Merhaba, aslen Ukraynalı ve aynı zamanda Türk vatandaşı olan bir bayanla evliyim, evliliğimizden 5 buçuk yaşında bir ortak bir kız çocuğumuz bulunmaktadır. Eşim yaklaşık 2 ay önce kızımı da benden habersiz yanına alarak başka bir ev kiralayıp evimizi terketmiş ve yeni evinde yaşamaktadır. Kendisi boşanmak istiyor, bir avukata boşanma vekaleti de vermiş ama henüz dava açmadı. Kusurların,hataların çoğu kendisinde olmasına rağmen benle barışmaktan,konuşmaktan kaçıyor, çocuğumu da bana karşı soğutmaya çalışıyor. İki defa iftira ve yalan beyanlarla koruma kararı istedi. İlkine itiraz ettim, kaldırttırdım. İkincisini mahkeme kabul etmedi, reddeti. Bu iftiralar için suç duyurusunda bulunacağım. Şu an koruma kararı yok, çocuk için hemen her gün sık sık görüşüyoruz. Hiçbir zaman beraberken de ayrıyken de en ufak bir nahoş olaya da girmedim. Kendisi ailesini ziyaret için ülkesine gitmek istiyor, muvafakatname istiyor ama vermeyeceğim fakat vermezsen çocuğu bundan sonra göremezsin diyor. Kendisi evi terk etmeden 10 gün önce Mart ayında kızımıza tek başına Ukrayna Konsolosluğu'ndan Ukrayna Pasaportu başvurusunda bulundu, pasaport daha gelmedi ama yakında gelir. Ben eğer boşanırsak ve velayeti alırsa kendisinin ülkesine gidip dönmemesinden korkuyorum. Bunu nasıl engellerim? Bildiğim şudur; Evliyken muvafakatname lazım, vermeyeceğim için çıkamaz. Boşanırsak ve velayeti alırsa bana sormadan yurtdışına gidebiliyor ve eğer bir art niyeti varsa, gider ve gelmeyeceğim artık Türkiye'ye derse o zaman benim için en kötüsü bu olur.

İstediklerim : 1 ) Yapabilirsem aramızı düzeltip yuvamızı kurtarmak 2) Olmazsa ve eğer eşim boşanma davası açarsa kızımın velayetini alabilmek 3) Eğer boşanırsak ve velayeti almazsam eşimin kızımı Türkiye veya Ukrayna pasaportuyla yurtdışına çıkarmasını engellemek ( Kanunda bir yolu vardır diye tahmin ediyorum ama farzedelim yok, peki o zaman gitti ve kızımı artık Türkiye'ye getirmek istemiyor. O zaman benim haklarım nedir? Ne yapabilirim? )

Sorularım : Ukrayna Konsolosluğu'nun dediğine göre Ukraynalı eş Türk kocasına sormadan çocuğuna tek başına Ukrayna pasaportu başvurusu yapabilirmiş. 1) Eşim daha önce kızımla her yıl ülkesine gidip geliyordu ama ilginçtir benden önceden hiç muvafakatname istenmedi. Onun dediği çocuğu kendi pasaportuma işletmiştim öyle gidiyorduk ama 5 yaşından sonra sorun olabilir diye 5 buçuk yaşındaki çocuğum için şimdi muvafakat istiyor. Eğer biz hala evliyken kızımın Ukrayna pasaportu gelirse eşim kızımla benden izinsiz Ukrayna'ya gidebilir mi? 2) Yurtdışına çıkış yasağı koydurtabilirsem bu Türkiye ve aynı zamanda Ukrayna pasaportları için de geçerli olabilir mi? 3) Eğer anlaşmalı boşanma söz konusu olursa ben mesela Türkiye ve Ukrayna pasaportlarıyla çocuğumu yurtdışına gitmemesi şartıyla gibi bir madde koydurabilir miyim? 4) Şimdiden bir şahsi münasebet tesisi istesem bir faydası olur mu bunun için? 5) Eğer boşanma davası açılırsa ve tedbiren velayeti eşim alırsa bu durumda boşanma sonuçlanmadan eşim kızımı yurtdışına çıkarabilir mi?

Bu konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan kişilerden ivedi olarak görüş ve fikirlerini eğer varsa başka bir tavsiyeleri bunları öğrenmek isterim. İyi çalışmalar!