+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Yurtdışında başıma bela aldım. Ne yapacağım?

Yurtdışında başıma bela aldım. Ne yapacağım? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    eskisehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yurtdışında başıma bela aldım. Ne yapacağım?

Her şeyden önce başlığı yanlış yere açtıysam özür dilerim.

Merhabalar. Ben Türkiye'de doğmuş, büyümüş bir Türk vatandaşıyım. Öğrenciyim. Erasmus öğrenci değişim programı ile Hollanda'da bir okula geldim. Bir dönem burada okuyacağım. Bundan 4 gün önce arkadaşlarımla birlikte Hollanda etrafındaki ülkeleri gezmeye karar verdik. Hollanda'nın küçük bir şehrinde yaşadığımız için öncelikle Amsterdam'a gitmemiz, oradan da trenle yolculuğa başlamamız gerekiyordu. Trenimiz sabah 5 civarı kalkacağı için ve o saatte Amsterdam'a ulaşamacağımız için erkenden gitmeye ve Amsterdam'da da gezmeye karar verdik. Hollanda'ya geleli 1.5 ay civarı oldu. Ve sanırım tahmin edersiniz ki, Hollanda'ya giden çoğu insana yapılan bir sohbet vardır. "Orada bir çok şey yasal, hepsini dene, denemeden gelme. Eglenebildigin kadar eglen!" dendi bana da. Tabi bunu kural gibi kabul etmiş değildim ama gerçekten de her şeyi merak ediyordum ve eğlenmek istiyordum. Amsterdam'a 4 kişi gittik. Aramızda bir Fransız arkadaşımız ve bir kız arkadaşımız vardı. Yolda yürürken bir anda yerde beyaz bir şey farkettim. Yüksek ihtimal kokain olduğunu düşündüm ve saniyeler içinde alıp cebime attım. Aldığım şeyin ne olduğunu gerçekten bilmiyordum ama narkotik bir madde olduğuna aşağı yukarı emindim. Ve bu konularla ufak tefek alakaları olduğunu bildiğim arkadaşlarıma mesaj attım. Bunun yüksek ihtimal kokain olduğunu, denemeden bilemeyeceğimi söyledier
    Bir gün sonra Lüksenburg'a gittik. O şeyi cebime koymuştum ve unutmuştum. Aslında ara ara geliyordu aklıma ne bu falan diye ama zerre aklımın ucundan geçmedi ben böyle rahat rahat ülke değiştiriyorum da başıma bişey gelir mi diye..
    Lüksenburg'da bir güzel gezdik. O şeyi de cebimde gezdiriyordum. Yanımdaki arkadaşlaırımın o şeyden haberi vardı fakat hiç cebimden çıkarmadığım için, "hadi deneyelim" vs demediğim için onlar unutmuşlardı bile. Lüksenburg'dan Fransa'ya geçtik. O gece Fransız arkadaşım, kız arkadaşım ve ben bir hostelde kaldık. Cebimde gezdirdiğim şey orada aklıma geldi. Arkadaşlarıma "ne dersiniz, ne bu sizce?" falan gibi sohbetler yapıyordum çünkü harbiden merak ediyordum. Bir kere denedim. Arkadaşlarımın söylediği gibi burnumdan çektim. Bir şey anlamadım. Muhtemelen saçma sapan bir şeyi alıp burnumdan çektim diye düşünüyordum. Nedense o gece uyumakta biraz zorlandım. Ama gerçekten hiç bir şekilde iyi ya da kötü hissetmedim. Kısacası bir b*k anlamadım bunun ne olduğuna dair. Bir gün sonra uyandık ve Fransa'da biraz gezdikten sonra Almanya'ya doğru yola çıktık. Yolda arkadaşlarıma bu şeyin fotoğrafını falan attım. Dün gece olanları anlattım. Bana "Muhtemelen kokaindir, ilkinde anlamazsın. Uyutmaması da normal." dediler. Bu arada bunu arkadaşlarımı şikayet etmek için anlatmıyorum. Bilirsiniz, arkadaşlar arasında böyle şeyler konuşulur.
    Derken Almanya'ya vardık. Otobüsten aşağı adım attığımız anda 4-5 tane dillerini anlamadığım kişi (Almanca konuşuyorlardı) bize bir şeyler söylemeye başladılar. "English please" dedim. Çantamızı kontrol etmek istediklerini söylediler. Ne alaka falan derken çantamızı onlara verdik. Didik didik aradılar. Anlamadım. Aklıma bile gelmedi cebimdeki şey. Çantamızda bir şey bulamayınca arkadaşımı aramaya başladılar. O anda aklıma geldi. Cebimdeki şeyi bulurlarsa başım belaya girebilir diye. Ama emin de olamıyordum. Ciddi anlamda çok gerilmiştim. Muhtemelen bunu farketmiş olacaklar ki, aralarından deneyimli görünen bir kişi bana İngilizce "neden gergin görünüyorsun?" dedi. "Uzun saatlerdir yoldayız. Gergin olmalı mıyım, bizi neden arıyorsunuz" dedim. Aramaya devam ettiler. Aklıma cebimdeki şey gelince ve adamların da Alman olmasına güvenerek arkadaşıma Türkçe "sence söylemeli miyim?" dedim. "Dur bakalım ne olacak" dedi. Beklemeye devam ettik. Bizi didik didik aradılar. Ceplerimizi boşalttırdılar. Cebimdeki o şey küçücük olduğu için onu çıkartmadım ve cebimde boş gibiydi. Üstümüzü başımızı aradılar ve kimsede bir şey bulamadılar. "Tamam, gidebilirsiniz" dediler. Biz tam çantalarımızı toplarken aralarında Almanca birşeyler konuşup, bana dönüp "bizimle geliyorsun" dediler. "Neden?" dedim. Detaylı arayacağız dediler. İyi de neden dedim. Gel dediler. Gittim. Beni Stutgart havaalanında bir odaya aldılar. 