Benim bir mağduriyetim var ve bununla ilgili hiç benzer konu da bulmadım forumlarda. Malumunuz elektrik fiyatları son 1 yılda anormal bir şekilde zamlandı. Genellikle kullanıcılar ya kaçak kullanma veya faturayı geç ödeme ya da hiç ödememe gibi durumlarla dağıtım şirketleriyle davalık oluyorlar. Benim durumum tam tersi, ben 12 yıldır aktif bir şekilde elektrik abonesiyim ve şu ana kadar ne kaçak kullanım ne de faturada bir günlük dahi ödeme için gecikme yapmadım. Son 1 yılda dağıtım şirketinin vurdumduymazlığı, ukalalığı beni çok rahatsız ediyor. Şöyle ki, tarife değişikliği için bir dilekçe verdim, işgüzar bir personelin keyfi nedeniyle 5 ay sonra yapılabildi. Daha sonra faturalarımın mailime gönderilmesi için talepte bulundum 3 ay önce halen de talebim yerine getirilmedi. Bunlar yaşandıktan sonra en son 2 ay olanlardan sonra artık dava açmaya karar verdim. Olayın özeti şu ; normalde en fazla 35 günde bir sayaçların okunup faturalandırılması lazım. 30 Mayıs 2018 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 30436 ELEKTRİK PİYASASI TÜKETİCİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ nin 32 .maddesinde açık bir şekilde yazmaktadır. Önceki ay, 48 günlük tüketimden sonra sayaç okunarak tarafıma 328 tl lik fatura çıkarıldı. Bunun için buradaki şirket bürosuna yazılı sözlü müracaat ettim, bölge müdürlüğüne telefonla müracaat ettim. Cevap alamadım. En son EPDK mail attım, onların bana verdiği cevap ise " tüketicilerin sayaçları PLC teknolojisi ile donatılmış akıllı sayaçlar ile değiştirildiği abonenize de bu kapsamda 26.11.2018 tarihinde akıllı sayaç takıldığı belirtilmiştir. 31.08.2019 tarihinde sayaca erişim sağlanamadığından okumanın da yapılamadığı belirtilmiş olup başvurunuza istinaden 18.09.2019 tarihinde manuel okuma yapıldığı bildirilmiştir." şeklinde olmuştur.
Burada çok çelişkiler var, 26/11/2018 de akıllı sayaç takıldığı belirtilmiş , 18/09/2019 tarihine kadar düzenli işleyen sistem birden sıkıntı vermiş, sayaca ERİŞİM sağlayan kurum 18 günde bu eksiğini gideremiyorsa onların kusurudur. Üstelik bunun için tüketiciler olarak biz talepte bulunmamıza rağmen umursamaz davranmaları daha kötü.
Daha da trajikomik olanı, 18/09/2019 tarihinden bugüne yani yaklaşık 43 gündür yine sayacım halen okunmuş değil. Büyük ihtimalle yine fatura kabarık gelecek. Benim kabullenemediğim durum, düzenli ödeme yapıyoruz ama düzenli hizmet alamıyoruz, ayrıca hatalı olan kuruma durumu ilettiğimizde sanki biz hatanın sebebiymişiz gibi dengesiz cevap vermeleri. Bir gün faturayı geç yatırırsak JET HIZIYLA elektriği kesmeyi bilen kurum 48 gün sayaç okuyamıyorsa sorun büyüktür bence.

TÜM BU ANLATILANLAR IŞIĞINDA, DAĞITIM ŞİRKETİNE KANUNLARA AYKIRI OLARAK GÖREVİNİ ZAMANINDA YAPMAMAKTAN DAVA AÇMAK İSTİYORUM. BU KONUDA TECRÜBELİ ARKADAŞLARDAN YARDIM İSTİYORUM. EN AZINDAN HUKUK YOLU İLE CEZA ALMALARI YERİNDE OLUR.