Merhaba,

2009'da bir aile bireyinden kağıt üzerinde satış ile (gerçekte ise para transferi olmadan, miras kaynaklı bir borca karşılık) aldığım dairenin tapudaki değeri zamanında rayiç bedelden gösterilmişti. Rayiç bedel zamanında 65 bin TL'ye (35 bin euro) karşılık geliyordu. Evin gerçek değeri ise o zaman 160 bin TL idi (80 bin euro). Bu evi şu anda satmak istersem üzerinden 5 yıldan fazla bir süre geçtiği için Türkiye'de değer artış kazancı vergisi ödemem gerekmiyor fakat vatandaşı olduğum ve ikamet ettiğim AB ülkesi Türkiye'deki dairenin satışından çok yüksek oranda değer artış kazancı vergisi talep ediyor. Bu verginin hesaplamasını da kendi para biriminden zamanındaki alış ve şimdiki satış değerleri arasındaki farka göre hesaplıyor. Vatandaşı olduğum ülke ile Türkiye arasında otomatik bilgi paylaşımı var. Yani banka hesap hareketleri gibi bilgiler otomatik olarak paylaşılıyor. Yaşadığım ülkede tüm hesap hareketleri, özellikle yurtdışından gelen işlemler vergi dairesinin sorgulamasına maruz kalıyor. Nakit para ile bankaya gidip kendi hesabıma elden para aktarmam söz konusu değil. Evin bugünkü satış değeri yaklaşık 400 bin TL (60 bin euro). Yani döviz açısından gerçek bir değer artışı yok, aksine zarar var fakat evvelden kağıt üzerinde düşük gösterilen miktar dolayısıyla bu zararın üzerine bir de çok yüksek bir vergi masrafı çıkıyor.

Bu evi satıp, edindiğim geliri yaşadığım AB ülkesine aktarmak istiyorum. Bunun için tapu harcının farkını ödeyip tapu bedeli güncellemesi yapmak ve evi gerçek satış değerinden satmalıyım. Yani öncelikle dairenin tapusunu evin ilk alışındaki gerçek değerine dönüştürmeliyim. Bunun için aradaki farkın tapu harcı farkı dışında pişmanlık zammı diye bir kalem ödeniyor okuduğum kadarıyla. Bu miktar 10 yıl için hesaplandığında evin değerini aşıyor. Bu konuda net bilgilere erişemedim. Diğer taraftan 5 yıl geçtikten sonra tapu harcı cezasına zaman aşımı var. Bu durumda aradaki farkı vererek durumu kurtarabilir miyim? Faiz olarak ne kadar öderim? Evin tapusu güncellenmiş satış bedelini gösterecek şekilde yenilenebilir mi? Yani AB ülkesindeki vergi dairesi benden belge talep ettiğinde ve ben tapuyu gönderdiğimde evin ilk satış bedelini 160 bin TL olarak görecekler mi tapu üzerinde? Bir sorum da şu: Bu işlem için alıcı dışında satıcının da dilekçe vermesi zorunlu mu? Ona düşen kısmı ben ödemeye razıyım. Satan kişi ile mahkemelik bir durumdayız ve şu anda bu kişi ile bu bilgileri paylaşmak istemiyorum.

Tavsiyenize ihtiyacım var, ne öneririrsiniz?