Yardımı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

2013 yılında kasım ve aralık aylarında muhasebesini tuttuğum bir şirkete vergi müfettişi tarafından vergi tekniği raporu düzenlenerek pos tefeciliği yaptığı kanaatine varılmış. Bu konuda geçen sene benimle görüşerek bu durumdan haberimin olup olmadığını sordu. Bende haberim olmadığını çok fazla işlemi (pos çekimi,fatura giriş ve çıkışı) olduğu için müşteriyle çalışmak istemediğimi ve yıl sonu itibariyle işlerini bıraktığımı beyan ettim. Sonradan öğrendim ki benim de müşteriyi tutmamdan dolayı sorumlu olmam gerektiğini belirten smmm sorumluluk raporu düzenlemiş. Sorumluluğumu da Vuk 227 ve 4.sıra nolu tebliğe dayandırmış. Gerekli özen ve dikkati gösterseymişim mükellefin pos tefeciliği yaptığını anlar ve mükellef bu işlere girmezmiş. Muhasebeciler odasına disiplin soruşturması için raporunu göndermiş. Vergi dairesine de mükellefe kesilen cezaların aynını benden tahsil etsinler diye ödeme emri düzenlemeleri için raporunu göndermiş. Birçok dava olduğunu ve kazandıklarını söyleyenleri gördüm ama danıştay sitesinden emsal kararlara bir türlü ulaşamadım. Muhasebecilerin sorumluluğu yasal defterlerin, kaynağını teşkil eden evrak ve belgelere uygunluğu olarak tanımlanıyor kanunlarda. Evrak ve belgelerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını araştırma sorumluluğumuz ve YETKİMİZ yok. Yeminli Mali Müşavirler araştırabiliyor ancak biz araştıramıyoruz. Ama yine de sorumluluk raporu düzenlenmiş. Bu konu hakkında dava örnekleri olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.