+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    Erzurum
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation İş Vaadiyle Devlet Personeli Gibi Davranan Karı Koca Tarafından İşlenen Nitelikli Dolandırıcılık Suçu Hakkında

Merhaba Sayın Hukuki Forum Üyeleri;

Aranıza yeni katıldım. Uzun süredir forum üzerinden çeşitli konularda bilgi sahibi oluyordum. Derken talihsiz bir olay yaşadım. Tüm detayları ile sizinle paylaşıyorum. konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma lütfen bakmayınız adminler gerekli yere taşıyabilirler

Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Atama dairesinde görevli olduğunu idda eden eski Ardahan ili millet vekili adayı olan bir şahıs ile tanıştım. Bu şahıs yaşanan hain darbe girişiminden sonra bizaati ilgili kurum ve yetkililer tarafından görevlendirildiğini aktaran " Açıktan Atama" ile devletine milletine vatanına sağdık kişilerin devlette boşalan kadarolara yerleştirmekle görevli olduğunu aktaran biridir. Bu şahısın eşi de devlette Öğretmenlik yapan biri olup eşinin bir nevi hikayesine katkıda bulunmaktadır.

Şahıs uzun bir süre millet vekilleri daire başkanları bakan yardımcıları olarak tanıttığı kişiler ile irtibat kurdurmak yoluyla bende güven telkin ettirmiştir.

Bu süre zarfı içerisinde şahıs benden 120.000 TL para almak kaydıyla ( Bunu ilgili makamlarda bu iş için zahmet eden şahıslara vermek için olduğunu ) dolandırmıştır.

Buna benzer bir olay geçtiğimiz tarihlerde aşağıdaki linkte de görüleceği üzere yaşanmıştır.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sa...hapis-41301717

Bu ana kadar tüm para gönderimi eşinin banka hesabına yapılmış, göreve getirdim getiriyorum, şu kurum da müdür veya uzman gibi aleni beyanatları da whatsapp üzerinden kayıt altına alınmıştır. Bununla ilgili kedisi aleni bir şekilde kendine bir şey olmayacağını benim başımın derde gireceğini üstü kapalı bir dille paylaşmıştır. ( Kastı devlet memuruna rüşvet vermekten benim başımın derde gireceği )

Bende bu olayların üzerine Avukatlık firması ile görüşmüş ve avukatlarım vasıtası ile adamdan paramı istedim.

Avukatlarım adamın önüne banka dekontları ve tüm yazışmaları koyduklarında adam anında 120.000 TL lik bir hafta süreli senet imzalamış ve dava açılmaması koşulu ile ödeyeceğini beyan etmiştir. adam bununuda ödememiştir.

Bunun üzerine avukatlarım adam ile tekrar görüşmüş ve bu kez 2 hafta süreli Taahhütname almışlardır. Bu taahhütname de ödenmemiş olup Taahhütün ihlali davası açılmıştır ( 3 ay sonrasına gün verildi.)

Bunun yanı sıra savcılığa "Nitelikli Dolandırıcılık" , "Sahte Devlet Personeli gibi davranma" , Organize Suç Örgütü kurma ( kendi karısı ve yeğeni ) suçlarından suç duyurusunda bulunduk. Bu konuda kendisinin daha önceden işlediği ve aynı yöntemle dolandırdığı birçok kişi olduğunu bu kişilerde ulaşarak şikayetçi olmalarını talep ediyoruz.

Eşi için ayrıca savcılık işlemlerinden sonra "Sebebsiz Zenginleşme" Davası açacağız.

Ayrıca şahsi olarak kendimde CİMER' e adam için ayrı, eşi için ayrı olmak üzere ihbar da bulundum.
    Yine eşi için Milli Eğitim bakanlığına şikayet kaydı oluşturdum.

Eşine yapılan ödemeler için dekontlar ile icra müdürlüğünden icra takibi başlattık ( karısına ait bilgiler olmadığı için süreç yavaş ilerleyecekmiş )

Ayrıca Bu süreçlerden sonra "Maddi Manevi Tazminat Davası" açmayı planlıyorum.

Adama bu durumları iyi niyet göstergesi olsun diye açık açık güzel bir dille yazdım kendisi avukatlarım aracılığıyla yeminler ederek çocuklarını vaat ederek kendisinin aklınıza gelebilecek uygunsuz ne kadar şey var ise düşünün söylemleri ile bu parayı ödeyeceğini söylüyor ama ben inanmıyorum tabiki. Kendisine bu konuda gidip eşinin adına kredi çekmesini tarla vs satmasını bile söyledik.

Siz değerli forum üyeleri şunu soracaksınız her şeyi yapmış gibi görünüyorsun bizden beklentin nedir diye

Şöyle izah edeyim Avukatlarım sorduğum sorulara cevap vermekten imtina ediyorlar anlıyorum Hukukta Kesin Konuşmak olmaz ama yorum yapmalarını bekliyorum o yorumu onlardan alamıyorum sizlerden destek bekliyorum.

İlk sorum
    Adamın sent taahhütname ve yazışmalar olmak üzere suçunun müsbet olduğunu kendimce düşünüyorum bu durumda adama verilecek cezalar nedir ?

İkinci sorum
    Dava süreçleri ne kadar sürecek ve ben ne kadar sürede sonuç alabilirim

Üçüncü sorum
    Maddi manevi tazminat davsından bir sonuç alabilirmiyim ?

En Önemli Sorum
    Diyelimki bu adamın hiç bir şekilde bu parayı ödeme durumu yok (Adamın ve Karısının üzerine bir şey yok diye biliyoruz tabi bunun detaylı incelemesini mahkeme yapacağı için yok diyorum) bu durumda ben alacaklarımı alabilirmiyim ? Benim mağduriyetim devlet tarafıdan nasıl güvence altına alınır?

Şimdiden değerli sorularıma vereceğiniz cevaplar için teşekkür eder

İyi forumlar dilerim

NOT : Şahıs ve karısı hakkında elimde bilgiler mevcut burada isimlerini paylaşmak veya ekran görüntülerini paylaşmak sakıncalı olabileceği için yazmadım veya paylaşmadım. Bu adam hakkında bilgili olan bana ulaşabilir davamıza müdail olabilir

Hukuki NET Güncel Haber

İş Vaadiyle Devlet Personeli Gibi Davranan Karı Koca Tarafından İşlenen Nitelikli Dolandırıcılık Suçu Hakkında konulu yargıtay kararı ara
    İş Vaadiyle Devlet Personeli Gibi Davranan Karı Koca Tarafından İşlenen Nitelikli Dolandırıcılık Suçu Hakkında konulu hukuk haber
    Konu aksal tarafından (23-11-2019 Saat 00:12:29 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İş Vaadiyle Devlet Personeli Gibi Davranan Karı Koca Tarafından İşlenen Nitelikli Dolandırıcılık Suçu Hakkında

İlk sorunuz

Şahısın yaptığı eylemler dolandırıcılık suçunun unsurlarını oluşturuyorsa bundan ceza alabilir.Daha önce benzer suçu yoksa erteli bir ceza alacak.

İkinci sorunuz

1-5 sene arası itirazı yargıtayı onanması vs. sürebilir.

Üçüncü sorunuz

Manevi olmasa da maddi zararınız kadar dava açabilir ihtimal sonuç alabilirsiniz.Tabi karşı tarafın bu tazminatı ödemeyecek durumu olmalı yoksa sonucun bir önemi yok.

En önemli sorunuz

En en en iyi ihtimal tüm iddialarınızı ispatlayacak ve davaları kazanacaksınız.Ancak karşı tarafın alacak bir şeyi yoksa icra sırasına girip harç ödemek dışında yapacak bir şeyiniz yok.Devlet tarafından güvence gibi bir durum elbette söz konusu değil.Karşı tarafın bir şeyi yoksa olmayan şey alınamayacağı için yapacağınız bir şey yok.

Devlet kadrolarına açıktan atanma için rüşvet verdiğinizi düşünerek bir çok kişi ihtimal bu durumu hak ettiğinizi düşünecek ama öylede bakmamak lazım.Muhtemelen bu işten 120 bin karşı tarafa 10 bin civarı avukata vererek çıkmış olacaksınız.Geçmiş olsun..

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İş Vaadiyle Devlet Personeli Gibi Davranan Karı Koca Tarafından İşlenen Nitelikli Dolandırıcılık Suçu Hakkında

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlk sorunuz

Şahısın yaptığı eylemler dolandırıcılık suçunun unsurlarını oluşturuyorsa bundan ceza alabilir.Daha önce benzer suçu yoksa erteli bir ceza alacak.
    Engin bey değerli görüşleriniz için öncelikle teşekkür ederim. Sağolun var olun. daha önceden benim gibi benzer dava açan bir çok kişi var gazete haberleri de mevcut. bir şekilde kandırıldık diyebiliyorum.

Karısı faal öğretmen ve güya hiç bir şeyden haberi yokmuş gibi davranıyor kimseyle muhattap ta olmuyor ben bilmem gidin kocamın yakasına yapışın diyor sadece

İkinci sorunuz

1-5 sene arası itirazı yargıtayı onanması vs. sürebilir.
    Engin bey bu tür davalarda itiraz süreçleri nedeniyle mi süre uzamaktadır ? bu sürecin hızlanma gibi bir durumu varmıdır ?

En en en iyi ihtimal tüm iddialarınızı ispatlayacak ve davaları kazanacaksınız.Ancak karşı tarafın alacak bir şeyi yoksa icra sırasına girip harç ödemek dışında yapacak bir şeyiniz yok.Devlet tarafından güvence gibi bir durum elbette söz konusu değil.Karşı tarafın bir şeyi yoksa olmayan şey alınamayacağı için yapacağınız bir şey yok.
    Engin bey burada adama veya karısına herhangi bir yaptırım yapılmıyor mu ? devlet bu durumda ne gibi bir tutum sergiliyor ?

Devlet kadrolarına açıktan atanma için rüşvet verdiğinizi düşünerek bir çok kişi ihtimal bu durumu hak ettiğinizi düşünecek ama öylede bakmamak lazım.Muhtemelen bu işten 120 bin karşı tarafa 10 bin civarı avukata vererek çıkmış olacaksınız.Geçmiş olsun..
    Burada bir yanlış anlatım yapmışım ben kaynaklı. Adam herhangi bir yerde çalışmıyor Devlet Memuru değil işi profesyonel dolandırıcılık adamın herhangi bir kurum veya benzeri bir yerle yakından uzaktan alakası yok derdim rüşvet vs vermek de değildi zaten kimi zaman çaresizlik anlarında denize düşen yılana sarılır misali basiretim bağlandı. Bunun çok masum bir açıklaması yok biliyorum konuyu başka yerlerede çekmek istemiyorum ama maalesef bu istenmeyen durum yaşandı

Anladığım kadarıyla dolandırılmam yanıma kar kalacak gibi bir durum mu anlamalıyım veya anlamalıyız ?

Muhtemelen bu işten 120 bin karşı tarafa 10 bin civarı avukata vererek çıkmış olacaksınız.Geçmiş olsun..
    Taahhütname 135.500 TL tutarında bunun 10.000 TL si avutaklık gderleri 5.000 TL si dava ve harç giderleri geri kalanı benim senet altına alınan para ve yasal faizleri

İlgi alaka ve kıymetli yorumlarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim
    Konu aksal tarafından (23-11-2019 Saat 12:04:47 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şuçun şahsiliği ilkesi vardır.Karısı olduğu için onunda aynı suçu işlemiş sayılması veya onun ödeme yapması söz konusu değil.Zaten gidin kocamın yakasına yapışın demiş.Devlet dolandırıcılık suçunun unsurları oluşmuş ise bu kişiyi cezalandırır.Gerekirse içeri atar yatar 5-6 sene ancak bunun sizin alacağınıza faydası olmadığı gibi zararı vardır.Üzerine hiç bir şey olmayan bir dolandırıcıdan böyle bir parayı bir şekilde tahsil etmek milyonda bir ihtimal ise, cezaevinde yatan ve üzerine hiç bir şey olmayan bir dolandırıcıdan para tahsil etmek ihtimali sıfırdır.Hatalı bir yaklaşım sergilemişsiniz(birilerine para vererek açıktan bir yerlere atanmaya kalkma gibi).Hatanızın gözüken bedeli yazdıklarınız kadar gibi duruyor.Umarım olağan üstü bir durum olur da paranızın en azından bir kısmını kurtarabilirsiniz.Tekrar geçmiş olsun.

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şuçun şahsiliği ilkesi vardır.Karısı olduğu için onunda aynı suçu işlemiş sayılması veya onun ödeme yapması söz konusu değil.Zaten gidin kocamın yakasına yapışın demiş.Devlet dolandırıcılık suçunun unsurları oluşmuş ise bu kişiyi cezalandırır.Gerekirse içeri atar yatar 5-6 sene ancak bunun sizin alacağınıza faydası olmadığı gibi zararı vardır.Üzerine hiç bir şey olmayan bir dolandırıcıdan böyle bir parayı bir şekilde tahsil etmek milyonda bir ihtimal ise, cezaevinde yatan ve üzerine hiç bir şey olmayan bir dolandırıcıdan para tahsil etmek ihtimali sıfırdır.Hatalı bir yaklaşım sergilemişsiniz(birilerine para vererek açıktan bir yerlere atanmaya kalkma gibi).Hatanızın gözüken bedeli yazdıklarınız kadar gibi duruyor.Umarım olağan üstü bir durum olur da paranızın en azından bir kısmını kurtarabilirsiniz.Tekrar geçmiş olsun.
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

İnşallah hepsini kurtarırız.

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba yeniden

Cimer Kayıtlarımın gidişatını kontrol etmek amacıyla cimer sayfasına giriş yaptığımda takip numaralarım görünüyor fakat herhangi bir şekilde yazdıklarım ve başvuruyu takip et kısmı çıkmıyor

Nedeni hakkında fikri olan var ise benimle paylaşabilirse sevinirim.

İyi forumlar herkese

Teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: