Merhaba,

Babam ile ilgili bir durumu paylaşmak istiyorum. Uzun süre önce cinayet suçundan yargılanıp 23 yıl ceza aldı babam. Bunun 11 seneye yakın süresini kapalı ve açık ceza evinde doldurarak salındı ve kalan süre infaz olarak devam ediyordu. Bundan 3 yıl önce 100 promilden yüksek alkol oranı ile park halinde ki bir arabaya çarptı, araç sahipleri şikayetçi olmadı tanıdık oldukları için. Zaten araçlarını da yaptırdık. Fakat, konu kamu davası olarak devam etti ve babam 5 ay ceza aldı, bunun 1 haftasını ceza evinde geçirecek, kalan süre içerisinde de camiye giderek orada bulunacak ve çalışacaktı. Fakat alkol 1.00 promilden fazla diye yaptığı kaza , bilinçli olarak suç işlemeye sokuldu ve ceza aldığı için de cinayet suçundan kalan infazı yandı 8 yıla yakın bir süre ceza yatması gerekiyor.

Eğer hakim ceza değil de para cezası vermiş olsaydı böyle bir olay vuku bulmayacaktı. Şimdi sorum şu ;

İnfazı bozan suç kamu davası, bu nedenle biz bu 1. yargı paketi üzerinden tekrar itirazda bulunup, mahkemeyi yenileyebilir miyiz? Çünkü 2 yılı aşmayacak cezaları hakimler 5 yıl erteleyebilecekler. Daha önce suç 2 yıldan az diye yargıtaya gitmemişti, bir üst bölge mahkemesine gönderdik, ama gönderdiğimiz gün olduğu gibi onaydan geçti. Muhtemelen sistem üzerinden davaları incelemeden onaylıyorlar. 1 günde gönderilen bir evrağın bölge mahkemesinde onay alması zor olsa gerek.
Açıkçası babamı kurtarmak istiyorum, saçma sapan bir trafik kazası nedeni ile ( yaralı yok, şikayetçi yok, park halinde ki bir araca çarpılıyor ) 8 senesini ceza evinde geçirmesini istemiyorum.

Yardım ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.