+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Kimlik Bilgilerim İle Bilişim Suçu İşlenmesi

Kimlik Bilgilerim İle Bilişim Suçu İşlenmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kimlik Bilgilerim İle Bilişim Suçu İşlenmesi

Merhabalar.. Biraz uzun olacak kusura bakmayın. :/

Öncelikle belirteyim, şahsi avukatım var fakat kendisi "Sürekli olarak ifade vereceksin yapacak birşey yok." dediğinden dolayı, biraz da çaresizlikten bu başlığı açıyorum.

Belirtmeliyim ki, 2013 yılında Bilişim suçu yüzünden tutuklamalı bir davam mevcuttu, ki hala devam ediyor. Fakat bu bahsediceğim olaydan bağımsız bir durum. Tek ortak yanı bilişim suçu olarak geçmesi. Bu bilgiyi veriyorum çünkü aşağıda anlatacağım durum ile ilgili bu tutuklamalı dava, hakim veya hakimlerin vereceği kararda etken rolü oynar mı onu da bilmek istiyorum. Tutuklamalı dava şöyle idi; Biz gençliğinde verdiği durumla harçlık çıkartmak amacı ile bir kişi vasıtası ile bilet satıyorduk etkinliklere. Genelde 100 TL olan bileti, 80 85 TL civarına, yani daha ucuza satıyorduk. Bununla ilgili pek detaya girmeme gerek yok diye düşünüyorum; Fakat bir süre sonra öğrendik ki bu kişi bu biletleri YURTDIŞINDA YAŞAN KİŞİLERİN KREDİ KARTLARI ile alıyormuş. E tabi genciz, dururmuyuz devam ettik tabi daha cok iştahla. Sonucunda ise şikayet sonucu bir teknik takip ile 20 kişi gözaltına alındık ve 4 kişi tutuklandık. 3 ay sonrasında da serbest kaldık sonra da bu işlerden elimizi ayağımızı çektik hali ile. Mahkeme hala devam ediyor. Zaten bu davada bie biletleri sağlayan, asıl bu işi yapan kişinin farklı işlediği suçlardan tutuklanması çıktığından kaçtı ve bu aktif süren mahkeme onun yakalanmasının infazını bekliyor.

Neyse, asıl geleyim bilgi almak istediğim olaya; 2018 Mayıs ayında evime iki fatura geldi. Firma ismi vermeyeyim, fakat iki fatura da farklı firmalardan fakat hizmet aynı. VPS KIRALAMA. Araştırınca öğrendim ki, telefon veya bilgisayar üzerinden farklı ip adresine bağlanmak gibi birşeymiş. Mesela ben bu sistem sayesinde verilen ip bilgileri ile bir program aracılığı ile telefon veya bilgisayarımdan başka bir bilgisayara bağlanabiliyorum. Uzak masaüstü bağlantısı gibi birşey. Bu arada bu olaydan 5-6 ay önce de tarafıma bir mesaj gelmişti, "Dsmart faturanız 600 TL ödemeniz lazım icra acılacak vs." diye. Tabiki bana ait değildi. Firmayla iletişime gecince 1 2 aylık süre sonunda borcu sildiler, konu kapanmıştı. Neyse, Mayıs ayında bu tarz VPS KIRALAMA adında faturalar gelince aklıma kimlik bilgilerime birşeyler yapıldığı geldi. Hemen iki firmayı da aradım. Biri telefonu açtı, biri açmadı. Telefonu açan firma ufakta olsa üye bilgilerinden bahsetti. Benim adıma açılmış, bilmediğim ve sahibi olmadığım telefon ve mail adresi kullanılmış. Kendim olmadığımı ilettim, hemen bunu kağıda yazıp kimliğinizi de çekip bu mail adresine atın dendi yaptım. Geri dönüş olarak "üyeliğin durdurulduğunu" söylediler. Fakat diğer telefonu açmayan firmaya ulaşamadım. Mail attım durumu, geri dönüşte alamadım. Öyle kaldı açıkacsı. Üstüne de düşmedim sonraları.

