+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Apartmanın Doğalgaza Geçmesi

Apartmanın Doğalgaza Geçmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  May 2019
  Nerede
  bandırma
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Apartmanın Doğalgaza Geçmesi

  Merhaba,23 daireli bir apartmanda oturuyorum.Apartmanımız merkezi sistem kömürle ısınıyor.Apartmanın merkezi sistem doğalgaz veya ferdi kombiye geçmesi için toplantı yeter sayısı ve karar yeter sayısı nedir.Kanuna baktım salt çoğunlukla toplanılır ve çoğunlukla karar alınır diyor.Bu durumda 23 daireli bir apartmanda 12 kişi ile toplantı yeter sayısı sağlanıyor.Fakat çoğunlukla karar alınır ifadesini tam anlamadım.Mesela toplantıya 12 kişi katıldı,5 kişi doğalgaza geçilmesi yönünde oy kullandı,4 kişi red oyu kullandı.3 kişi çekimsel kaldı diyelim.Bu durumda çoğunluk doğalgaz dediği için karar alınmış oluyor mu ? Yoksa karar içinde 12 kişi kabul mü etmesi gerekiyor ? veya 12 kişinin mi çoğunluğu gerekiyor ? yani en az 7 kişinin mi kabul etmesi gerekiyor ? bİrde ferdi kombi için 1 kişi karşı çıkarsa,kombiye geçilemiyor deniyor.bu doğru mudur ? Cevaplarsanız memnun olurum.sevgiler saygılar.  Hukuki NET Güncel Haber

  Apartmanın Doğalgaza Geçmesi konulu yargıtay kararı ara
  Apartmanın Doğalgaza Geçmesi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2017
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  136
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartmanın Doğalgaza Geçmesi

  634 s Kat Mülkiyeti Kanunu

  II - Yeter sayı:
  Madde 30 – Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla toplanır ve oy çokluğuyla karar verir.

  (Değişik ikinci fıkra: 14/11/2007-5711/15 md.) Yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç onbeş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt çoğunluğudur.

  Bu kanunda yeter sayı için ayrıca konulmuş olan hükümler saklıdır.


  Yenilik ve ilaveler:
  I - Faydalı olanlar:

  Madde 42/4 -
  (Ek fıkra: (Değişik dördüncü fıkra: 18/4/2007-5627/16 md.) Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.

  Sayın cenk10;

  AÇIKLAMA: … kat maliki ve bağımsız bölüm sayısının (23) ve de arsa paylarının da eşit olduğunu farz edilerek, sadece ısıtma sistemi değişikliği için değerlendirme….

  İlk Toplantı:

  Toplantı Yeter Sayısı : 12 (KMK-Madde 30/1) Karar Yeter Sayısı : 12 (KMK-Madde 30/3)-(KMK-Madde 42/4)

  İkinci Toplantı:

  Toplantı Yeter Sayısı : Katılanlar (KMK-Madde 30/2) Karar Yeter Sayısı : 12 (KMK-Madde 30/3)-(KMK-Madde 42/4)


  Isıtma sisteminin yakıt dönüşümü, merkezi sistemde kalınması veya ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme geçilmesi kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karar verilir.

  Kat Malikleri Kurulu Toplantısının 1. veya 2. toplantı olması sonucu değiştirmez. Isıtma sisteminin yakıt dönüşümü, merkezi sistemde kalınması veya ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme geçilmesi ile ilgili Karar Yeter Sayınız (12) oniki’ dir. Oniki (12) veya daha fazla kat malikinin onay vermesi halinde yakıt dönüşümü ve merkezi ısıtma sisteminden ferdi ısıtma sistemine geçilmesi söz konusu olur.

  (1) Mesela toplantıya 12 kişi katıldı, 5 kişi doğalgaza geçilmesi yönünde oy kullandı,4 kişi red oyu kullandı.3 kişi çekimser kaldı diyelim. Bu durumda çoğunluk doğalgaz dediği için karar alınmış oluyor mu.?

  Kanunun istediği karar yeter sayınız olan (12) kat malikinin olumlu oy oranına ulaşılamadığından sistem değişikliği söz konusu olmaz. Bu durumda değişim kararı çıkmamıştır.

  (2) Yoksa karar içinde 12 kişi kabul mü etmesi gerekiyor? veya 12 kişinin mi çoğunluğu gerekiyor? yani en az 7 kişinin mi kabul etmesi gerekiyor?

  Karar için en az (12) kat malikinin değişim yönünde olumlu oy kullanması gerekir.

  (3) Ferdi kombi için 1 kişi karşı çıkarsa, kombiye geçilemiyor deniyor. Bu doğru mudur.?

  Eğer toplam inşaat alanınız ikibin metrekare ve üzerinde ise merkezi ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ferdi ısıtma sistemine geçilmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile alınacak karar üzerine yapılması gerekir. Bu durum da (23) kat malikinin olumlu yönde oy kullanması gerekir.

  Saygılar…


  “Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır. Hak ve Sorumluluklarınızı ‘’Yönetim Planı’’ ve ‘’634 s KMK’ nu İnceleyerek Öğrenebilirsiniz.”

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Kömürlü Kazanların Doğalgaza Dönüşümü
  Kirada bir dairem var.Apartman yapıldığı zaman fuel oil ısınma kazanı vardı.daha sonra ısınma giderinin yüksek olduğu gerekçesi ile kömürlü kazan da...
  Yazan: AVSARBEYİ Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 14-03-2015, 13:21:16
 2. DoĞalgaza dÖnÜŞÜm karari
  %51 in istemesi yeterli Yargıtay 18. Hukuk Dairesi E:1995/7712 - K:1995/9041 F. ISINMA ( Doğalgaz Kullanılmak Şartıyla Pay ve Paydaş...
  Yazan: Hakkaniyetli Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 03-08-2012, 20:03:16
 3. Apartmanda doğalgaza geçiş
  apartmanımız dogalgaza geçme kararı almış.benim apartmanda dükkanım var,fakat petegim yok.apartman yöneticisi dükkanda tesisat daha önce vardı dedi...
  Yazan: zuss Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 05-12-2011, 13:51:27
 4. Doğalgaza geçiş
  merhaba.sitemiz 6 bloktan oluşmaktadır.biz hariç diğer 5 blok merkezi kömür olan ısınma sistemlerini bireysel doğalgaza geçirdiler.bizde %51...
  Yazan: gon Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 21-02-2010, 00:40:48
 5. Doğalgaza Geçiş
  Arkadaslar selamlar, Forumdaki aynı başıklı konukları okudum... 32 dairelik apartmanda süregelen sorunlardan dolayı oldukça sıkıntılı gunler...
  Yazan: parappa Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-01-2009, 23:07:21

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.