3 kişiyle birlikte gidiyordum. Sanki ağır suçluymuşum da her an kaçabilirmişim gibi. Yolda bana "Hollanda'dan geliyorsun. Orada yasal olan her şey burada yasal değil, biliyorsun dimi? Üzerinde marijuana ya da benzeri bir şey var mı?" dediler. Neden bana bunu soruyorsuuz hayatımda Almanya'ya ilk defa gelmişken ve daha 10 adım bile atamamışken?" diye sordum. Bu bizim görevimiz gibi şeyler söylediler. Neyse beni odaya aldılar. Soyun dediler. Ceketimi çıkarttım. Tişörtünüde dediler. Tişört ne alaka dedim. Pantolon çorap derken beni çırılçıplak soydular. Detaylıca arayacaklarını anlayınca. Sanırım söylemem gereken bir şey var dedim. Amsterdam'da böyle bir şey buldum. Tam olarak ne olduğuna emin değilim ama narkotik bir şey olduğunu düşünüyordum. Samimi olmam gerekirse zaten bunun için aldım yerden. Sadece eğlenmek isteyen bir öğrenciyim dedim. Elimdeki şeyi aldılar teste soktular, beni de götürdüler. "Sorun çıkarırsan, sorun yaşarsın" gibisinden konuştular. Ben de onlara "daha önceden tuttuğunuz satıcılardan sanmayın beni. Ben öğrenciyim ve hiç bir şeyden haberim yok" diyordum. Sanırım halimden gerçekten aptal bir öğrenci olduğumu ve normal şartlarda böyle şeylerle işim olmadığını anladılar ki kelepçe falan takmadılar. Ki normalde takmaları gerektiğini söylediler. Ve bir kişi önünde, bir kişi yanında ve bir kişi arkanda yürüyecek. Sırayı bozma dediler. Dedim ne sırası neden kaçıyım sizden beni ne sanıyorsunuz vs gibi konuştum. Ki gerçekten kaçmak falan aklımdan bile geçmiyordu. Yediğim boku temizlemek istiyordum sadece. Samimi olduğumu anlayınca sırayı falan da kendileri bozdu zaten. Her neyse. Kokain olduğu tespit edilmiş. 0.69 gr kokain çıkmış cebimden. Bizimle geleceksin dediler. Bu arada bana bir şeyler anlatırlarken, bir kelimenin ingilizcesi akıllarına gelmedi. Söyledikleri şeyi anlamadım ve anlamak istediğimi söyledim. Aralarında "nasıl anlatacağız" gibisinden konuşurlarken taa en başından beri bizimle olan polislerden biri bir anda Türkçe konuşmaya başlayıp "şunu şunu demek istiyor" dedi. Dedim "abicim madem türkçe biliyorsun benim kıvranmamı neden izliyorsun, türkçe konuşsana" dedim. Konuşmak zorunda değildim ama konuştum işte dedi. (Bu arada en başından beri bizimle detayını vermemin sebebi arkadaşıma "sence söylemeli miyim" diye sorduğumda onun bunu duymuş olması. Bunu sonradan düşündüm. Her neyse. Bana bir iki kağıt imzalattılar. Nerede yaşadığımı, ne yaptığımı, gelirimi sordular. Hepsini doğru şekilde söyledim. Sadece Hollanda'da kaldığım evin adresini tam veremedim çünkü tamamen bilmiyordum. Numarasını falan ezberleyemedim yani. Bu arada arabaya gittiğimizde 6-7 kişi falan vardı orda. İmza mimza gibi olayları da hallettikten sonra Türkçe bilen polis bana "miktarda çok sıkıntı yok, para cezasıyla kurtarırsın" gibi bir şey dedi. Ama bana imza attırmak için de öyle söylemiş olabilir diye düşünüyorum. Bilmiyorum. Bana sonra "tamamdır, gidebilirsin" dediler. Ee ne oldu şimdi dedim? Hollanda'da ki evine ceza miktarı gelecek dediler. Ama para cezası mı gelecek yoksa başka bir ceza mı bilmiyorum. Mahkemeye çıkacakmıyım, o tarz şeyler olacak mı bilmiyorum. Miktar düşük miktar, iptalde edilebilir gibi laflar etmişti o Türk polis. Bilmiyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Aşırı detay mı verdim bunları yazarken onu da bilmiyorum ama olaydan cidden çok uzağım ve hayatımda 24 saat geçirmek için gittiğim Almanya'da kokain kullanıcısı olarak görülüyorum sanırım. Ama bu doğru değil.

