Merhaba erkek olan bir yakınım eşinden boşandı. Eşi aile birlikteliği içinde har vurup harman savuran bir hanımdı ve çalışan bir bayandı. Evliyken bayanın kredi kartı borcunu ben ödemiştim. Ancak kadın bu olaydan sonra uyandı ve tüm borçları eşinin üzerinden yaptı. Yani kısacası fazlası var eksiği yok şu Acımak romanının benzeri bu ailede yaşandı. Adam işinden oldu. Bir çocukları vardı. Kadın koşa koşa boşanma davası açtı. Adam hem işsiz, hem beş kuruş parasız hem de icralık borçlarla baş başa kaldı. Rabbim kimseye yaşatmasın. Gündelik işlerde çalışıyor anca karnını doyuruyordu. Tabiki olaylar onu çok etkiledi. Oğluna çok düşkün bir babaydı. Oğluyla görüştürülmedi. Karşı tarafa para verdiği takdirde oğlunu görebildi ya da sesini duyabildi. Bu durumda olunca erkeğin ailesi ile de arası açıldı. Ama et tırnaktan ayrılmazdı aile elin kadını gibi evlatlarını dışarı atamadı. Karnını doyurdu. Sigara parası verdi. O ise bir boşlukta olduğu İçin doğru dürüst kadının açmış olduğu boşanma davalarını takip etmedi. Boşanma davası ile ilgili tebligatlar da eline ulaşmadı. Taki ipotekli olan evinin yarısının eşine ait olduğu kararı mahkeme tarafından verilene kadar. Önemsemedi. Olsundu. Onun İçin oğlu önemliydi. Çalışmadığı halde karara itiraz etmedi. Kadın boş durmuyordu oğlunu da ona düşman etti. Tazminat davası sonuçlandıktan sonra kadın bir de gidip zengin bir koca bulup evlendi. Ancak yeni evlendiği eşi kadına sadece 6 ay tahammül edebildi. O da kadınla boşandı. Gelgelelim hep iyi niyetli olan yakınımın tek derdi çocuğuydu. Kadın para istedikçe yakınlarından para istiyor oğluyla görüşebilmek için kadına para yediriyordu. Karın tokluğuna günübirlik işlerde çalışıyordu. Sonra bir vesileyle kadının çoçuğa nafaka davası açtığını ve birikmiş bir sürü nafaka borcu olduğunu öğrendi. Bu arada kader yüzüne güldü. Güzel bir iş buldu. Bunu öğrenen kadın mesajlarla, telefon ederek (daha önce çocuğa para göndermediği zaman görüştürmediği halde) ya da çocuğu arattırarak taciz ediyor para istiyordu. Evden geçti artık onu bile kadına vermeye razı. Ama devamlı üstüste katlanarak üreyen yüklü blr nafaka borcu var. Avukata başvuracak parası da yok. Çok özür dileyerek bu saatte siz hukukçu dostlarımızdan bu yakınım için ne yapılabilir bunu öğrenmek istiyorum. Kusura bakmayın rahatsız ediyorsam özür dilerim sizlerden. Birebir yaşantılarına şahit olduğum İçin bu yakınım İçin çok üzülüyorum. Bu arada bir miktar icralık borcu da var. Ama ödenmeyecek bir borç değil. Şimdi işe girdi onu ödeyecek. Ama bu kadının nafaka borçları çok. Özür dileyerek sormak istiyorum çok sevdiğim bu kişi için ne yapmasını tavsiye edersiniz. Çaresiz kaldım. Bu saatte sizleri rahatsız ediyorum. Hakkınızı helal edin.