+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2013
  Nerede
  ısparta
  İletiler
  42
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Bakiye ücret ve kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı

  Merhaba sayın üyeler

  Bir yıllık iş sözleşmem mevcutken 45 gün çalıştıktan sonra 04 koduyla yani sebepsiz yere işten çıkartıldım.

  Bakiye ücret kalan 10 ay 15 günlük maaşım anlamına geliyor ancak ben orada 1 yıl çalışmış olsam kıdem tazminatı da hak edecektim. Şimdi kıdem tazminatımdan da mahrum oluyorum. Ayrıca işsizlik maaşı da alabilecektim, şimdi işsizlik maaşı alma hakkım da yok.

  Kalan bakiye ücreti olarak 1 yıl çalışsaydım alacağım kıdem tazminatını ve kaybettiğim işsizlik maaşı haklarımı da işverenden talep edebilir miyim.

  Sonuçta beni işten çıkartarak bu haklarımdan da mahrum ediyor?

  Bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Herkese iyi günler dilerim  Hukuki NET Güncel Haber

  Bakiye ücret ve kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı konulu yargıtay kararı ara
  Bakiye ücret ve kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  19.748
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bakiye ücret ve kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı

  Eğer sözleşmenizde bir deneme süresi tanımlanmamış ise ;
  Sözleşmenin başlangıçta belirlenmiş sona erme süresinden önce sona erdirilmiş olması nedeniyle kalan süreye ait ücreti talep edebilirsiniz ama öyle olsaydı şu hakkı da kazanacaktım, bu hakka da sahip olacaktım düşüncenizdeki çalışma süresine bağlı kazanılan hakları, o aranan süre kadar çalışmanız olmadığından alabilmeniz mümkün değil.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.535
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bakiye ücret ve kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı

  Belirli süreli iş sözleşmelerinde bakiye ücretten doğan tazminat, bir nevi belirsiz iş sözleşmelerinde ihbar tazminatına karşılık gelir.
  Buna dair esaslar 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 438. maddesinde yer alır:

  MADDE 438- İşveren, haklı sebep olmaksızın hizmet sözleşmesini derhâl feshederse işçi, belirsiz süreli sözleşmelerde, fesih bildirim süresine; belirli süreli sözleşmelerde ise, sözleşme süresine uyulmaması durumunda, bu sürelere uyulmuş olsaydı kazanabileceği miktarı, tazminat olarak isteyebilir.

  Belirli süreli hizmet sözleşmesinde işçinin hizmet sözleşmesinin sona ermesi yüzünden tasarruf ettiği miktar ile başka bir işten elde ettiği veya bilerek elde etmekten kaçındığı gelir, tazminattan indirilir.

  Hâkim, bütün durum ve koşulları göz önünde tutarak, ayrıca miktarını serbestçe belirleyeceği bir tazminatın işçiye ödenmesine karar verebilir; ancak belirlenecek tazminat miktarı, işçinin altı aylık ücretinden fazla olamaz.


  Yani, işçi yeniden işe başlayana kadar ve altı ayla sınırlı olmak üzere bakiye ücret alacağı talep edebilir.
  Bu sürede işçi aktif olarak iş arayışında olmalıdır, bu da kanunda "bilerek elde etmekten kaçındığı gelir" şeklinde ifade edilmektedir.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Askerlik nedeni ile işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı ve işsizlik ödeneği dışında hakları nelerdir?
  merhaba, Bir özel bankada 5,5 yıldır çalışıyorum, nisan ayı itibari ile askerlik görevimi yapmak üzere kıdem tazminatımı alarak işten...
  Yazan: ozgur19791 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 22-02-2011, 09:50:16
 2. Kıdem tazminatı-maaş bordrosu-işsizlik maaşı
  Merhaba,ben bir cafede 2 senesi sigortalı olmak üzere 4 yıldır çalışmaktayım.İşverenimle işe başlarken herhangi bir sözleşme yapmadım.Çalıştığım süre...
  Yazan: aleluya41 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 16-06-2010, 19:50:55
 3. Ücret ve Kıdem Tazminatı Sorunları
  2004 Yılından beri çalışmakta olduğum firmada son 1 yıldır ücret ödemelerinde sürekli gecikmeler yaşamaktayız.Son 4 ayın ücret bordrosunda bu...
  Yazan: mallory Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 08-10-2008, 20:03:14
 4. Kıdem, ihbar tazminatı ve işsizlik ödeneği hakkında
  İyi günler. Kasım 2004 yılından beri özel bir işletmede çalışıyorum fakat işe resmi yönden ağustos 2005 yılında başlamış görünüyorum. Yine resmi...
  Yazan: pinarcan Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 04-04-2008, 07:36:02
 5. Kıdem+ihbar tazminatı+asgari ücret-gerçek ücret
  Merhabalar, Yaklaşık 4 yıl müşteri temsilcisi/satış-pazarlamacı olarak çalıştığım şirkette maaşım 2.000 YTL olmasına rağmen bordrom birçok çalışan...
  Yazan: 1925goztepe Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 02-04-2007, 20:21:49

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.