TSK'da görev almak serüvenim 2017 kasım ayında başladı.Henüz 3 aylık askeriken 2017 Dış Kaynaktan Muvazzaf astsubay alımına başvurdum ve tüm aşamaları geçtim.Sağlık heyeti Sağ gözümde iris kolobomu olduğu gerekçesiyle eledi.Askerde olduğumdan dolayı bu sürece itiraz edemedim.MSB Bana astsubay olmaya elverşli değilsin ama 12 ay askerlik yapacaksın dedi.Yaptım geri memleketime döndüğümde sağlık heyetinden geçip geçmeyeceğimi görmek için 2018 Ortak Uzman Erbaş Alımına Başvurdum.Sağlık ve güvenlik soruşturması dahil tüm aşamaları geçtim.Bundan sonra tekrar 2018 Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay alımına başvurdum ve maddi imkansızlıklar içinde 4 ay boyunca bu mülakatlara hazırlandım.Fiziki yeterlilik testinden herkesin yapamayacağı nizami 60 mekik 51 şınav 6.15 koşuyu yapıp 87.5 puan aldım.Bitirdiğim bölüm Bilgisayar Programcılığı olup Kpss den 73 puan almıştım.Kendi alanımda ve bilişim alanında iyi tecrübeye sahibim.Tabi fytden sonra sözlü mülakata hazırlandım.Buraya kadar 2 kez sorunsuz bir şekilde sözlü mülakatı geçtiğimi belirtmek isterin.Bu süreçte sağlık heyetinden geçip geçemeyeciğimi görmek için girdiğim Uzman Erbaş alımı açıklandı ve K.K.K.lığı Ulaştırma (Ağır Vasıta) branşını asil olarak kazandım.Bunu hiç beklemiyordum ama ben kendi alanımda görev yapmak istiyordum ve tercihlerim muharip değil teknik sınıflardı.Sözlü mülakata gitmek için Ankara'ya gittim.Sözlü mülakat komisyonum 7. Komisyon olup mülakat sıram 18 olarak verildi.Sözlü mülakata girdim ve başarılı bir şekilde geçtim(Benden sonra giren kişi geçtiğimi içerde konuştuklarını söyledi ve orada bir uzman çavuş geçtiğimi söyledi).Sözlü mülakattan çıkanların toplandığı yere gittim ve bekledim.Biraz bekledikten sonra sözlüye bizim girdiğimiz zaman diliminde girenlerin geçip geçmediği ile ilgili listeler geldi.Benim önümde giren ve arkamda giren kişilerin geçip kaldığı söylendi ve geçenler sağlık muayenesi için sevkini aldı.Normalde bu süre zarfında benimde sonucumun açıklanması lazımdı fakat açıklanmadı.Sonra yeni listeyi beklerken sağlık sevki almak için görevli rütbeli personele gittiğimde sözlü mülakatı kazanmış olduğumu ve sağlık sevkini vermek için beklememi söyledi.Ortalama 1-1.5 saat daha bekledim ve bu süreçte benden sonra bir kaç grup daha sözlüye girdi ve onların bile sonuçları belli oldu fakat hala benim sonucum hakkımda bana bilgi verilmedi.En son gruplara doğru sözlü mülakattan kaldığımı söyleyip dosyamı verdiler.Sözlü mülakat sonucumu beklerken Sağlık sevki verilen kısımdan görevli personel vasıtasıyla sözlüyü geçtiğimi defalarca teyit ettim. Daha önce 2017 Astsubay Alımına başvurdum ve burada sözlüyü geçtim.2018 kasım ayı uzman erbaş alımına başvurdum ve burada da sözlüyü geçtim.Değerlendirme esaslarını taşıdığıma emsaldir.

Bu konuyla ilgili her ne kadar Milli Savunma Bakanlığı'na CİMER vasıtasıyla itiraz ve şikayetimi iletsemde süreci değerlendirmeksizin ortada bir hak yenilme olup olmadığına bakılmaksızın hazır cevaplar verdi.Maddi durumumuz pek iyi değil ve cidden 1 sene daha hazırlanırsam buna değip değmeyeceğini bilmiyorum.Bu konu hakkında bilgili arkadaşlar; bu süreçte yürütmeyi durdurma veya başka makamlara itiraz gibi bir durumum olabilir mi?Ben her seferinde önüme bir yerde haksız engeller konulmasından bıktım.Geçen yıl en yakın 3 arkadaşım çok düşük puanlarla kazandılar ve bugün eğitimleri bitip birliklerine atandılar.Benim derdim kadro yahut rütbe değil.Şuanda mülakata giren 20 bine yakın kişinin içinde ortalama başarı sıralamam 100-150 aralığı ve 3 Kuvvet Komutanlığına da tercih ettiğim bölümlere Asil olarak girebiliyordum.İzlemem gereken yol hakkında bilgi verebilirseniz girmeye razıyım.Bu arada uzman erbaş eğitimine katılmadım.