Şimdi lütfen bana yardımcı olun. Prosedür nasıl işleyecek, ne yapacağım? Eğer anlatmayı unuttuğum detay varsa lütfen sorun, hemen cevaplarım. Tek istediğim biraz daha belirlilik. Ailemin beni başka kültürleyi tanıyayım diye yolladığı yurtdışında böyle bir şeye bulaştığıma inanamıyorum.
    Cevaplarınızı bekliyorum.
    Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Yurtdışında başıma bela aldım. Ne yapacağım? konulu yargıtay kararı ara
    Yurtdışında başıma bela aldım. Ne yapacağım? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    422
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yurtdışında başıma bela aldım. Ne yapacağım?

Oncelikle evet, cok fazla detay vermissiniz. Derdinizi anlamak icin kisa film izledik yapmayin lutfen boyle. Yardimci olmak isteyen diger arkadaslar icin ozetini yazayim:
    Ozet: Hollanda da yerde kokain bulmus cebe atmis Almanya havaalaininda uzerinde yakalamislar, mikar dusuk ne oldugunu bilmedigini soyluyor.

Cozume gelicek olursak, yargilamaniz Almanya'da yapilir. Size o imzalattiklari kagitlarda muhtemelen davaya katilmak istemediginiz ile ilgili kagitlar. Cezayi dogrudan adresinize gonderecekler. En basinda elcilige haber verilmesini isteseydiniz sizin icin faydali olabilirdi. Acikcasi Almanya'da ki personeli bilmiyorum ancak bircok ulkedeki temsilcilerimiz cok da yardimci olmaz. Durumu bu saatten sonra bildirebilirsiniz Turk yetkililere ama tavsiye etmem. Hem bir sey yapmazlar, hemde bir de Turkiye'de kaydiniz olur. Almanya'da Turkce bilen bircok Avukat var bunlarla irtibata gecip davanizi takip ettirebilirsiniz. Eger bunu yapmazsaniz davayi sizsiz gorurler. Bu olay kayda gecti ve ileride vize alirken vs karsiniza cikar. Eger hic kayit olusmasin, haklarim korunsun param da var derseniz hemen su safhada bir Alman avukata basvurup sureci takip ettirebilirsiniz. Eger para odemek istemiyorsaniz ve risk alabilecekseniz, adresinize cezanin gelmesini beklersiniz. Ceza muhtemel para cezasina veya yaptirima cevrilmis olacak. Eger bu durumdan memnun kalmazsaniz bu safhadan sonra da avukat tutup itiraz edebilirsiniz.

Gecmis olsun

Nerede
    eskisehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanıtınız için teşekkürler.
    En sonda "Ceza muhtemelen para cezasına ya da yaptırıma çevrilmiş olacak" demişsiniz. Yaptırımdan kastınız nedir? Ve eğer bu ceza benim erasmus süremde gelmezse, yani ben Türkiye'ye dönmüş olursam ne olacak? Bana bir ceza gelirse ve benim haberim olmazsa yani...

Nerede
    kocaeli, izmit, Turkey.
    İletiler
    175
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu olay Avukat'lık,hemde en kısa zamanda,zamana bırakır isen,onlar cezayı veya para cezasına gıyabında karar verecekler,eline ne zaman geçeceği belli olmaz ve itiraz hakkınıda kaybedersin.(avukat falan değilim kişisel kanaatimdir)ve yarın öbür,gün yurtdışına gitmeye kalktığında sınırlarda karşına çıkar.

