+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    Muğla
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Öğretmen olan yazar, imza günü için izin almalı mı? Soruşturma Savunması ihtiyacım var.

Ben, çocuk kitabı yazarı olan bir öğretmenim.
    Görevli bulunduğum ilçede bir ortaokul müdürü, kitabımla ilgili imza günü yapmak istedi. Bunu engelli bir çocuğun masrafları yararına düzenledik.
    Dersimin olmadığı bir iş gününde bahsettiğim okulda imza gününe katıldım. Bulunduğum yerde kitap satışı yapılmadı. Önceden kitabı temin eden çocuklar bana kitabı imzalattılar ve oradan ayrıldım.
    Aynı gün içinde kendi okul müdürüm ''Bu öğretmen, izin için dilekçe vermeden imza günü düzenlemiştir. '' diye beni idari olarak şikayet etti. Hakkımda soruşturma açıldı. İfademi verdim. İmza günü etkinliğinde görev yaptığım okulun temsilcisi veya öğretmen olarak değil bir kitap yazarı olarak gittiğimi, kitap satışı yapmadığımı, sadece çocukların getirdiği kitapları imzaladığımı belirttim.
    24 Mayıs Cuma günü son savunma için bana zarf verildi. ''... okulunda imza günü etkinliği düzenlediğiniz sübuta ermiştir.Savunmanızı yazın.'' şeklinde.
    Kitabım, Türkiye'nin en büyük yayınevlerinden birinden çıktı, çocuk kitabı, içinde çocuklar için sakıncalı zerre öge yok. Her yerde övülen ve talep gören bir kitap. Yani bu konuda sıkıntı yok.
    Ayrıca hem öğretmen hem yazar olan birçok arkadaşıma bunu sordum. Hiçbiri imza gününe katılıyor diye dilekçe vermemiş, izin istememiş.

Bu konuda savunmamı nasıl yazmalıyım?
    Bana açılan soruşturma hangi maddeye dayanıyor?
    Teşekkür ederim.

NOTLAR: 1. İmza günü, kendi okulumda dersim yoktu. Ve okul aynı ilçenin içinde.
    2. Davet edildiğim okulun idaresi de daha önce bu tür etkinliklerde izin almadıkları için bunda da almamışlar. Ve onlar da aynı soruşturmayı geçiriyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Öğretmen olan yazar, imza günü için izin almalı mı? Soruşturma Savunması ihtiyacım var. konulu yargıtay kararı ara
    Öğretmen olan yazar, imza günü için izin almalı mı? Soruşturma Savunması ihtiyacım var. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğretmen olan yazar, imza günü için izin almalı mı? Soruşturma Savunması ihtiyacım var.

Bir öğretmen dersinin olmadığı gün okulda olmak zorunda değilse o zaman sorun yok. Ama dersi olmasa da okulda bulunması gerekiyorsa bu durumda izinsiz olarak görevi terk olarak düşünülebilir. (Mevzuatınızı bilmiyorum).
    Saygılar.

Nerede
    Muğla
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğretmen olan yazar, imza günü için izin almalı mı? Soruşturma Savunması ihtiyacım var.

Alıntı illegal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir öğretmen dersinin olmadığı gün okulda olmak zorunda değilse o zaman sorun yok. Ama dersi olmasa da okulda bulunması gerekiyorsa bu durumda izinsiz olarak görevi terk olarak düşünülebilir. (Mevzuatınızı bilmiyorum).
    Saygılar.
    İmza günü etkinliği düzenlendiğinde o gün dersim yoktu. İl sınırları içinde nerede olduğumun bir önemi yok.
    Soruşturma açılmasının sebebi : ''İzinsiz imza günü düzenlemek. '' Fakat, bu soruşturmayı hangi maddeye dayandırıyorlar, belli değil.
    Savunmamı yazmam gerekiyor ama yasal bir dayanak arıyorum.

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

657 sayılı Kanunda (Devlet memurları kanunu) hangi fiile hangi disiplin cezası verileceği 125. madde ile düzenlenmiştir. 657 sk madde 125'e göre;

Disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller:
    Madde 125 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/31 md.)
    Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    A - Uyarma : Memura, görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiğinin yazı ile bildirilmesidir.
    Uyarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    a) Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin ko-runması, kullanılması ve bakımında kayıtsızlık göstermek veya düzensiz davranmak,
    b) Özürsüz veya izinsiz olarak göreve geç gelmek, erken ayrılmak, görev mahallini terket-mek,
    c) Kurumca belirlenen tasurruf tedbirlerine riayet etmemek,
    d) Usulsüz müracaat veya şikayette bulunmak,
    e) Devlet memuru vakarına yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak,
    f) Görevine veya iş sahiplerine karşı kayıtsızlık göstermek veya ilgisiz kalmak,
    g) Belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmak,
    h) Görevin işbirliği içinde yapılması ilkesine aykırı davranışlarda bulunmak.
    B - Kınama : Memura, görevinde ve davranışlarında kusurlu olduğunun yazı ile bildirilme-sidir.
    Kınama cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    a) Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin ko-runması, kullanılması ve bakımında kusurlu davranmak,
    b) Eşlerinin, reşit olmayan veya mahcur olan çocuklarının kazanç getiren sürekli faaliyetlerini belir-lenen sürede kurumuna bildirmemek,
    c) Görev sırasında amire hal ve hareketi ile saygısız davranmak,
    d) Hizmet dışında Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davra-nışlarda bulunmak,
    e) Devlete ait resmi araç,gereç ve benzeri eşyayı özel işlerinde kullanmak,
    f) Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzeri eşyayı kaybetmek,
    g) İş arkadaşlarına, maiyetindeki personele ve iş sahiplerine kötü muamelede bulunmak,
    h) İş arkadaşlarına ve iş sahiplerine söz veya hareketle sataşmak,
    ı) Görev mahallinde genel ahlak ve edep dışı davranışlarda bulunmak ve bu tür yazı yaz-mak, işaret, resim ve benzeri şekiller çizmek ve yapmak,
    j) Verilen emirlere itiraz etmek,
    k) Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak,
    l) Kurumların huzur, sükün ve çalışma düzenini bozmak.
    m) (Ek:17/9/2004 - 5234/1 md.)Yetkili olmadığı halde basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç vermek.
    C - Aylıktan kesme : Memurun, brüt aylığından 1/30 - 1/8 arasında kesinti yapılmasıdır.
    Aylıktan kesme cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    a) Kasıtlı olarak; verilen emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçleri korumamak, bakımını yapmamak, hor kullanmak,
    b) Özürsüz olarak bir veya iki gün göreve gelmemek,
    c) Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzerlerini özel menfaat sağlamak için kullanmak,
    d) Görevle ilgili konularda yükümlü olduğu kişilere yalan ve yanlış beyanda bulunmak,
    e) Görev sırasında amirine sözle saygısızlık etmek,
    f) Görev yeri sınırları içerisinde her hangi bir yerin toplantı, tören ve benzeri amaçlarla izin-siz olarak kullanılmasına yardımcı olmak,
    g) (Mülga: 13/2/2011 - 6111/111 md.)
    h) (Mülga: 13/2/2011 - 6111/111 md.)
    ı) Hizmet içinde Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranış-larda bulunmak,
    j) (Mülga: 13/2/2011 - 6111/111 md.)
    D - Kademe ilerlemesinin durdurulması : Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulundu-ğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır.
    Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    a) Göreve sarhoş gelmek, görev yerinde alkollü içki içmek,
    b) Özürsüz ve kesintisiz 3 - 9 gün göreve gelmemek,
    c) Görevi ile ilgili olarak her ne şekilde olursa olsun çıkar sağlamak,
    d) Amirine veya maiyetindekilere karşı küçük düşürücü veya aşağılayıcı fiil ve hareketler yapmak,
    e) Görev yeri sınırları içinde herhangi bir yeri toplantı, tören ve benzeri amaçlarla izinsiz kullanmak veya kullandırmak,
    f) Gerçeğe aykırı rapor ve belge düzenlemek,
    g) (Mülga:17/9/2004 - 5234/33 md.)
    h) Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak,
    ı) Görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mez-hep ayrımı yapmak, kişilerin yarar veya zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak,
    j) Belirlenen durum ve sürelerde mal bildiriminde bulunmamak,
    k) Açıklanması yasaklanan bilgileri açıklamak,
    l) Amirine, maiyetindekilere, iş arkadaşları veya iş sahiplerine hakarette bulunmak veya bunları tehdit etmek,
    m) Diplomatik statüsünden yararlanmak suretiyle yurt dışında, haklı bir sebep göstermeksi-zin ödeme kabiliyetinin üstünde borçlanmak ve borçlarını ödemedeki tutum ve davranışlarıyla Dev-let itibarını zedelemek veya zorunlu bir sebebe dayanmaksızın borcunu ödemeden yurda dönmek,
    n) Verilen görev ve emirleri kasten yapmamak,
    o) Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmak.
    E - Devlet memurluğundan çıkarma : Bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere me-murluktan çıkarmaktır.
    Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
    a) İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükün ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak veya bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımda bulunmak,(1)
    b) Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek,
    c) Siyasi partiye girmek,
    d) Özürsüz olarak (...)(2) bir yılda toplam 20 gün göreve gelmemek,
    e) Savaş, olağanüstü hal veya genel afetlere ilişkin konularda amirlerin verdiği görev veya emirleri yapmamak,
    f) (Değişik: 13/2/2011 - 6111/111 md.) Amirlerine, maiyetindekilere ve iş sahiplerine fiili tecavüzde bulunmak,
    g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hare-ketlerde bulunmak,
    h) Yetki almadan gizli bilgileri açıklamak,
    ı) Siyasi ve ideolojik eylemlerden arananları görev mahallinde gizlemek,
    j) Yurt dışında Devletin itibarını düşürecek veya görev haysiyetini zedeleyecek tutum ve davranışlarda bulunmak,
    k) 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanuna aykırı fiilleri işlemek.
    l) (Ek: 3/10/2016 – KHK-676/75 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7070/61 md.) Terör ör-gütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yap-mak.
    Disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil veya halin cezaların özlük dosyasından si-linmesine ilişkin süre içinde tekerrüründe bir derece ağır ceza uygulanır. Aynı derecede cezayı ge-rektiren fakat ayrı fiil veya haller nedeniyle verilen disiplin cezalarının üçüncü uygulamasında bir derece ağır ceza verilir.(1)
    Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve ödül veya başarı belgesi alan me-murlar için verilecek cezalarda bir derece hafif olanı uygulanabilir.(1)
    Yukarıda sayılan ve disiplin cezası verilmesini gerektiren fiil ve hallere nitelik ve ağırlıkları itibariyle benzer eylemlerde bulunanlara da aynı neviden disiplin cezaları verilir.
    Öğrenim durumları nedeniyle yükselebilecekleri kadroların son kademelerinde bulunan Devlet memurlarının, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının verilmesini gerektiren hallerde, brüt aylıklarının ¼’ü – ½’si kesilir ve tekerrüründe görevlerine son verilir.
    Özel kanunların disiplin suçları ve cezalarına ilişkin hükümleri saklıdır.
    Yukarıda yazılı disiplin kovuşturmasının yapılmış olması, fiilin genel hükümler kapsamına girmesi halinde, sanık hakkında ayrıca ceza kovuşturması açılmasına engel teşkil etmez.
    Disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurullar:
    Madde 126 – (Değişik birinci fıkra: 29/11/1984 – KHK-243/27 md.) Uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezaları disiplin amirleri tarafından; kademe ilerlemesinin durdurulması cezası, me-murun bağlı olduğu kurumdaki disiplin kurulunun kararı alındıktan sonra, atamaya yetkili amirler il disiplin kurullarının kararlarına dayanan hallerde Valiler tarafından verilir.
    (Değişik fıkralar: 12/5/1982 - 2670/32 md):
    Devlet memurluğundan çıkarma cezası amirlerin bu yoldaki isteği üzerine, memurun bağlı bulunduğu kurumun yüksek disiplin kurulu kararı ile verilir.
    Disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulunun ayrı bir ceza tayinine yetkisi yoktur, cezayı kabul veya reddeder. Ret halinde atamaya yetkili amirler 15 gün içinde başka bir disiplin cezası vermekte serbesttirler.
    Özel kanunların disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurullarla ilgili hükümleri saklıdır.

