Eşim 2015 yılında işten çıkarıldı ve alacakları gerçek maaşı üzerinden ödenmedi, biz bununla ilgili dava açtık. 2017 senesinde ilk mahkeme bilirkişi raporu doğrultusunda karar verdi ve kısmen kazandık. Fakat fazla mesai alacağımız yönünden 15.500 lira almamız gerekirken hakim 500 lira olarak belirledi bunun sebebide avukatımız davayı kısmen açtığı için ıslah ile artırma talebimiz zamanaşımı defi dikkatte alınarak reddedildi ve kararı temyiz ettik.
Biraz araştırmama göre dava kısmi olarak açıldığı için Kısmi davada zamanaşımı yalnızca dava edilen kısım yönünden kesilir. Henüz açılmayan (saklı tutulan) ve daha sonra ıslahla arttırılan bölüm için zamanaşımı işlemeye devam eder. Ancak kısmi davadaki miktar, kısmi davanın açıldığı dava tarihine göre geriye doğru belirlenen zamanaşımı süresini kapsar şeklinde bilgiye ulaştım. Bu durum gösteriyorki avukatım davayı açarken bir hata yaptı belirsiz açması gerekirken kısmi açtı ve bizi faiziyle birlikte yaklaşık 20-25 bin liralık bir zarara uğrattı.
Davamız halen devam etmekte ve ön inceleme için atama beklemekte yaklaşık 5 senelik süreçte avukatımızla inanılmaz bir iletişim eksikliğimizde mevcut kendisine bazen inanın 3 ay 4 ay ulaşamıyorum, whatsaap üzerinden yazdıklarımıda çevrimiçi olmasına rağmen görmezden geliyor. Bu dava devam ederken sigorta tespit davası açacaktık 2017 eylül ayında ihtarname çektik işverene fakat o gün bu gündür halen avukatımız davayı açmadı sürekli beni oyalıyor, herşey hazır bu hafta açıyorum diye whatsapptan bana yazalı 2 sene olacak nerdeyse ve halen açmadı ben kendisine yazmaktan ve arayıp ulaşamamaktan dolayı inanın canımdan bezdim. Avukatın bu şekilde davranışları doğrumudur ve bizi uğrattığı zarar için ne yapabilirim. ilk mahkeme karar verdiği zaman avukatıma neden 15.500 değilde 500 lira olarak karar verildiğini sorduğumda hakimin kalem hatası yaptığını ve yarın hemen gidip düzelttireceğini söyledi ve dilekçe verdi fakat tabi hakim reddetti haklı olarak. Bu durumun aslında hakimin veya kalem hatası olmadığının kısmi dava olduğu için bu durumla karşılaştığımızı bugün öğrenmiş bulunuyorum. Bu zararımı nasıl ve kim karşılayacak lütfen yardımcı olun. Teşekkür ederim.