+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Sgk'siz kapici çaliştirma ve aidat isteme

Sgk'siz kapici çaliştirma ve aidat isteme Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  May 2019
  Nerede
  Aydın
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Sgk'siz kapici çaliştirma ve aidat isteme

  Mülkiyeti üstüme olan evimin bulunduğu 16 dairelik apartman sakinleri toplantı yaptık. Çoğunluk kapıcı tutulması yönünde görüş bildirdi. Hepi Topu 16 daireyiz mali yükü fazla olur gerekçesi ile ben bir kaç daire sakini karşı çıktık .

  Toplantı karar almadan sona erdi. Sonra tekrardan bi toplantı yapmışlar sözüm ona salt çoğunlukla kapıcı alma kararı çıkmış. 130 TL aidat belirlemişler. 130 TLX16 daireden 2080 TL para toplanıyor. Kapıcı dedikleri adama 1500 TL veriyorlarmış,sgk yok tazminat yok iş sağlığı güvencesi prosüdürleri yok. Tamamen karadüzen anlayacağınız.

  "Temizlik şirketinden haftada bir adam çağıralım çok daha hesaplı olur" " Ayda 50 TL" aidat bütün masraflara yeter " dedik nafile. Sözde çoğunluğun tek derdi yasal olmasa dahi kara düzen bi adam tutalım sabah aksam onlara market servisi yapsın,eti x kasaptan, sebzeyi y manavdan, peyniri z mandıradan.... biz kapıcıyı kullanmadığımız halde bizden istedikleri aidat paraları ile elin adamını sgksız usulsüz çalıştırıyolar. Ben de yakın zamanda evi boşaltıyorum. Evlenicem yeni bir eve taşınacağım. Kiraya vermeye çalışıyorum bu evimi . Eve bakmaya gelen kiracı adaylarım bu ekonomik ortamda 16 dairelik caddenin orta yerinde bütün marketlerin dibinde bir apartmanda ev tutarken kapıcılı 130 TL lik aidatın ne derece gereksiz ve saçma olduğunu düşünüyor.

  4 aydır aidat vermiyorum. Geçen bi komşum yönetimin ağzıyla (avukata falan verceklermişmiş... ) gibisinden kulağıma su kaçırdı.

  Ben işin açığı paradan ziyade 7 8 tane tembel komşumun benim verdiğim aidatlarla usulsuz bir şekilde kapıcıdan faydalanmasını istemiyorum. Ne yapmalıyım? Bana icra dava açılmasını mı beklemeyelim? Yoksa kapıcı konusunda dilekçe yazıp " sgk iş güvenliği var mıdır yok mudur" şeklinde bi soru mu sorsam ?

  Şimdiden teşekkür ediyorum vereceğiniz cevaplar için..  Hukuki NET Güncel Haber

  Sgk'siz kapici çaliştirma ve aidat isteme konulu yargıtay kararı ara
  Sgk'siz kapici çaliştirma ve aidat isteme konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2017
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  146
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Sgk'siz kapici çaliştirma ve aidat isteme

  Sayın oktayhocam;

  Yazınızdan anladığım kadar ile Kat Malikleri Kurulu toplantısında (Kapıcı ”Apartman Görevlisi’’) çalıştırılması ile ilgi karar alınmış, aidatlar belirlenmiş ve muhtemelen toplantı tutanağı da ilgililerine gönderilmiştir.

  (1) 4 aydır aidat vermiyorum. Geçen bi komşum yönetimin ağzıyla (avukata falan verceklermişmiş... ) gibisinden kulağıma su kaçırdı. Bana icra dava açılmasını mı beklemeyelim?

  Kat Malikleri Kurulunca belirlenmiş olan aidatlarınızı ödemenizi öneririm. Aksi takdirde mağdur olacak olan siz olursunuz. İcra takibi yapılması halinde Aidat + Gecikme Tazminatı + Faiz + Avukatlık Ücreti + Mahkeme Masrafları gibi giderleri de ödemek zorunda kalırsınız.

  (2) Sgk yok tazminat yok iş sağlığı güvencesi prosüdürleri yok. Tamamen kara düzen anlayacağınız. Ne yapmalıyım? Yoksa kapıcı konusunda dilekçe yazıp " sgk iş güvenliği var mıdır yok mudur" şeklinde bi soru mu sorsam.?

  Öncelikle yöneticiniz ile görüşün. Apartman görevlisinin SGK kapsamında çalıştırıp çalıştırılmadığını öğrenin. SGK’ lı ise sorun yok…

  SGK’ lı değil ise sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır olur. Yüklü miktarda ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bu bedeli ödeyecek olan Kat Malikleridir. Yani sizsiniz. Kendi kendinize şikâyet etmek yerine konuyu netleştirip kapıcınızın sigortalı olarak çalıştırılması yönünde gayret gösterin.

  Yukarıda ifade ettiğim konular sizin menfaatinizedir. Pire için yorgan yakmamanızı öneririm.

  Saygılar…


  “Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır. Hak ve Sorumluluklarınızı ‘’Yönetim Planı’’ ve ‘’634 s KMK’ nu İnceleyerek Öğrenebilirsiniz.”

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2019
  Nerede
  Aydın
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Sgk'siz kapici çaliştirma ve aidat isteme

  Aydın Bey,Öncelikle iletimi dikkate alıp yanıtladığınız için çok teşekkür ediyorum.

  Teyitli bilgi dahilinde kapıcının sgk'sız, asgari ücretin altında,iş sağlığı güvencesi olmadan gayri resmi çalıştırıldığını öğrendim. Ben şikayet etmesem bile başka biri şikayet etse dahi kat maliki olarak yine ben zararlı çıkacaksam, apartman yönetimine bunu kabul etmediğimi ve bu sorumluluğu üstüme almak istemediğimi belirtir tebligat şeklinde bir dilekçe yazabilir miyim? aksi takdirde salt çoğunlukla apartman yönetimi karar almış ve uygunsuz yaptığı işlerden oluşacak cezai müeyideyi biz kat maliklerine ödetmiş olacak.

  Böyle bir dilekçe yazmam apartman yönetiminin işin ne kadar ciddi olduğunu anlaması ve bu şekilde kapıcı çalıştırılmasının sonlandırılmasına olanak tanır mı acaba ?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2017
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  146
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Sgk'siz kapici çaliştirma ve aidat isteme

  Sayın oktayhocam;

  (1) salt çoğunlukla apartman yönetimi karar almış ve uygunsuz yaptığı işlerden oluşacak cezai müeyideyi biz kat maliklerine ödetmiş olacak.

  Yönetici / Yönetim Kurulu kendi başına böyle bir karar alamaz. Apartmanda; Kapıcı ”Apartman Görevlisi’’ çalıştırılması kararını Kat Malikleri Kurulu Toplantısında kat malikleri verir. Kurul, apartman görevlisinin sözleşme yaparak işe alınması, gerektiğinde hukuka uygun biçimde işten çıkartılması, SGK bildirimleri, prim ödemeleri ve özlük hakları ile ilgili tüm işlemleri usulüne uygun yapılması için yöneticiye yetkilendirilir. Yönetici verilen bu yetkilendirme ile iş ve işlemleri yapar, yapmalıdır.

  Usulüne uygun kat malikleri kurulu kararı alınmış ise ve de buna rağmen yönetici çalışanın SGK bildirimini ve ödemelerini yapmamışsa yöneticinin sorumluluğundan bahsedilebilir. Ancak, sigortasız kapıcı çalıştırıldığının ortaya çıkması işveren olan kat maliklerinin cezai sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Kat malikleri cezayı öder.

  Yöneticinin yapması veya yapmamasından kaynaklanan işlemlerden dolayı kat maliklerinin zararı olmuş ise kat malikinin bu zarardan dolayı yönetici hakkında yasal haklarını kullanma hakları vardır.

  (2) Apartman yönetimine bunu kabul etmediğimi ve bu sorumluluğu üstüme almak istemediğimi belirtir tebligat şeklinde bir dilekçe yazabilir miyim? Böyle bir dilekçe yazmam apartman yönetiminin işin ne kadar ciddi olduğunu anlaması ve bu şekilde kapıcı çalıştırılmasının sonlandırılmasına olanak tanır mı acaba ?

  Öncelikle yöneticiniz ile görüşün. Konunu ciddiyetini anlatın. Kapıcınızın (apartman görevlisi) en kısa süre içesinde SGK lı kapsamında çalıştırılmasını (hatta süre verin 1-3-5 gün) aksi takdirde adli ve idari her türlü yasal yollara müracaat edeceğinizi bildirin. Konunun takipçisi olacağınızı belirtin. Diğer kat malikleri ile de görüşün. Belki de bu iletişiminiz olumlu sonuç verebilir.

  Kat maliklerine şunu da ifade edin… Diyelim ki; 2019 yılında 12 ay boyunca sigortasız kapıcı çalıştırdınız ve bu SGK tarafından bir şekilde öğrenildi. 2019 yılı için sigortasız kapıcı (apartman görevlisi) çalıştırmanın ceza miktarı: 74.182,00_TL - Daire Başı Ödemeniz : 4.636,38._TL Belki de faydası olur….))


  Saygılar…


  “Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır. Hak ve Sorumluluklarınızı ‘’Yönetim Planı’’ ve ‘’634 s KMK’ nu İnceleyerek Öğrenebilirsiniz.”

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Kapici dairesinde kiraciyim ve tapusu yok
  Apartmanın kapıcı dairesinde kiraciyim fakat bu dairenin tapusu yok apartmanı sakinleri beni çıkartabilir mi - - - Updated - - - 1 yıllık...
  Yazan: Bosver01 Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 30-05-2017, 12:01:44
 2. Sigortasiz işçi çaliştirma durumu
  Merhabalar.Yaklaşık 4 yıldır inşaatımızda hırsızlığa karşı tanıdığımızın bize önerdiği maddi durumu kötü olan 70 li yaşlarda yaşlı bir amcayı bekçi...
  Yazan: yomer61 Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 14-12-2015, 10:23:25
 3. GÖrev deĞİŞİklİĞİ sİgortasiz ve sÖzleŞmesİz ÇaliŞtirma
  Merhaba sayın hukuki.net üyeleri. Büyük bir derd içerisindeyim. İş yerinde üzerime yapılan yaptırımlar oldukça sinir bozucu. Sıralayacak olursam ...
  Yazan: heroes35 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 15-08-2014, 08:55:54
 4. Kapici Sözleşmesi
  Kapici Sözleşmesi
  Yazan: Yönetim Forum: Sözleşme Örnekleri
  Yanıt: 0
  Son İleti: 19-04-2008, 18:50:37
 5. Kapici Aidati
  Yurt dısında çalışmaktayım. Ankara da bir dairem var. Senede bir ay gelip kalıyorum. Apartman yönetimine her ay kapıcı ücretini yasal olarak ödemek...
  Yazan: aliburak Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 20-01-2008, 18:37:51

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.