Nerede
    Muğla
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilgi için teşekkür ederim. Fakat, benim sorunum bu maddelerin hiçbirinde yer almıyor.
    Savunmamı yazmak için 2 günüm kaldı, hala yasal bir dayanak bulamadım.

Nerede
    Muğla
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Soruşturma sonucunda 125 C-c maddesi gereğince Aylıktan 1/30 ORANINDA maaştan kesme cezası aldım.
    Bu maddenin bu konuyla alakasını bile kuramadım. İtiraz edeceğim ama bana yardımcı olabilecek tecrübeli birine ihtiyacım var.

İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yazar48 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Soruşturma sonucunda 125 C-c maddesi gereğince Aylıktan 1/30 ORANINDA maaştan kesme cezası aldım.
    Bu maddenin bu konuyla alakasını bile kuramadım. İtiraz edeceğim ama bana yardımcı olabilecek tecrübeli birine ihtiyacım var.
    Verilen ceza ağır olmuş, geçmiş olsun. Öncelikle itiraz hakkınız var. Aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna itiraz edebilirsiniz. İtiraz süresi 7 gündür bu süreyi kaçırmayın. Bu süre çok önemli. Bu itiraz neticesinde ceza azaltılabilir, tamamen kaldırılabilir. Cezanız diyelim kaldırılmadı bu kez İdari yargıya gidebiliyorsunuz.
    .

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: