Merhaba, aracımla ara sıra avrasya tünelini kullanıyorum, daha önce tahsilat işlemleri hgs üzerinden yapılmıştı.

Son 4 geçişimde hgs nin bağlı olduğu banka ile çalışmayı bıraktığımız için ödeme yapılamayacağını biliyordum fakat geçiş sırasındaki duyuru panolarında belirtilen internet sitesi üzerinden ödeme yapılabileceğine güvenerek geçiş yaptım ve hep o gün ya da birkaç gün içerisinde kredi kartıyla web sitesi üzerinden ödeme denemesi yaptım.

Fakat her defasında işlemin şu anda gerçekleştirilemediği daha sonra tekrar deneme yapmam gerektiği konusunda uyarı aldığım için ödeme gerçekleşemedi.
Daha sonra da birkaç kez denedim. Sürekli hata aldım. Kullandığım kredi kartı internetten sürekli işlem yaptığım sorunsuz bir kart.

Bu denemeleri yaparken 1 ay geçmiş, şimdi tekrar denemek istediğimde toplam borcun 500tl civarı (ana ücret + 4 kat ceza) olduğunu görüyorum.

Tüneli, girişinde web sitesi üzerinden ödeme yapabileceğim söylendiği için kullandım. Hukuki olarak web sitesi üzerinden ödeme denemelerimin sonuçsuz kalması yüzünden oluşan bu ceza benim kusurumun karşılığı mıdır?

Geçiş ücreti için ödemeden kaçınma durumum olmadığı gibi tam aksine ödemelerimi günügününe yapmak istedim.

Bilgi eksikliğinden(4 kat ceza ödeneceğini bilmiyordum) ve çalışmayan online ödeme arayüzünden kaynaklanan bu sorunu avrasya tüneli işletmecisi şirketin çağrı merkezine ilettiğimde, "herhangi bir ödeme girişiminde bulunmadığınızı görüyorum, zaten asıl tahsilat aracı hgs sistemi, web sitesi üzerinden ödeme siz kolaylık olsun diye sunulan birşey, çalışmaması size bir hak doğurmaz" yanıtı verildi. Sistemleri de bu girişimleri tutmuyor sanırım. Bunu vatandaş olarak nasıl kanıtlarım bilmiyorum.

Sonuç itibariyle hukuki olarak burada ortaya çıkartılan cezayı ödemek zorunda mıyım, herhangi bir itiraz sonuç verir mi?

Konuyu şirket avukatına sordum, bilmediği bir konu olduğunu, araştıracağını iletti fakat bu gibi durumlarda dönüşü birkaç ayı bulabiliyor, sizlerle de paylaşmak istedim.

(Cezalı bir durum olduğu için bu başlığa yazdım.)

Benzeşen özellikteki rastgele konular: