iyi akşamlar değerli hukuki net üyeleri avukatlarımız ve yetkililer sorunum şu ki 2018 ekim ayında sigortalı çalıştığım işyerimden vatani askerlik hizmetim dolayı ile ayrılma talebimi bildirdim kendileri sevk belgemi isteyerek olumlu karşıladılar gerekli belgeleri ibraz ettiğimde iş yerimden sorunsuz bir biçimde tüm tazminat ve izin haklarımı alarak ayrıldım ve vatani görevime başladım 26 haziran 2019 tarihi ile vatani görevimi bitirerek tezkere aldım ve sgk nın iş göremezlik ödemesi için gerekli sigortalılık gününü ve şartları taşımam dolayısıyla bugün 28 haziran 2019 tarihi ile müracatta bulunmak üzere işkur merkezine gittim ve devlet memurunun ibrazına göre yapılan sorgulamalarda işten çıkışımı işyerim sigortaya istifa olarak tebliğ etmiş bu yüzden işgöremezlik ödeğeni alamıcağım bildirildi tarafıma ardından tekrar bilgi almak üzere alo 170 hattını aradım devlet memuru sistemden gerekli kontrolleri yaptığında işten çıkışımın istifa olarak düzenlediğini ancan kamu sisteminden kontrol ettiğinde işten çıkışımın askerlik sebebiyle çıkış olarak düzenlendiğini iletti tarafıma anlıcağınız sistemin bi yerine askerlik sebebiyle çıkış bi tarafında istifa ile çıkış olarak gözüküyor devlet memuruna yapmam gerekeni sorduğumda işyeri ile görüşmem gerektiğini olumsuz karşıladıkları takdirde adliyeye arabulucuk hizmetine veyahut bir avukat aracılığı ile dava yoluna gitmem gerektiği söylenildi sigortalılık günüm dahilince 6 ay (180gün) işgöremezlik ödeneği alabiliyorum aylık ortalama 1100 tl üzerinden 6/7 bin tl ye tekabul ediyor işyerimde benden sonra diğer çalışma arkadaşlarım yönetimle ilgili sıkıntılar yaşadı tahminen iş yerine müracat ettiğimde olumsuz karşılanıcam adli yola başvurduğum takdirde avukat masrafı adliye dosya dava masrafı ortalama elime geçicek rakama tekabul edicektir belkide fazlasına ve askerden yeni geldim bunu karşılayabilcek durumumda yok olsa dahi giden gelenle aynı veya fazla olucak elime bir kar geçemicek ve sigorta memurunun dediğine göre iş yerime yanlış ibrazdan ceza yazılıcak iş yerim olayı bu yüzden kabul etmicek diye düşünüyorum iş yerim bu olayı kabul ederse herhangi bir sorun yok ancak iş yerim bu durumu kabul etmezse naapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim sizlerden yardım rica ediyorum değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler diler yorumlarınızı beklemek üzere iyi akşamlar dilerim.