+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 32 ileti bulundu.
    Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hakkımda TCK 226/3-2 cümle, 43/1, 53 maddelerince dava açılmış.

Merhabalar,
    Ncmec tarafından 2 ip adresi ve bu ip adreslerinden cocuk istismarı içeren 2 farklı videonun farklı iki gün arayla izlemek ve yüklemek suretiyle dava acılmış. İp tespitinden bu ip adreslerinin benim adıma kayıt olduğu iddia edilmiş. Bilirkişi raporunda ise iki farklı videonun içeriği anlatılmıştır.
    Bu tür içeriğe ve videolara ait herhangi birşey indirmedim. Evimde ve bilgisayarımda hiç bir arama da yapılmadı. 10 seneldir internet abonesiyim ve İlk defa bu tür bir olay ile karşılaşıyorum. Duruşma gününe 2 hafta kaldı. Mahkemede kendimi nasıl savunmalıyım? Modemime birisinin eriştiğini düşünüyorum.
    Çünkü bu olayın gerçekleştiği tarihden iki ay önce başka bir şehire taşınıp nakil ettirmiştim. Nakil için gelen ekip altyapı nedeniyle benim eski modemin calişmayacağını söyleyip, kendileri bana kullanılmış bir modem verdiler. Bu modeme'de yabancı olduğum için modemin üstünde yazan varsayılan şifresiyle birlikte kablosuz interneti kullandım ve bu olaylardan tam 2 ay sonra bana verdikleri modem takılıyken böyle bir olay gerçekleşti. 10 ay sonra evlenip baska eve taşındım. Taşındığım evde telekom alt yapısı olmadığından aboneliğimi iptal ettirip modemi turk telekoma teslim ettim. Ve bunların bana verdiği modemi teslim ettiğime dair dilekçeyi kaybettim. Bu dilekçeyi yeniden Turk telekomdan nasıl alabilirim? Çünkü uzun süredir internet abonesiyim ve modem değiştirdikten sonra böyle bir olayın olması aklımı çok kurcalıyor.

Bu tür davalarda mahkeme ne sonuca varır? be ne tür bir yol izlemeliyim?

Çok soru sordum ama bu tür bir davadan yargılanıyor olmak beni çok rahatsız ediyor.

Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Hakkımda TCK 226/3-2 cümle, 43/1, 53 maddelerince dava açılmış. konulu yargıtay kararı ara
    Hakkımda TCK 226/3-2 cümle, 43/1, 53 maddelerince dava açılmış. konulu hukuk haber
    Konu aliduman tarafından (13-05-2019 Saat 14:09:47 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakkımda TCK 226/3-2 cümle, 43/1, 53 maddelerince dava açılmış.

O dilekçeyi Telekomdan al ve mahkemeye sun mutlaka verirler.

Nerede
    Kırıkkale
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geçmiş olsun. Paylaşım da yapılmış mı? Ve Paylaşımın nerede yapıldığı yazıyor mu?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

birileri modeminize girmiş belli ki. herkesin başına gelebilir. varsayılan şifreyi kullanmanız suç işleyen kişinin işini kolaylaştırmış. ama yine de kablosuz modemlerin şifrelerini kırabiliyorlar maalesef. modeme mac filtresi eklemek güvenliği arttıracaktır ilerisi için. sorunuza gelince, modemi iptal ettirdiğinize dair belge ne işinize yarayacak anlayamadım çünki modem sizde iken sizin hattınıza bağlı iken size ait ip den suç işlenmiş büyük ihtimal birileri varsayılan şifre ile girmiş. bilişim avukatı ile devam etmenizde fayda var, cihazlarınızın incelenmesini isteyin ki dosyanın sizde olmadığını ispatlayın. ayrıca alabilirmisiniz bilmiyorum ve teknik olarak kayıtlı mıdır bilmiyorum ama telekom dan o modeme bağlı cihazların mac adres listesini edinirseniz size ait olmayan bir cihazı ispatlayabilirsiniz. ayrıca izleme ve yükleme denmiş yükleme sosyal medya hesabına mı bir siteye mi yapılmış, herhangi bir üyelik hesabı size ait mi IP adresi dışında? size ait olan veya olmayan bir sosyal medya hesabından sizin ip den girip paylaşım mı yapılmış?
    bu arada birinin modeminize girdiğini varsayarak bu kişi büyük ihtimal komşularınızdan biridir çünki kablosuz cihazların menzili çok fazla değil. bir ihtimal o sırada yoldan geçen biri de olabilir. bunun örnekleri var alt kat üst kat wireless a girip suç işleyebiliyor. bir avukat ile giderseniz belki eski evdeki komşuları da araştırabilirsiniz.

Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Mydream rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Geçmiş olsun. Paylaşım da yapılmış mı? Ve Paylaşımın nerede yapıldığı yazıyor mu?
    Sağolun. Paylasım yapıldığı yazılmamış ama burada dikkat çeken bir husus yüklemek kelimesi. Bunu ip'den indirilmiş mi yoksa upload mı edilmiş belirtilmemiş. Daha önceki emsal kararlara baktığımda yüklemek(indirmek) parantez içinde anlamlar gibi ifadelerle belirtilmiş. Acaba bilirkişi raporunda bir eksiklik mi var. İlk polise ifade verdiğimde site adresi belirtilmemişti izleyip izlemediğime dair sorular sormuştular. Hatta polis memuruna sormuştum site adresi bellimi diye cevabı ise ncmec tarafından ip adresleri bildirilmiş ve soruşturma başlatıldığını söyledi.

Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cemalgurler rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    birileri modeminize girmiş belli ki. herkesin başına gelebilir. varsayılan şifreyi kullanmanız suç işleyen kişinin işini kolaylaştırmış. ama yine de kablosuz modemlerin şifrelerini kırabiliyorlar maalesef. modeme mac filtresi eklemek güvenliği arttıracaktır ilerisi için. sorunuza gelince, modemi iptal ettirdiğinize dair belge ne işinize yarayacak anlayamadım çünki modem sizde iken sizin hattınıza bağlı iken size ait ip den suç işlenmiş büyük ihtimal birileri varsayılan şifre ile girmiş. bilişim avukatı ile devam etmenizde fayda var, cihazlarınızın incelenmesini isteyin ki dosyanın sizde olmadığını ispatlayın. ayrıca alabilirmisiniz bilmiyorum ve teknik olarak kayıtlı mıdır bilmiyorum ama telekom dan o modeme bağlı cihazların mac adres listesini edinirseniz size ait olmayan bir cihazı ispatlayabilirsiniz. ayrıca izleme ve yükleme denmiş yükleme sosyal medya hesabına mı bir siteye mi yapılmış, herhangi bir üyelik hesabı size ait mi IP adresi dışında? size ait olan veya olmayan bir sosyal medya hesabından sizin ip den girip paylaşım mı yapılmış?
    bu arada birinin modeminize girdiğini varsayarak bu kişi büyük ihtimal komşularınızdan biridir çünki kablosuz cihazların menzili çok fazla değil. bir ihtimal o sırada yoldan geçen biri de olabilir. bunun örnekleri var alt kat üst kat wireless a girip suç işleyebiliyor. bir avukat ile giderseniz belki eski evdeki komşuları da araştırabilirsiniz.
    Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Bu modemin iptal ettirdiğime dair bir belge olursa elimde seri numarasını bularak incelenmesini talep edeceğim. Ayrıca kullanılmış bir modem olduğundan daha önceden komşu ve sokaktaki birilerinin düşük ihtimalde olsa bu modemi kullandığını varsayarak bunu yapmış olabilir diye düşünüyorum. Modem şifreside kırılmış olabilir bunların araştırılmasını talep edeceğim.

İzleme ve yükleme diye geçiyor ama herhangi bir sosyalmedya sitesi veya internet sitesi belirtilmemiş. ilk polise ifade verdiğimde bana müstehcen içerikli sitelere bu iplerden girilmiş içinde ç.p bulunan görüntülerin izlenip izlenilmediğine dair sorular sormuştular. Herhangi bir yükleme ve paylaşımdan bahsetmediler. Daha önce ki emsal kararları incelediğimde internet sitelerinde ki video ve fotoğrafları görüntülemenin temp klasöründe geçiçi olarak tutulduğundan bulundurmak anlamını da taşıdığı varsayılıyor ve yükleme kelimesinin iki anlam ifade ettiğini bunlardan upload ve download gibi durumların parantez içinde türkçe terimlerinin belirtildiğini gördüm ama benim dosyamda bu belirtilmemiş. Bilirkişi raporunda bir kusur veya eksiklik olabilir mi çünkü bazı davalarda bilirkişi raporuna itirazlarda bulunanlarda olmuş. Yeni bir bilirkişi raporuna mı başvurmalıyım veya itiraz mı etmeliyim? Avukat tutmak isterdim ama şu an işsiz olduğum ve maddi durumumun iyi olmadığı için ilk etapta kendi savunmamı kendim vermeyi düşünüyorum.

- - - Updated - - -

Alıntı Aporeca rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    O dilekçeyi Telekomdan al ve mahkemeye sun mutlaka verirler.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bugün gidip dilekçeyi isteyeceğim. İnşallah verirler.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

olay ne zaman olmuş suç tarihi
    daha önce herhangi bir sabıkanız var mı
    söz konusu suç 2-5 yıl arası hapis
    olay ceza davası olduğundan hakimin insafına kalmış
    iyi bir savunma ile beraat çıkar örnekleri var
    ters bir hakim 2 yıl verir ertelenebilir
    çok çok kötü ihtimal 2 yıldan fazla verilirse eğer suç tarihi 2016 ve öncesi ise yine 5 yıl denetimli serbestliğe girer

ama bence suçsuz olduğunuz için itiraz vs beraat için uğraşın

evet modemi alırsanız analiz edilebilir ama telekom kayıtlarına da bakılabilir belki (mac adresi için)

eski sabıka veya halihazırda ertelenmiş cezanız var mı şu yüzden sordum eğer böyle bir durum varsa işki riske atmamak için avukat ile devam etmeniz önemli beraat kararı için çünki size benzer bir durumda forumdan biri hagb almıştı az sayıda resim yüzünden (sadece indirme)
    Konu cemalgurler tarafından (15-05-2019 Saat 09:49:59 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

olay ne zaman olmuş suç tarihi
    daha önce herhangi bir sabıkanız var mı
    söz konusu suç 2-5 yıl arası hapis
    olay ceza davası olduğundan hakimin insafına kalmış
    iyi bir savunma ile beraat çıkar örnekleri var
    ters bir hakim 2 yıl verir ertelenebilir
    çok çok kötü ihtimal 2 yıldan fazla verilirse eğer suç tarihi 2016 ve öncesi ise yine 5 yıl denetimli serbestliğe girer

ama bence suçsuz olduğunuz için itiraz vs beraat için uğraşın

evet modemi alırsanız analiz edilebilir ama telekom kayıtlarına da bakılabilir belki (mac adresi için)

eski sabıka veya halihazırda ertelenmiş cezanız var mı şu yüzden sordum eğer böyle bir durum varsa işki riske atmamak için avukat ile devam etmeniz önemli beraat kararı için çünki size benzer bir durumda forumdan biri hagb almıştı az sayıda resim yüzünden (sadece indirme)
    Tekrardan cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Olay 14-16/10/2017 tarihinde olmuş ikigün arayla. Daha önceden hiç bir sabıka kaydım yok adli sicilim temiz. Bende beraat almak için uğraşmak istiyorum ama elimde net kanıt yok. Benimde korkum ön yargılı bir hakimle karşılaşma durumunda taleplerimi red etmesi. olay tarihi 2016 dan sonra olduğu için eğer 2 yıldan fazla bir ceza verirse bunu temyiz edebilirmiyim? veya Ceza erteleme kararı tam olarak bilmiyorum adli sicilime yansır mı ?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

modem yerine cihazlarınızın incelenmesini talep edin. dosya miktarı çok az (2). hagb olmaması çok zor. hagb için 2 yıl veya altı hapis vermesi lazım. bu durumda 5 yıl süreyle hiçbir suç işlemezseniz olay komple silinir sanki hiç olmamış gibi. ama bunun da şöyle riski var diyelim hagb oldu 2-3 sene sonra alakasız bir olay yüzünden en ufak bir ceza alırsanız basit bir hakaret, alkollü trafik kazası vs o zaman bu suç da devreye girer.
    2 yıldan fazla verileceğini sanmıyorum kaldı ki paylaşım da yok. hadi verildi itiraz edilir. dava ne zaman açılmış? ilk duruşmada sonuç çıkmaz sanırım delilerin incelenmesi vs ertelenir gibi.
    sizde direk dava açılmış olması ilginç, çünki benzer olay avukat arkadaşımın müvekkiline oldu, adam bu tip sitelerden indirme yapıyor yanlışlıkla. kasten değil alakasız sitelerden yönlendirme sonucu. polisler evini basıyor cihazlara el konuyor bilirkişi raporu çıkarılıyor sonra savcıya çıkıyor. yanlışlıkla olduğunua ikna ediyorlar ve dava açılmadan olay kapanıyor. sizde ne bir polis baskını oluyor ne cihazlara el koyma. savcı ile görüştünüz mü?

bir de teknik olarak, internete her giren cihazın MAC adresi vardır bunlar modeme veya emin olmamakla birlikte telekomda kayıt edilir. bu kayıtların açığa çıkması ve size ait olmayan bir MAC adresi sizin olayla alakasız olduğunuzu ortaya çıkarır. bu kısımı araştırın derim bir de yurt dışından gelen bir rapor olması lazım onu görmeye çalışın orda muhakkak site ismi ip adresi tarih saat detayli olarak yazar olay izleme mi paylaşma mı yükleme mi ne şekilde olmuş görülür.
    hatta şu da mümkün kimse sizin modeme girmemiştir ama sizin cihaz üzerinden zararlı bir yazılım vasıtası ile indirilmiş olabilir hatta istemeden açılan bir site reklam popup vs de buna sebep olmuş olabilir belki.
    Konu cemalgurler tarafından (15-05-2019 Saat 10:57:32 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

modem yerine cihazlarınızın incelenmesini talep edin. dosya miktarı çok az (2). hagb olmaması çok zor. hagb için 2 yıl veya altı hapis vermesi lazım. bu durumda 5 yıl süreyle hiçbir suç işlemezseniz olay komple silinir sanki hiç olmamış gibi. ama bunun da şöyle riski var diyelim hagb oldu 2-3 sene sonra alakasız bir olay yüzünden en ufak bir ceza alırsanız basit bir hakaret, alkollü trafik kazası vs o zaman bu suç da devreye girer.
    2 yıldan fazla verileceğini sanmıyorum kaldı ki paylaşım da yok. hadi verildi itiraz edilir. dava ne zaman açılmış? ilk duruşmada sonuç çıkmaz sanırım delilerin incelenmesi vs ertelenir gibi.
    sizde direk dava açılmış olması ilginç, çünki benzer olay avukat arkadaşımın müvekkiline oldu, adam bu tip sitelerden indirme yapıyor yanlışlıkla. kasten değil alakasız sitelerden yönlendirme sonucu. polisler evini basıyor cihazlara el konuyor bilirkişi raporu çıkarılıyor sonra savcıya çıkıyor. yanlışlıkla olduğunua ikna ediyorlar ve dava açılmadan olay kapanıyor. sizde ne bir polis baskını oluyor ne cihazlara el koyma. savcı ile görüştünüz mü?

bir de teknik olarak, internete her giren cihazın MAC adresi vardır bunlar modeme veya emin olmamakla birlikte telekomda kayıt edilir. bu kayıtların açığa çıkması ve size ait olmayan bir MAC adresi sizin olayla alakasız olduğunuzu ortaya çıkarır. bu kısımı araştırın derim bir de yurt dışından gelen bir rapor olması lazım onu görmeye çalışın orda muhakkak site ismi ip adresi tarih saat detayli olarak yazar olay izleme mi paylaşma mı yükleme mi ne şekilde olmuş görülür.
    hatta şu da mümkün kimse sizin modeme girmemiştir ama sizin cihaz üzerinden zararlı bir yazılım vasıtası ile indirilmiş olabilir hatta istemeden açılan bir site reklam popup vs de buna sebep olmuş olabilir belki.
    Dava 01/04/2019 tarihinde açılmış. Bu ayın 24'üne ilk duruşma verilmiş. Yargılama hedef süre formunda azami 360 günde tamamlanması istenmiş. Benimde anlamadığım nokta burası, eğer böyle bir suç işlenmiş ise cihazlara el konulup incelenmesi gerekir. Savcı ile görüşmedim sadece ifade çağırdılar, polise ifade vermeye gittim. Polis memuruna da durumu izah ettim cevabı savcı gerekli görürse dava açılır demişti. İfade de Suçu kabul etmediğimi hatta modemin kablosuz olduğunu varsayılan şifreyi değiştiremediğimi söylemiştim. Ayrıca normal internet sitelerinde dolaşırken açılan popup tarzı reklamlardan bir virüs veya eklenti tarafından iznim olmadan olabileceğini bildirmiştim. Demek ki ters bir savcıya denk geldim yada bilirkişi raporundan olabilir. Uyaptan baktığımda ncmec raporu görünmüyor. ama delillerde ncmec raporu, ip tespiti, şüpheli beyanı, adli emanetin cd bilir kişi raporu, ttnet aş cevap yazısı ve eki. Bu dosyalara nasıl ulaşabilirim? yol gösterirseniz sevinirim.
    Konu aliduman tarafından (15-05-2019 Saat 11:36:16 ) de değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

TCK 226

https:www.hukuki.netshowthread.php146821-Hakkimda-TCK-226-3-2-cumle-43-1-53-maddelerince-dava-acilmis

ncmec

tck 226 3 beraattck 2263. beraatTCK 2263 KARAR
Forum