT ile.) ya da e-mail araciligiyla herhangi bir fatura, borc bildirimi, ikaz, internet baglantisinin kesilmesi gibi uyarici nitelikte herhangi bir bildirim kesinlikle yapilmamistir. 2014 senesinde pasaport yenileme islemi yaparken Konsolosluk’ta, adima acilmis bir dava oldugunu ogrendim. Neticesinde hemen karsi tarafin (Iki farkli avukat dosyayi takip ediyor.) avukatlarina email ve telefon yoluyle iletisime gecmeye calistim, daha sonra da Telekom firmasina muhtemel bir yanlislik oldugunu belirten bir mail yazdim. Kendileri tarafima gerekli incelemeyi yaptiktan sonra donus yapacaklarini belirten bir mail ve dosya numarasi ilettiler. Daha sonra tarafimca gonderilen maillere herhangi bir cevap yazmadilar maalesef. Sagolsunlar, Avukat arkadaslar da yazmis oldugum maillere cevap vermedikleri icin dosyayi takip edemedim. Sonuc;

Bugun kontrol ettigim zaman ise; 12/27/2018 tarihinde dosyanin kapandigini goruyorum.
Türü İlamsız Takip
Şekli ÖRNEK: 7 İlamsız Takiplerde Ödeme Emri - Eski No: 49
Yolu Genel Haciz Yoluyla Takip
Masraf 28,05
Dosya Durumu Takipsizlik

Uyap uzerinden ekli evraklari kontrol ettigim zaman karsi tarafin avukatlari Mayis 2015 tarihinde adres sorusturma talebinde bulunmus. Yukarida da belirttigim gibi Turkiye de herhangi bir ikamet adresim bulunmamaktadir resmi olarak adres bilgilerim yurt disi olarak gozukmektedir. Aralik 2018 tarihinde dosya kapanmasina ragmen maillerime cevap vermeyen avukat arkadaslar “Mernis, Takbis, SGK, POLNET, Posta Çeki Hesabı Sorgu.” talebinde bulunmuslar. Dosya su anda kapali olarak gorunmesine ragmen bir hafta once, Aralik 2019 dosya yenileme talebini icra mahkemesine yazili olarak iletmisler. Adres bilgisi kisminda ise bana ait olmayan Alanya'da bir otel bilgileri yer almaktadir. Yani kesinlikle bu gonderdikleri ya da gonderecekleri yeni takibin de tarafima yasal olarak ulasma durumu yok. Bugun, ilgili firmayi aradim bilgi almak icin benim borcu kabul ettigim belirttiler ki tarafima kesinlikle ne mahkemeden ne de Telekom firmasindan yazili olarak ya da e posta ile herhangi bir bilgi ulasmamasina ragmen. Sebep, 7 gunluk sure icerisinde itiraz etmemem. (Ama ben bilmiyorum ki bu borc nedir, avukat neden icra islemi baslatti neden tarafima bilgi verilmesi.) Bugun itibariyla bin lira gibi bir borc gozukuyor. Su anda adima acilmis herhangi bir yeni dava yok, dosyo durumu kapali olan bir dava gozukuyor – takipsizlik.)

Sizce bu durumda ne yapabilirim. Telekom firmasina ulasma gibi bir sansim yok, telefonla aradigim zaman robot yanit veriyor. Dosya su anda kapali oldugum icin itiraz etme gibi durum soz konusu olabilir mi? Ya da yeniden baska bir dava mi acmak gerekiyor? Turkiye de yasamiyorum, herhangi bir adima kayitli ev, araba, is yeri, banka hesabi vs. yok zaten icra koyacaklari birsey yok ortada. Uzlasmak ya da sorunu cozmek icin karsi tarafa ulasamiyorum bile.

Ayrica, soyle bir talepte bulunmuslar "Borçlu hakkında Üst soy sorgusunun yapılmasına, kayıt çıkması halinde araç, taşınmaz sorgularının yapılmasına, kayıt çıkması halinde haciz konulmasına, takyidatların çıkartılmasına, ilgili yerlere müzekkere yazılmasına ." bu durumda ailemin sahip oldugu herhangi bir tasinmaza icra yapabilirler mi? Yasal olarak bu mumkun mu?

Vaktinizi ayirip okudugunuz ve yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Saygilar,