Merhabalar

iş yerimdeki kiracı yaptığımız 1 senelik sözleşme 1 kasımda sona erdi. Sözleşmede (TÜFE + Yİ-ÜFE)/2 - 12 aylık ortalama üzerinden hesaplanacağı yazılmış.Fakat 2019 da yürürlüğe giren torba yasada bir yasal oran açıklandı.Şimdi ben sözleşmeye göremi zam artışı gerçekleştireceğim yoksa yasal oranlamı artış göstereceğim.

Şöyle bir yazı okudum

Kanun değişikliğinin yürürlüğüne dair, Kanun Değişikliği'nin 59. maddesinde, TBK'nın geçici 2. maddesine göre tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında 344. Maddenin 01/07/2020'ye kadar uygulanamayacağı yönündeki hüküm değiştirilmiştir. Bu suretle, Kanun Değişikliğinde belirtilen TÜFE artış oranına dair düzenlemenin, Torba Yasa'nın 69/b maddesi uyarınca, 01.01.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak uygulanmasının mümkün olduğu anlaşılmaktadır.

konut ve çatılı işyerlerine veya kamu ile yapılan kira sözleşmelerine dair 2019 yılında yapılması gereken kira artışlarında, sözleşmenin taraflarınca daha aşağı oranda bir artış yapılmasına dair herhangi bir düzenleme öngörülmemiş ise (veya çok sık olduğu üzere (TÜFE+ÜFE)/2 şeklinde düzenlenmiş ise), en fazla 2018 yılı TÜFE ortalaması oranında artış yapılabilecektir. 5 yıldan uzun süreli kira sözleşmelerinde, bu oran hakkaniyete aykırı ise, kiraya verenin yeni kira bedeli belirlenmesi için dava açma hakkı bulunmaktadır.

fakat başka yerdede okuduğum 2020 de bu kanun yasallaşacağı ve benim aklım karıştı.

şimdiden teşekkürler