Nerede
    eskisehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı delidolu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu olay Avukat'lık,hemde en kısa zamanda,zamana bırakır isen,onlar cezayı veya para cezasına gıyabında karar verecekler,eline ne zaman geçeceği belli olmaz ve itiraz hakkınıda kaybedersin.(avukat falan değilim kişisel kanaatimdir)ve yarın öbür,gün yurtdışına gitmeye kalktığında sınırlarda karşına çıkar.
    Tesekkurler yanitiniz icin. Erasmus ogrencisiyim ve asla avukat falan tutamam ayrıca bilmediğim bir ülkede bunu asla yapamam. Dolayısıyla para cezasını bekliycem ve gelince sessiz sedasız ödeyeceğim. Umarım akıl sınırları içerisinde olur para cezası. Tahminen ne olur acaba bi fikriniz var mı ? Ya da bu mevzu nereye gider? Ayrıca sadece Almanya'ya gitmeye calısırken mi bu durumla karşılaşırım yoksa tüm Avrupa Birligi ülkeleri benim bu olayımı görecekler mi? Görürlerse nasıl bir etki olur ?

Nerede
    kocaeli, izmit, Turkey.
    İletiler
    175
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alacağınız ceza veya para cezası,yakalanan maddenin kaç gram ve ne olduğu önemli şayet 5 gramdan aşağı ise,belki cezaya bile gerek görülmiyebilirler,5 gram dan fazla ise satıcı statüsüne giriyor,ceza veya para cezasına çarptırıldığınız takdirde şengen vize alsanız bile sınırda sizi tekrar geri yollarlar,ceza veya para cezası ödenmemiş ise onuda sizden tahsil ederler.

Nerede
    eskisehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Pardon anlayamadim schengen alsam bile sinirdan gonderilir miyim? Bu 5 gr ustune mi gecerli ? Bende 0.69 bulundu ve eger polislerin yorumunun bir onemi varsa benim aptal bi ogrenci oldugumu sadece eglence aradigimi anladiklarini dusunuyorum cunku halimden bile belliydi. Ayrica anlamadigim bir nokta daha bu insanlar cezayi bana nasil gonderecekler ? Beni nereden bulacaklar ? Yerim yurdum belli de onlar bunu bilmiyorlar ? Cunku 3 ay sonra benim Erasmus'um bitiyor ve Turkiye'ye geri donecegim. Ceza eger bu 3 ay icinde gelmezde sonra gelirse ya ceza aldigimi ogrenemezsem?
    Ayrica bulunan madde ayakkabimdan falan absurt bir yerden de degil cebimden cikti. Ayrica ben verdim onlar bulmadi. Bunlar satici falan olmadigimin gostergeleri diye dusunuyorum. Ki ben kullanici bile degilim.

- - - Updated - - -

Pardon anlayamadim schengen alsam bile sinirdan gonderilir miyim? Bu 5 gr ustune mi gecerli ? Bende 0.69 bulundu ve eger polislerin yorumunun bir onemi varsa benim aptal bi ogrenci oldugumu sadece eglence aradigimi anladiklarini dusunuyorum cunku halimden bile belliydi. Ayrica anlamadigim bir nokta daha bu insanlar cezayi bana nasil gonderecekler ? Beni nereden bulacaklar ? Yerim yurdum belli de onlar bunu bilmiyorlar ? Cunku 3 ay sonra benim Erasmus'um bitiyor ve Turkiye'ye geri donecegim. Ceza eger bu 3 ay icinde gelmezde sonra gelirse ya ceza aldigimi ogrenemezsem?
    Ayrica bulunan madde ayakkabimdan falan absurt bir yerden de degil cebimden cikti. Ayrica ben verdim onlar bulmadi. Bunlar satici falan olmadigimin gostergeleri diye dusunuyorum. Ki ben kullanici bile degilim.

Nerede
    kocaeli, izmit, Turkey.
    İletiler
    175
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu Savcılığa gittiği zaman Polislerin kanaati göze alınmaz,polis olayı raporlar ve savcılığa gönderir.
    Sizi bulmaları o kadar önemli değil,kararı gıyabında alırlar,yani size ulaşamazlar ise önemli değil,şu anda bulunduğunuz ülkeden çıkış yaparkende karşınıza çıkabilir,çıkmaz ise,günün birinde şengen vizesinde veya gideceğiniz ülkenin sınırından dönme ihtimaliniz olası,olay sizin açınızdan masum,fakat arama olayı yapılmadan önce maddeyi vermediniz akabinde çırılçıplak kaldıktan sonra maddeyi verdiniz olay bu.Bu yazdıklarım olacaktır diye kesin demiyorum,Kesin olan şu Almanyada 40 sene bulunmuş biri olarak şunu söyleye bilirim,Alman Polisi unutmaz.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: