+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanma davasında Whatsap yazışmalarının hukuki değeri

Arkadaşlar daha önce evi terkeden eşin dava açması konulu başlık açmış ve bazı cevaplar almıştım..

Şimdi konuyla ilgili olarak şöyle diyeyim.. Eşimin kardeşim ile Whatsap yazışmaları davaya hukuki delil olarak sunulabilir mi.. Mesajlarında artık beni sevmediğinden aşkının bittiğinden evlilikten ve benden soğudundan(cinsellik de dahil soğumaya) bahsetmiş.. Ve 1 yıldır ayrılık planı yaptığını.. Evi temizlerlen eşyaları nasıl paylaşırızı düşündüğünü ve bunu bana hiç belli etmemeye çalıştığından bahsetmiş..

Bunlar benim ruh sağlığımı çok kötü etkiledi ben kendisinden duymadığım şeyleri kardeşimle olan whatsap yazışmalarından gördüm ve okudum..

Bunları mahkeme delil olarak sayar mı.. Bu sözler psikolojik şiddete girer mi.. Çünkü haberlerde seni istemiyorum sevmiyorum demenin tazminat nedeni olduğunu gördüm..

Bu konu hakkında yardımcı olabilecek biri var mı... 20 gündür depresyon tedavisi görüyorum bu yüzden.. Bu durumda kusur oranı ne olur eşimin.. Evlilik böyle bir kurum mu ya.. Sevdim evlendim, soğudum boşanıyorum.. Aklım almıyor..

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma davasında Whatsap yazışmalarının hukuki değeri konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma davasında Whatsap yazışmalarının hukuki değeri konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Boşanma davasında Whatsap yazışmalarının hukuki değeri

Bu sözler kime karşı şiddet olacak onu anlamadım. Öncelikle size söylenen bir söz yok ortada. Kardeşinizle eşiniz arasında bir görüşme var. Hani burada suç olan bir durum yok ama çok zorlayarak suç çıkarmaya kalkacak olsak, kardeşinizin haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu işlediği söylenebilir belki.

Haberler işin cılkını biraz çıkartarak sunulur, daha ilgi çekici olsun diye. Sizin mantığınız bir insana onu sevmediğinizi söylemenin suç olmasını alıyor mu? Umarım almıyordur yoksa sıkıntılı bir durum söz konusu olurdu. İlgili habere ilişkin kararı dikkatli okursanız, mahkemenin tazminata hükmetme sebepleri şöyle sayılmış:

“Davalı kocanın, ‘eşini sevmediğini, onu istemediğini, hayatında başka bir kadın olduğunu, o kadını sevdiğini' söylediği ve güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu anlaşılmaktadır. Davalı kocanın boşanmaya neden olan bu kusurlu davranışları aynı zamanda davacı kadının kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. O halde mahkemece, kadın yararına uygun miktarda manevi tazminata hükmedilmesi gerekir.”

Yani "seni sevmiyorum" demek değil, "seni sevmiyorum, hayatımda başka birisi var, onu seviyorum" demek bir tazminat sebebi olarak kabul edilmiş ki bu son derece normal çünkü burada sadakat sorumluluğunun ihlali söz konusu. Sizin durumunuzda ise eşiniz sizi sevmediğini söylüyor ki bu bence son derece normal bir ifade. Sonuçta kişiler gerektiğini düşündükleri zaman evliliklerinin sonlandırılmasını talep edebilir. Yoksa boşanma diye bir işleme gerek olmazdı.

Saygılarımla.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bana karşı söylenmiş bu sözler.. Kardeşim tanık oluyor bu durumda.. Tanık ifadeleri mahkemede çok önemli diye biliyorum ama.. Çünkü muhtemelen ben bir iftiraya kurban gidicem.. İftiranın da delilleri yok ortada.. Ama burda zorla söyletilmiş veya gizli bir konuşma yok ki ortada.. Kardeşim tanık olucak mahkeme neden bu gizlilik ihlali saysın.. Sonuçta ikametimiz dahi aynı evdeydi.. İlişkinin evliliğin her anına tanık..

- - - Updated - - -

Ayrıca Türk medeni kanununa göre seni seni sevmiyorum senden soğudum demek boşanma nedeni sayılmıyor ve bunu söyleyen tarafı kusurlu sayıyor.. Daha az kusurlu taraf daha çok kusurlu taraftan da tazminat alabiliyor...

Hukukçumusunuz tam bilmiyorum ama çekişmeli bir dava da boşanma nedenleri bellidir ve seni sevmiyorum demek bir boşanma neden sayılmadığı gibi aksine bunu söyleyen tarafı kusurlu yapıyor...

Siz diyorsunuz sana karşı söylenmemiş.. Bana karşı da söylendi bunla ilgili delillerimde var yazışmalarım da var ama kardeşimle olan yazışmalarında daha fazla bahsetmiş...

Ben şimdi evliliğimiz boyunca aynı dairede ikamet ettiğimiz kardeşimi tanık olarak göstermeyeceğimde kimi göstereceğim..? Mahkeme kardeşimi tanık olarak dinlediğinde ve elindr bunlarla ilgili konuşmalar olduğunu söylediğinde mahkeme bunları görmek istemeyecek mi.. Hangi gizlilik? Hangi gizliliğin ihlalinden bahsediyoruz burada..? Gizli birşey yok ki.. Herşeyi açık açık kardeşime yazmış kardeşim de tanık..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gizli birşey yok ki.. Herşeyi açık açık kardeşime yazmış kardeşim de tanık..
    Alıntı fatih5585 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... Sonuçta ikametimiz dahi aynı evdeydi.. İlişkinin evliliğin her anına tanık..
    Bu durum bile mahkemede aleyhinize bir durum aslında ama....

Nerede
    Samsun
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

E bu olay benim aleyhime nasıl oluyor onu anlamadım bir anlatırsanız belki anlarım.. Hakim aynı evde ikamet ettiğim kardeşimin tanıklığını mı delillerini mi daha doğru bulacak..? Yoksa evliliğimiz boyunca ankarada ikamet eden ailesinin tanıklığını mı daha doğru bulacak..

Bana mantıklı olanı söyleyin tamam diyeyim..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Fatih Bey ne söylememizi istiyorsunuz anlamıyorum açıkçası. "Tamam sen bastır, süründürürsün onu" mu diyelim? Sizi mutlu edecekse severek derim bunları emin olun, ancak daha sonra davalardan alacağınız sonuçlar buradaki beklentilerinizle uyuşmadığı vakit bunun da hıncını bizden almayın.

Burada hiç kimse bir bilgisi, birikimi ya da tecrübesi olmadığı bir konuda sizi tabiri caizse "keklemek" için yorum yapmıyor. Herkesin yorumunun ve fikrinin bir kaynağı ve temeli var. Tam tersine, siz bu konuda bilgiye ihtiyaç duyduğunuz için buraya geliyorsunuz ve fikir danışıyorsunuz. O yüzden herkese "hukukçu musun?", "belli zaten hukukçu olmadığın" gibi laflar yetiştirmeniz nahoş bir durum. Forumda hukukçu olmayan yazamaz diye bir kural olmadığı gibi, cevap alacağınız kişilerin bu alanın uzmanı hukukçular olması yönünde bir takıntınız varsa parasını ödeyip bir avukata danışabilirsiniz. Siz fikrinizi paylaşıyorsunuz, biz de yorumlarımızı bırakıyoruz. Yorumlara karşı rasyonel bir tavırla fikir belirtirseniz bu sizin yararınıza olur. En nihayetinde rasyonel bir beyin fırtınasından ortaya çıkacak kaliteli fikirler sizin işinize yarayacak çünkü konuşulan konu sizin konunuz. Vaktini sizin sorununuza ayırmış insanlara karşı böyle bir tavırla yazılar yazmanız en kibar tabirle "kaba" bir davranış.

İlk mesajınızda Whatsapp görüşmesinin kardeşiniz ve eşiniz arasında olduğunuzu söylediniz. A ile B konuşurken bu kişiler konuşmanın tarafı olurlar. Taraflar arasındaki konuşmada "size karşı" bir şey söylenemez çünkü siz bu taraflardan biri değilsiniz. Ancak sizin "hakkınızda" bir şey söylenebilir.

Kardeşiniz tabi ki tanık olabilir. Ancak kardeşiniz ile eşiniz arasındaki konuşmada eşinizin aleyhine bir şey yok. Sizin aile bireylerinizin sizinle beraber yaşaması sizin tarafınızdan bir kusurlu davranış sayılır. O yüzden önceki başlıkta da siz kendinizi kusursuz zannediyorsunuz ancak dava aşamasında kusur olduğunu bile bilmediğiniz şeyler çıkabilir diye uyarıldınız.

Ayrıca Türk medeni kanununa göre seni seni sevmiyorum senden soğudum demek boşanma nedeni sayılmıyor ve bunu söyleyen tarafı kusurlu sayıyor.
    Türk Medeni Kanunu'nun hangi maddesinde varmış böyle bir şey?

Hukukçumusunuz tam bilmiyorum ama çekişmeli bir dava da boşanma nedenleri bellidir ve seni sevmiyorum demek bir boşanma neden sayılmadığı gibi aksine bunu söyleyen tarafı kusurlu yapıyor...
    Değilim. Seni sevmiyorum demek bir boşanma nedeni değildir. Öyle olduğu söylenmedi zaten. Bu durumla ilgili gerekli cevaplar daha önce açtığınız konuda verildi. Tekrar oralara girmeyeceğim. Ancak "seni sevmiyorum" demenin kişiyi kusurlu yaptığı konusundaki bu emin cümleniz eğer ki okuduğunuz haberlere dayanıyorsa yukarıda belirttiğim gibi kararı tam okursanız olayın öyle olmadığını anlarsınız.

Siz diyorsunuz sana karşı söylenmemiş.. Bana karşı da söylendi bunla ilgili delillerimde var yazışmalarım da var ama kardeşimle olan yazışmalarında daha fazla bahsetmiş...
    Size karşı da söylenmiş olsa bu bir kusur değil, anlayamadığınız nokta bu. Zaten hakim dinlemez ya da suçtur demedim. "Hani burada suç olan bir durum yok ama çok zorlayarak suç çıkarmaya kalkacak olsak, kardeşinizin haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu işlediği söylenebilir belki." dedim. Yazdıklarımı tam okursanız, tekrar yazmama gerek kalmaz.

Kardeşinizi tanık gösterebilirsiniz. Ancak tekrar ediyorum. Kardeşinizin sizinle yaşıyor olması bile başlı başına sizin aleyhinize olduğu gibi, tanıklık edeceği eşinizin ifadeleri onu kusurlu duruma düşürmüyor.

Ama siz şu an sizin düşündüğünüzün aksini size söyleyecek kimseyi takmaya niyetli durmuyorsunuz. O yüzden bu benim son mesajım size. Yazdıklarımızı dikkate almanızı öneririm. İyi günler dilerim ve umarım her şey hem siz hem de eşiniz için çok güzel olur.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fatih5585 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    E bu olay benim aleyhime nasıl oluyor onu anlamadım bir anlatırsanız belki anlarım.. Hakim aynı evde ikamet ettiğim kardeşimin tanıklığını mı delillerini mi daha doğru bulacak..? Yoksa evliliğimiz boyunca ankarada ikamet eden ailesinin tanıklığını mı daha doğru bulacak..

Bana mantıklı olanı söyleyin tamam diyeyim..
    olur da eşiniz boşanma davası açarsa,
    olur da eşiniz boşanmak isteme sebeplerinden biri olarak eşimin kardeşi de bizimle birlikte yaşıyor, ev içinde özel hayat diye bir şeyimiz kalmadı, derse...
    Hakim bunu dikkate alır önce.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yalnız aynı evde yaşıyor olmamız neden kusur? Kaldı ki sadece ikamet adresimiz burası.. Hadi yaşıyoruz diyelim bu neden kusur sayılsın? Bunu kabul eden insan neden bunu dava konusu etsin? Hakim zorla mı tuttular o evde seni demeyecek mi ya da demez mi?

Kendimize ait bir evimizde var müştereken aldığımız bu da ispatlanabilir birşey ve biz orada yaşıyorduk, kardeşimin evine her haftasonu ve bazı hafta içleri geliyorduk.. He bu nüfus kanununa göre ikamet aldırmamak suç bu ayrı bir konu ama aldırmadık sonuç olarak.. Ama ayrı yaşıyoruz.. Ortak kredi ile çektiğimiz bir evimiz var orda yaşadığımız a tanıklar ve deliller var..

Bakın bir diğer başlıkta avukat mesleğinden birisi seni sevmiyorum artık diyerek açılan davaların boşanma sebebi olmadığını hatta ve hatta bunu diyenin kusurlu olduğunu söyledi..

Ben beni tatmin edecek cevaplar aramıyorum, söylediğiniz şeylerin temeli nerden geliyor onu soruyorum.

Siz diyorsunuz seni sevmiyorum diyen bir eş kusurlu değildir? Avukat arkadaş kusurludur diyor? Hanginize inanacağım? Size mi avukata mı?

Kardeşimi tanık olarak aldılar diyelim ki muhtemelen böyle bir dava olursa alacaklar. Kardeşim yengem bana whatsapp da ağabeyim için bunları bunları yazdı dediğinde hakim hani bakayım şunlara demeyecek mi? Ya da demez mi? Sözlü ifadesi tanıklığı yetiyorsa ne ala? Ha yetmez ise tapu gibi kayıtları da var.

Anlatabildim mi durumu tam olarak?

Nerede
    adana
    İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanmada whatsapp mesajlarını Hakim dikkate alabilir. Ne yazdığına dikkat etmeden yazan müvekkillerimiz mahkemede pişman oluyorlar. Eşiniz yazışmalarınızı mahkemeden alehinize kullanabilir hakimde ilgili kısımları dikkate alır.

https://www.cerensumer.av.tr/faceboo...-delil-olur-mu

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php147101-Bosanma-davasinda-Whatsap-yazismalarinin-hukuki-degeri

Forum