2018'in Kasım ayın'da evime iki polis geldi. Evde yoktum o sırada ailem karşılamış. Demişler ifadesi alınacak, acilen bu karakola gelsin.. Gittim karakola ifademi vermeye, oradaki komiser veya memur aynen şunu dedi; "XXXX Ip numarası üzerinden XX Ağustos 2018 tarihinde X bankasının Y ATM'Sinden QR KOD ile para çekilmiş. Ip numarası da sana ait çıkmış." Hemen aklıma geldi durum zaten.. Anlattım olayı, ifadeyi yazdık tamam git ama farklı bir şehirden daha ifaden alınacak gözüküyor dedi. Gelir bize yazı cagırırız yine gelir ifadeni verirsin dedi ki 3 4 gün sonra aradılar ifadeyi vermeye gittim yine aynı konu. Zaten dosyada yazıyor BU IP ADRESI XXX VPS HIZMETLERI RESELLER FIRMASINA AIT. O TARIHLERDE cuLt İÇİN KİRALAMA YAPILMIŞTIR. gibi birşey yazıyor. Yani öyle selfie çek, kimliğini yolla vs gibi bilgiler vermene gerek yok. Mesela birinin tcsi elinizdeyse ki internet ortamında bu cok kolay artık, onun adına bunu kolaylıkla alabiliyorsunuz. Öyle doğrulama falan yok bu sisteme sahip olmak için firma tarafından..

Ilk etapta yapacak birşey yok diyordum ama gün geçtikçe bu ifade durumları arttı. Totalde 40 tane ifade vermişim. Evet tam 40 tane. Hepsi aynı konu. Anadolu yakasında yaşıyorum, 3 defa gaziosmanpasaya gittim. Hala ifade vermeye gidiyorum ki bu hafta tekrar gaziosmanpasaya gidicem, birde mernis adresimdeki karakola gecicem. Karakoldaki memular, komiserler ile artık ahbap olduk o derece. Kasım 2018'de başlayan serüven, haziran 2019 oldu ve hala devam ediyor. Duracak gibi de değil.

Avukatıma sordum, savcılara sordum hepsi "Yapacak birşey yok, ifade vereceksin sürekli" diyor. Haftada 2 3 evrak icin ifade vermeye gidiyorum. Ne iş hayatım kaldı, ne sosyal hayatım.
    Psikolojimden bahsetmek bile istemiyorum.

Bazı dosyalarda ATM görüntüsü var, bazılarında yok. Bazılarına ne alakaysa imza örneği verdim, bazılarına resim.

40 ifadeden 5 veya 6sı için kovuşturmaya yer yok kararı geldi. 3ü için dava açıldı şimdilik. Diğer ifadelerin akibeti ne bilemiyorum. Dava açılanlardan biri Asliye, diğer ikisi Ağır ceza. Ağır ceza'lardan biri bu benim davam değil Asliyeye gönderin dedi öyle kaldı 2 haftadır. Bugün Ağır cezada dava açıldı diye mesaj geldi uyap'tan, öğleden sonra da davayı kabul ettiği ve 29 EYlül'e gün verdiği gözüktü.

Olay da şu; Bu kişiler benim kimliklrimle ilgili firmadan IP ADRESI alıp telefondan o IP ADRESINE baglanıyor. Instagram ve Twitter gibi platformlarda "Hemen tıkla 1000 TL bonus kazan" gibi reklamlar veriyorlar, halkımızda buna inanıp tıklayıp bilgilerini veriyor. O sırada da ekip iş başına geçiyor ve telefondan benim adıma aldıkları IP'ye baglanıp ondan sonra o bankanın ( Ziraat bankası ) mobil uygulamasını açıp, bilgilerini paylaşan kişilerin hesabına giriyor ve ATM'den QR KOD ile para çekiyor. Çeken kim, dediğim gibi bazılarında ATM görüntüsü var bazılarında yok. Hep 500 TRY cekmisler. Acılan davalarda iddianame aynen şöyle yazıyor; " Bu adam bu olayla ilgili 40 45 tane ifade vermiş, ip adresi bu adama ait. bu adam bu suçu işlemiş olabilir. Mahkemeniz baksın."

Ne yapacağımı şaşırdım vallahi.

Sürekli ifade vermem mi gerekiyor avukatım vekaletimle ifade veremez mi hazırlık aşamasında olan dosya için?

Yukarıda bahsettiğim eve gelen faturaları atmıştım ancak mailleşmelerimin bazıları duruyor, bunları mahkemelere delil olarak sunmalı mıyım işime yarar mı?

Bilişim sucundan dolayı tutuklamalı olan ve hala devam eden davam bu ölçüde verilecek kararı etkiler mi?

Kovuşturmaya yer yok krarlarını mahkemelere sunmalı mıyım?

Diğer dosyalarda kamera kaydı bulunanları talep etsem alabilir miyim, alırsam bu açılan mahkemelere "ben değilim bakın hepsi farklı kişiler" şeklinde sunsam delil olarak işime yarar mı?

Bu dosyalardan / davalardan dolayı yurtdışı yasağım mevcut mudur? Mevcutsa bu açılan davalarda gözükür mü, nasıl öğrenebilirim? ( Açılan davalarda bir yasak yazmıyor. )

Çok uzun oldu, eksik bile yazdım dyiebilirim. Aklıma ekstra birşey gelirse onuda belirteceğim. Ama inanın 8 9 ay'dır bunlarla ugrasıyorum ve artık bıktım. Mutlaka bir çözümü olmalı diye düşünüyorum ve "Bu adam 40 50 tane ifade vermiş/verecek bu adam suçu işlemiş olabilir." şeklinde karar ile dava açılması da zoruma gidiyor.

Bu tarz düşünce ile dava açılıyorsa, bu tarz şeklinde "Bu adamın benzer 4-5 davası var, 40 45 ifade vermiş bununla ilgili. Bu adam suçu işlemiş olabilir, bu sebepten şu kadar yıl/para cezasına.." şeklinde karar verilebileceğini düşündürtüyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Kimlik Bilgilerim İle Bilişim Suçu İşlenmesi konulu yargıtay kararı ara
    Kimlik Bilgilerim İle Bilişim Suçu İşlenmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kimlik Bilgilerim İle Bilişim Suçu İşlenmesi

"İfade vermek" sizin açınızdan olumsuz bir şey değil ki. Evet, zaman açısından rahatsız edici muhakkak ama; ifade vermekten kaçınmanız, suçu işlediğiniz yönünde kanaate sebep olur kanımca.
    Avukatınıza güvenin ve onun dediklerini uygulayın. Eğer avukatınıza güvenmiyorsanız zaten hemen değiştirin.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teknik olarak şu kısmı anlamadım:

Bu kişiler benim kimliklrimle ilgili firmadan IP ADRESI alıp telefondan o IP ADRESINE baglanıyor.

Yani bir şekilde bir IP adresi alınıyor, o IP adresinden birtakım işler çevriliyor, ama o IP adresi sizin üzerinize kayıtlı gözküyor çünki kimlik numaranız ile sizin üzerinize kayıt ediliyor. IP adresinin isme kiralanması ilginç bir durum daha önce duymadım hiç. Eğer böyle bir olay varsa sizin gibi yüzlerce kişi suçlu duruma düşebilir bilişim suçlarında patlama olur gerçekten şaşırdım. Sizin teknik olarak network de o IP ile hiç alakanız olmamanıza rağmen tamemen kontrolünüz dışında bir şekilde IP adresi sizle eşleşiyor gerçekten suistimale çok açık bir durum.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarınız için teşekkür ederim öncelikle.

Evet, maalesefki durum tamda bundan ibaret. Bu sisteme VPS adı veriliyor, Virtual Private Server. Yani Sanal Özel Sunucu gibi. Ilgili firmaya ödemeyi yapıyorsunuz, onlarda size bir ip adresi ve şifre veriyor. Telefon üzerinden veya Bilgisayar üzerinden bu yer'e bağlanıyorsunuz. Hali ile işlenen bir suç durumu olunca, sanıyorum BTK' idi, oraya o ip adresinin hangi firmaya ait olduğu soruluyor gelen şikayet üzerine. Cevap olarak ilgili firma bilgileri veriliyor, bu seferde adli merciiler suç işlenen tarihi o firmaya iletiyor. Firmada da o tarihlerde ip adresi benim üzerime çıkıyor bu yönde satın alım olduğu için.

Dendiği gibi, birinin kimlik bilgilerine ulaşmanız durumunda bu eylemi yapmanız çok kolay ve anında şüpheli konumunda siz oluyorsunuz.

- - - Updated - - -

Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    "İfade vermek" sizin açınızdan olumsuz bir şey değil ki. Evet, zaman açısından rahatsız edici muhakkak ama; ifade vermekten kaçınmanız, suçu işlediğiniz yönünde kanaate sebep olur kanımca.
    Avukatınıza güvenin ve onun dediklerini uygulayın. Eğer avukatınıza güvenmiyorsanız zaten hemen değiştirin.
    Ifade vermekten kaçınmıyorum pek tabii. Ama sizinde belirttiğiniz gibi bu süreçde sürekli ifade vermek zaman ve sosyal hayat açısından çok yorucu ve psikolojik problem yaratıyor bende.

Elde sadece delil olarak ip adresinin, kiralama firmasında o tarihlerde benim adıma olması dışında başka birşey yokken direk süpheli gözükmek birde 35 40 verilen ifadede 3 tane dosya açılması ve iddaaname de "Bu adam 40 tane ifade vermiş, suçu işlemiş olabilir" düşüncesi ile mahkeme açılması acaba ilerleyen zamanlarda bu mahkemelerde de "Aa saçı uzun/kısa bunun, belkide bu." veya "Aa bir çok dava açılmış bu yönde, demekki bu suçu işlemiş" diye düşündürterek, ceza ile davanın sonuçlanabilme ihtimalini düşündürtüyor.

Aslen turizm'ciyim, bu sebeplerden sezon bile açamadım. Kaldı ki, olaki bu durum ön planda olan maddiyatı güçlü ve medyada bilinen biri/birilerine yapılsaydı, o kişilerde mi haftada 5 6 evrak için 2 - 3 kez karakola gidecekti. Bana nedense avukatları aracılığı ile bir katılım ypamadan, ifade verebilirler gibi geliyor bu sebepten Avukatı'mın ve bir Savcı'nın "yapabilecek birşey yok, mecbur ifade vereceksin." cümleleri ne kadar doğru olsa da mantık dışı geldi.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar tekrardan..

Hala aynı konu ile ilgili ifadeler vermeye devam ediyorum. Bu durumla ilgili 5. mahkeme bugün açıldı.

Gerekçe olarak "ilgili firmada mail adresi kullanılan adres benim isim ve soyismimi ifade ediyormuş" ve ben ilgili firmaya karşı dava açmamışım bu sebepten suçluymuşum..

Neyse, henüz daha iddaaname mahkemeye gönderildi, kabul edilmesi sonrası mahkeme açılacak diğerleri gibi anladığım kadarıyla fakat bu son açılan davada şöyle bir ibare yer alıyor; "şüpheli hakkında güvenlik tedbirlerinin UYGULANMASINA karar verilmesi" bu ne demek oluyor? Yurtdışı yasağı veya imza atma adli kontrol şartı mı? Yoksa mahkeme sonucuna göre ceza verilip, ilgili tedbirleri mahkeme sonucunda suçlu bulunması durumunda uygulanması anlamına mı geliyor?

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar, tekrar ben

Hala benzer durumla ilgili ifade vermeye devam ediyorum. 2018 Kasım'dan beri ifade veriyorum yanılmıyorsam önceden de belirtmiştim zaten.

Hakkımda tam 7 dava açıldı bununla ilgili. Yukarıda da belittiğim gibi VPS denilen bir hizmet satın alınıyor kimlik bilgilerim kullanılarak. Alınan hizmetin ödemesini kim yaptı ben bilmiyorum ama muhakkak firmaların ( firmalar diyorum zira çünkü birden çok firmadan üyelik gerçekleştirilmiş ) kayıtlarında vardır ve bu ortaya çıktığında ben olmadığım bellidir. Aynı zamanda bazı soruşturmalarda para çekimi sırasında ATM görüntüleri var, yine kişinin/kişilerin ben olmadığım belli. Hatta kişilerin yüzlerinin çok belli olduğu ATM kayıtları olmasına rağmen, onlar neden bulunmadı/bulunamadı bilemiyorum.

Neyse bununla ilgili ilk mahkememi Eylül 2019'da gördüm Ağır Ceza'da. Ilk celse'de beraat aldım. Bu bir emsal temsil eder mi? Bu davadan sonra 2 davam daha oldu, biri SEGBİS olarak ekstra evrak göndereceğiz diye ve ilgili firmadan ekstra belge talebinden dolayı erteledi. Bir diğer dava ise asıl hakim olmadığından, nöbetçi hakim olduğundan dolayı o da erteledi pek tabii firmadan ek belgeler de istedi ( verilen hizmette sözleşme yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa sözleşmenin nasıl olduğu ve sözleşmenin örneğini vb ).

Durum şuanlık bundan ibaret. Önümüzdeki 4 ay boyunca sanırım 6 davam var. Ikisi erteleme de olan, diger 4ü ilk mahkemem. Beraat kararımın dışında 10 15 tane EKYOK kararım mevcut. EKYOK verenlerin neredeyse hepsinde ATM kaydı var ve benim olmadığım belli bu sebepten. Açılan mahkemelerde ise ATM kaydı yok. Bu IP o tarihlerde bu kişinin üstüne diyor ( VPS FIRMASINDAN KIRALANAN IP, FIZIKI KURULUM YOK. ) ve bununla ilgili birçok soruşturma gördü/görüyor bu sebepten suçu işlemiş olabileceğinden dava açılmasına şeklinde yazılmış IDDIANAME.

Soracağım ise, yukarıda da belirttiğim gibi; Aldığım BERAAT kararı bir emsal niteliği taşır mı? Dava içerikleri tamamen aynı. Açılan davalarda kamera kayıtları yok ancak aldığım ekyok'ların çoğunda kamera görüntüleri var ve benim olmadığım belli bu kişi. Mahkemeden ilgili dosya numaralarını belirtip o dosyalardaki kamera görüntülerini talep edebilir miyiz? Hani "bakın başka ifadeler de verdim, onlarda ekyok aldım kameradaki kişi/kişiler ben değilim teyit edebilirsiniz." diye? Bu arada sunacağımız belgeler; Ilgili firmaların bazılarından(2 firma) şahsi evime "hizmet alındı" faturası gelmişti bunlarla ilgili. Suç tarihinden önce. Fatura gelen firmalara anında mail atmıştım "bakın bu hizmeti ben almadım nedir bu?" diye, bir firmadan geri dönüş sonrası üyelik iptali yapılmıştı. Bununla ilgili mailleşmeler mevcut, hani "bakın ilgili durumla ilgili suç tarihinden önce evime benzer 2 firmadan fatura gelmişti ona istinaden böyle mailleşmemiz olmuş ve üyelikleri kapattırmıştım" diye. Zira bu olaydan dolayı o firmalardan hiç suç işlenmedi. Fakat VPS hizmeti veren birçok yer olduğundan evime de faturalandırma gelmediğinden, başka bir firma üzerinden işlenen suçlar oldu.

Teşekkürler tekrardan bilgilendirme için.

Nerede
    Pekin
    İletiler
    563
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nasıl telefona bağlanıyorlar TeamViewer gibi araçmı kullanıyorlar onu geçtim ziraat uygulamaya girse bile şifre girmesi lazım gelen sms doğrulaması lazım onlarıda yapınca kişi kendi rızası ile vermiş gibi bir şey oluyor,
    Dünya, caddelerde amaçsızca dolaşanların, meyhanelerde kavga edenlerin, lüks kafelerde birbirlerine gösteriş yapanların, boş sohbetlerle ömürlerini tüketenlerin, mallarıyla övünenlerin, cimri ve bencil tutkularının esiri olanların, hayatlarını boş amaçlara adayanların sandığı gibi gerçekte var olan, mutlak bir yer değildir. Sadece bir algılar bütünü, bir hayaldir,

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Robinson_Crusoe rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Nasıl telefona bağlanıyorlar TeamViewer gibi araçmı kullanıyorlar onu geçtim ziraat uygulamaya girse bile şifre girmesi lazım gelen sms doğrulaması lazım onlarıda yapınca kişi kendi rızası ile vermiş gibi bir şey oluyor,
    Nasıl bağlanıyorlar bilmiyorum. VPS hizmeti sanal sunucu gibi bir şey onu biliyorum sadece. Hizmeti alınca, hizmeti veren sana bir ip numarası ve şifre veriyor telefondan da oraya baglanınca IP adresin artık o oluyor sanırım. Belki firmaların kendilerine ait bir uygulaması da olabilir bunun için. Bunu nasıl sağlıyorlar bilmiyorum işleyişi için araştırma yapmadım.

Instagramdan reklam vermişler. "Tıkla anında 500 TL hesabında" gibi bir reklam. Bu kişiler de bu reklamı görünce tıklıyorlar, açılan sayfa fake. Dolandırıcıların hazırladığı sayfa. Bankanın arayüzüne benziyor ama değil. Tabi bunu dolandırılanlar farketmiyor ve kendi hesaplarına girdiklerini sanarak kendi mobil şubelerine girdikleri kullanıcı adı/tc ve şifrelerini giriyorlar. Fake sayfa bu bilgiler girilince bilgileri dolandırıcılara aktarıyor ve sayfada "lütfen telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi girin" gibi bir yazı çıkıyor. Tıpki banka arayüzüne gerçekten girerken istenen bilgiler gibi. Dolandırıcılar da tabi bu sırada pusuda bekliyorlar, bilgiler gelince kendi telefonlarından mobil şubeye giriş yapmaya çalışıyorlar. Giriş yapınca bu sefer karşı tarafa şifre gidiyor, karşı taraf yani dolandırılan kişi gelen şifreyi o ekrana giriyor. O saatten sonra o şifre de dolandırıcılarda oluyor, kısaca artık mobil şubeye girmiş oluyor dolandırıcılar. Ondan sonra QR denilen bir sistemle telefonu ekrana okutarak hesaptaki parayı çekiyorlar ki günlük bu sanırım 500 TL çünkü gelen her dosyada maksimum cekilen tutar 500 TL idi.

1.5 seneden fazladır ifade verdiğim için araştırarak, soruşturarak, ilgili firmalardan bilgi alarak çok fazla bilgi sahibi oldum. Tabi yukarda yazdıklarım kendimce kurduğum olay örgüsü, farklı durumlarda olabilir. Ama tek bildiğim bu firmalar hosting firmaları. VPS hizmeti satıyorlar. Herhangi bir sözleşme yok. Parayı çeken kişiler bazı dosyalarda belli bazısında değil, belli bir süre sonra kamera kayıtları siliniyormuş o sebepten yokmuş kayıtlar bazı dosyalarda.

Dediğin gibi, aslında dolandırılanlar kendi rızası ile bilgilerini veriyor. Çoğu zaten demiş "bilmemne tarihinde instagramdan reklam gördüm bilmem ne kadar bonus hemen tıkla diye, bende tıkladım müşteri numaram ve şifremi girdim, sonra gelen tek kullanımlık şifremi girdim, 1 saat sonra baktım param yok hesabımda" diye. Bazısı da sanırım senin dediğin durumdan dolayı olsa gerek, "Ben kimseyle bilgilerimi paylaşmadım" gibi bir şeyler demiş. Sen söyleyince şuan düşündüm, muhtemelen birinden bilgi alıp "eğer bilgilerimi kendim o ekranda paylaştım dersen hak talep edemezsin" demiş olabilirler. 120 kez ifade verdiysem, 100ü kendim bilgilerimi girdim isteyerek demiştir. Ama tabi suçu ben işlemediğimden hiç avukat'a da "Arkadaşım böyle böyle bu adam kendi bilgilerini o ekrana girmiş, e bankacılık gereği telefonu dışında şifre gelemez e onuda paylaştığı apaçık ortada, bu durumda kendi rızası var? sonuç alır mıyız?" diye de sormadım.

Nerede
    Pekin
    İletiler
    563
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cuLt rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Nasıl bağlanıyorlar bilmiyorum. VPS hizmeti sanal sunucu gibi bir şey onu biliyorum sadece. Hizmeti alınca, hizmeti veren sana bir ip numarası ve şifre veriyor telefondan da oraya baglanınca IP adresin artık o oluyor sanırım. Belki firmaların kendilerine ait bir uygulaması da olabilir bunun için. Bunu nasıl sağlıyorlar bilmiyorum işleyişi için araştırma yapmadım.

Instagramdan reklam vermişler. "Tıkla anında 500 TL hesabında" gibi bir reklam. Bu kişiler de bu reklamı görünce tıklıyorlar, açılan sayfa fake. Dolandırıcıların hazırladığı sayfa. Bankanın arayüzüne benziyor ama değil. Tabi bunu dolandırılanlar farketmiyor ve kendi hesaplarına girdiklerini sanarak kendi mobil şubelerine girdikleri kullanıcı adı/tc ve şifrelerini giriyorlar. Fake sayfa bu bilgiler girilince bilgileri dolandırıcılara aktarıyor ve sayfada "lütfen telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi girin" gibi bir yazı çıkıyor. Tıpki banka arayüzüne gerçekten girerken istenen bilgiler gibi. Dolandırıcılar da tabi bu sırada pusuda bekliyorlar, bilgiler gelince kendi telefonlarından mobil şubeye giriş yapmaya çalışıyorlar. Giriş yapınca bu sefer karşı tarafa şifre gidiyor, karşı taraf yani dolandırılan kişi gelen şifreyi o ekrana giriyor. O saatten sonra o şifre de dolandırıcılarda oluyor, kısaca artık mobil şubeye girmiş oluyor dolandırıcılar. Ondan sonra QR denilen bir sistemle telefonu ekrana okutarak hesaptaki parayı çekiyorlar ki günlük bu sanırım 500 TL çünkü gelen her dosyada maksimum cekilen tutar 500 TL idi.

1.5 seneden fazladır ifade verdiğim için araştırarak, soruşturarak, ilgili firmalardan bilgi alarak çok fazla bilgi sahibi oldum. Tabi yukarda yazdıklarım kendimce kurduğum olay örgüsü, farklı durumlarda olabilir. Ama tek bildiğim bu firmalar hosting firmaları. VPS hizmeti satıyorlar. Herhangi bir sözleşme yok. Parayı çeken kişiler bazı dosyalarda belli bazısında değil, belli bir süre sonra kamera kayıtları siliniyormuş o sebepten yokmuş kayıtlar bazı dosyalarda.

Dediğin gibi, aslında dolandırılanlar kendi rızası ile bilgilerini veriyor. Çoğu zaten demiş "bilmemne tarihinde instagramdan reklam gördüm bilmem ne kadar bonus hemen tıkla diye, bende tıkladım müşteri numaram ve şifremi girdim, sonra gelen tek kullanımlık şifremi girdim, 1 saat sonra baktım param yok hesabımda" diye. Bazısı da sanırım senin dediğin durumdan dolayı olsa gerek, "Ben kimseyle bilgilerimi paylaşmadım" gibi bir şeyler demiş. Sen söyleyince şuan düşündüm, muhtemelen birinden bilgi alıp "eğer bilgilerimi kendim o ekranda paylaştım dersen hak talep edemezsin" demiş olabilirler. 120 kez ifade verdiysem, 100ü kendim bilgilerimi girdim isteyerek demiştir. Ama tabi suçu ben işlemediğimden hiç avukat'a da "Arkadaşım böyle böyle bu adam kendi bilgilerini o ekrana girmiş, e bankacılık gereği telefonu dışında şifre gelemez e onuda paylaştığı apaçık ortada, bu durumda kendi rızası var? sonuç alır mıyız?" diye de sormadım.
    Millet nelerle uğraşıyor arkadaş benim aklımda kalan gelen şifreyi kişi girdiyse verdiyse bir hak talep edilemiyor bankadan ya da bir başkasından yinede avukatına danış üstat,
    Dünya, caddelerde amaçsızca dolaşanların, meyhanelerde kavga edenlerin, lüks kafelerde birbirlerine gösteriş yapanların, boş sohbetlerle ömürlerini tüketenlerin, mallarıyla övünenlerin, cimri ve bencil tutkularının esiri olanların, hayatlarını boş amaçlara adayanların sandığı gibi gerçekte var olan, mutlak bir yer değildir. Sadece bir algılar bütünü, bir hayaldir,

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Robinson_Crusoe rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Millet nelerle uğraşıyor arkadaş benim aklımda kalan gelen şifreyi kişi girdiyse verdiyse bir hak talep edilemiyor bankadan ya da bir başkasından yinede avukatına danış üstat,
    Uğraşıyor, çünkü O-KU-MU-YO-RUZ!
    Örneğin bankadan kredi alırken kart alırken v.s. imzaladığımız sözleşmeyi okumuyoruz. Hatta okumaya kalktığımızda sanki ayıp ya da salakça bir şey yapıyormuşuz gibi davranıyorlar, daha da ilginci, okumanıza izin veremeyiz diyen bile var.
    İşin ucu, gelen üç kelimelik SMS'i okumaMaya kadar gidiyor. Aslında o SMS'te "şu kadar para çekmek için 1234 şifresini kullanın" yazıyor. Diğer kelimeleri okumadan sadece 1234'ü görüp söylüyorsa, o kişi zaten telefon da kullanmasın, bankada hesap da açmasın.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: