Merhaba,

Bir akrabamın internet ile olan alakamdan dolayı bana danışmasıyla şöyle bir videoya denk geldim: https://www.youtube.com/watch?v=NOiNaM4uGRs

Konu şu, videoyu yapan arkadaş, izleyenlere oyun içi satılan para türlerinden bakiye ekleyebileceklerini, bunu bedava yapabileceklerini, yalnız gerçek bir insan olduklarını onaylamaları gerektiğini söylüyor. İnsan olduklarını da telefonlarına gelen bir mesaja onay vererek sağlandığını söylüyor ve bu bakiye ekleme hilesi isteyen insanları https://bit.ly/2MNGHKe adresine yönlendiriyor.

Site de insanlara olayı daha gerçekçi hale getirmek için istedikleri oyun içi para miktarı, cihazın işletim sistemi, proxy adresi gibi şeyler soruyor bunlardan sonra yine sahte bir süreçle hesaba ekliyor gibi gösteriyor bunu. En sonunda site insanları şu adrese yönlendiriyor: https://bit.ly/2M7nWC5

Fakat tabii ki bu hileye ulaşmak isteyen arkadaşlar, telefonlarını oraya yazıp, gelen mesaja onay verdiklerinde ise hatlarından para kesiliyor. Tabi elde hiç bir şekilde bakiye ya da hile gibi bir şey yok. Bazı oyunlarda hileli offline apklar olabiliyor fakat orjinal oyuna böyle bir ekleme biçimi mümkün değil.

Aynı adamın, aynı elle yapılmış onlarca videosu var bu şekilde. Bunu aynı zamanda yurtdışına vs. de yüklemiş.

Şimdi bu işlerden anlayan arkadaşlara sorum şu. Bu bir nitelikli dol*andırıcılık suçu mu oluyor? Hileyi arayan da hileyi satan kadar suçlu durumda bana kalırsa, çünkü oyun içinde para verilerek alınan bir şeye haksız yere ulaşmaya çalışıyor mantıken. Bu durumda bu hileymiş gibi gösterip para kazanan tarafa dava açılabilir mi? Açılabilirse bu kişinin kimliği bulunabilir mi? Elde sadece sosyal medya hesapları, web siteleri ve youtube videoları var.

Aynı zamanda dol*ndırılmadığı için suç duyurusunda bulunsa da eylem gerçekleşmediği için yine sıkıntı dava açan tarafından.

Ayrıca burada suç var mı? Varsa suç burada kimin oluyor? Hile videosunu çeken adamın mı? Yoksa yönlendirdiği adrese (whatsapp gibi bir teması olan sayfa) sahip olan firmanın mı? İkisi de kullanıcının kullanımından dolayı karşılaşabileceği sorunlar ve uğrayacağı zarar konusunda sorumluluk kabul etmediğini beyan etmiş. Ayrıca ekranda da gördüğünüz gibi servis ücreti 14 TL dir yazıyor. Burada 14 TL yi veren insan herhangi bir dava açma hakkına sahip oluyor mu? Bu servis aracılığıyla insan sadece kendi dolandırıldığı miktar olan 14 TL için mi, yoksa o zamana kadar bu şekilde para harcamış olan tüm numaraların ücretlerini bulabilir mi?

Ayrıca dediğim gibi bu hileyi talep eden insan da yasal bir şey talep etmiyor, çünkü orjinal oyuna bir hile oyunun kurallarına aykırı ve bu da illegal. Ayrıca olmuş olsa bile böyle bir şey, oyun içinde diğer insanların haklarına gasp oluyor çünkü onlar para verip alıyorlar bu şeyleri.