Merhabalar. Babam 2008 yılında vefat etti. Babam öldükten 1 ay kadar sonra annemin eline gelen bir evrak ile bir kişinin kendisini babamın nüfusuna geçirdiğini öğrendik. Bu kişi babamın ilk eşinin çocuğu. Babam bundan 45 yıl kadar önce annemden önce evlendiği ilk eşi ile evlenirken kadın başkasından hamileymiş. Babam bu kadın ile evlendikten 3 ay sonra karısı doğum yaptığı için mahkemeye başvurmuş, çocuğun kendisinden olmadığını beyan ederek boşanmışlar. Karşı tarafın da buna itirazı olmamış ve ilk eşinden hemen boşanmış. 1974 yılına ait boşanma evrakları elimde. Tarafların karşılıklı mutabakatı ile boşanmalarına karar verildiği, çocuğun evlendikten 3 ay sonra doğduğu için babamın çocuğu reddettiği yazıyor. Yani o kadının buna itirazı olmamış. Babam çocuğu reddettiği için, çocuğun gerçek babası da çocuğu reddettiği için bu kişi 40 yaşına kadar nüfus belgesi olmadan beklemiş. Annesi babam ile evli iken doğum yaptığı için babam ölünce de fırsattan istifade babamın nüfusuna kendisini kaydettirmiş. Veraset ilamını 1,5 sene önce aldım. Bunu öğrendiğimizde mahkemeye gidemedim. Ama şu anda ben bu kişinin bizim nüfusumuzdan düşürmek istiyorum. O dönemde köyde bu olayın şahitleri de mevcut. Sorularım şu şekilde ;

1- Zaman aşımı söz konusu mu?
2- DNA testi için mezar açılır mı?
3- Hangi mahkemeye dilekçe vermeliyim?
4- Dilekçemi nasıl yazmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Adaletin her zaman her yerde tecelli etmesi dileğiyle.