+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 32 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakkımda TCK 226/3-2 cümle, 43/1, 53 maddelerince dava açılmış.

savcının dava açması sizi karamsarlığa itmesin genelde zaten %90 dava açıyorlar illa ceza alacağınız anlamına gelmez. ben teknik olarak bildiklerimi paylaştım o dosyalara nasıl ulaşılır bir hukukçu yardımı gerekebilir. bu forumda ve başka forumlarda benzer olayları artıp araştırın fikir verecektir. teknik olarak birçok ihtimal daha mevcut bazen IP den adres tespitinde de hatalar olabiliyor. ama dediğim gib cihaz incelemesi olmamış olması ilginç. bu forumda genelde ncmec den gelen bildirimlerde olayda bir sosyal medya paylaşımı söz konusu oluyor yani indirmekten ziyade paylaşma dağıtma vs ve bu tip durumlarda inceleme olmuyor ama bir siteye girme izleme durumlardında ihbar fbi veya interpolden geliyor ve önclikle cihazlar inceleniyor. ama bu son kısımndan emin değilim umarım başka hukukçu arkadaşlar da yardımcı olur. daha önce benzer bir olay avukat arkadaşıma denk geldiği için teknik bilgim de olduğundan yardımcı olmaya çalıştım.

Hukuki NET Güncel Haber

Hakkımda TCK 226/3-2 cümle, 43/1, 53 maddelerince dava açılmış. konulu yargıtay kararı ara
    Hakkımda TCK 226/3-2 cümle, 43/1, 53 maddelerince dava açılmış. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cemalgurler rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    savcının dava açması sizi karamsarlığa itmesin genelde zaten %90 dava açıyorlar illa ceza alacağınız anlamına gelmez. ben teknik olarak bildiklerimi paylaştım o dosyalara nasıl ulaşılır bir hukukçu yardımı gerekebilir. bu forumda ve başka forumlarda benzer olayları artıp araştırın fikir verecektir. teknik olarak birçok ihtimal daha mevcut bazen IP den adres tespitinde de hatalar olabiliyor. ama dediğim gib cihaz incelemesi olmamış olması ilginç. bu forumda genelde ncmec den gelen bildirimlerde olayda bir sosyal medya paylaşımı söz konusu oluyor yani indirmekten ziyade paylaşma dağıtma vs ve bu tip durumlarda inceleme olmuyor ama bir siteye girme izleme durumlardında ihbar fbi veya interpolden geliyor ve önclikle cihazlar inceleniyor. ama bu son kısımndan emin değilim umarım başka hukukçu arkadaşlar da yardımcı olur. daha önce benzer bir olay avukat arkadaşıma denk geldiği için teknik bilgim de olduğundan yardımcı olmaya çalıştım.
    Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim. Araştırıyorum dediğiniz gibi bakalım hayırlısı artık.

Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba hocam, geçen gün sizin yorumunuz beni uyandırdı ve araştırmaya başladım sonunda adliyeden gidip dava dosya içeriğini aldım. Sizinde söylediğiniz gibi ncmec sadece sosyalmedya üzerinden yapılan hesaplardaki paylasımlardan kaynaklıymış. Bendeki olay ise tam olarak şu hindistan lokasyonlu bir twitter hesabından +18 ve ç.p sayılan videolar yayınlanmış bu olay ncmec raporunda tam olarak 19.09.2017 - 20:15:43 UTC saatinde olmuş. ncmec raporunda bu twitter hesabından giriş yapan hesapların ip adreslerini raporlamış ve nasıl olduysa benim 2 ip adresimlede bu twitter hesabına giriş yapılmış ama giriş yapılan tarihler 15.10.2017 ve 16.10.2017. Olay tarihi ve giriş tarihi arasında zaten büyük bir fark var. 20 tane ip adresinin içinde benim ip adresimlerim olduğundan dolayı şüpheli olarak dava açılmış. Şimdi savunmamı size göre nasıl yapmalıyım.? yardımcı olursanız sevinirim.

Nerede
    Kırıkkale
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Paylaşım yapan İP adreslerinin içindemi çıkmış sizin IP adresiniz? Yani o hindistan IP numaralı hesap takibe alınmış ve belirttiğiniz tarihtelerde o hesaba giriş yapan IP adresi size mi ait çıkmış?

Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Mydream rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Paylaşım yapan İP adreslerinin içindemi çıkmış sizin IP adresiniz? Yani o hindistan IP numaralı hesap takibe alınmış ve belirttiğiniz tarihtelerde o hesaba giriş yapan IP adresi size mi ait çıkmış?
    Hayır, Paylaşım yapan değil o hesaba giriş yapan IP adreslerinin arasında çıkmış. Ncmec raporunda olay tarihi 19.09.2017 olarak geçiyor ama bana ait ip adresleri olaydan 1 ay sonra giriş yapmış gözüküyor.

Nerede
    Kırıkkale
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Paylaşımı hindistan lokasyonlu ip adresi adresi yapmış fakat onun öncesinde sizin IP adresinizden de paylaşımı yapan Twitter hesabına giriş yapılmış. Sanırım bu şekilde.

Eğer olay bu şekildeyse anlamaya çalışıyorum ki buna benzer konu vardı linkini atacağım size okuyun.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

IP adresinden gerçek adresin bulunmasında hatalar olabiliyor örnekleri mevcut, dinamik IP adresleri atanırken kime hangi adres hangi saat aralığında atandı bu önemli. Bir IP adresi sizden önce ve sonra başkasına verilir önemli olan suç işlendiği an IP adresi kime aitti. Yurt dışından gelen ihbarlarda ülkeler arası zaman farklılıklarından dolayı bu tip hatalar olabiliyor mesela ncmec diyor şu ip şu saatte kiminmiş diyor Türkiye de o ip adresini kim kullanmış diye bakarken saat dilim farkından dolayı yanlış kişi suçlanabiliyor.
    Başka bir ihtimal, sizin bilgisayarınızda kurulu bir zararlı yazılım uzaktan erişime açıyor veya kontrolünüz dışında işlemler yapıyor. Cihazınıda VPN, özel DNS yazılımı kurdunuz mu? Tor browser adlı uygulamayı kullandınız mı?
    Yine başka bir ihtimal daha önce bahsettiğimiz gibi modeminize dışardan erişim.

Tüm olasılıklarda tek delil IP adresi. Ama yapılan suçlama müstehçen görüntü depolamak bulundurmak üzere. Hukukçu değilim ama sadece IP adresi ile ve cihazların detaylı araştırılması yapılmadan direk suçlama hukuka uygun olmaz diye düşünüyorum.

Bir de aklıma geldi, twitter da suç unusuru öğeleri paylaşan bir hesap var sizin tarafınızdan bu hesaba giriş yapılmış. bir hesapa giriş yapılması için o hesaba ait mail adresinin şifresini biliyor olmanız lazım. ama sizin bu hesap ile ve bu hesaba ait mail hesabı ilişkiniz yok. cihazınız detaylı incelendiğinde yine bu hesaba giriş yapmadığınız çıkacaktır zaten. ama şu olabilir mi: diyelim bir tane mail hesabı aldınız ama çok kullanmadınız, ara sıra kullanıyorsunuz, bu mail hesabını da birileri hackleri (ele geçirdi) ve bu hesap ile twittera üye oldu yasadışı içerik paylaştı. daha sonra da siz kendi mail hesabınıza girdiniz öylesine bakmak için? ama bu durumda da hackleyen kişi mail şifresini değiştirir ve siz sonradan giremezsiniz ayrıca ncmec raporu maile değil twitter a login olmayı söylüyor değil mi sizin suçlandığınız tarihlerde? bir de bir twitter hesabına nasıl 20 kişi login oluyor orası ilginç ama herhald IP adresleri farklı olsa bile farklı zaman oldukları için aynı kullanıcılara denk geliyor. Listedeki diğer IP leri görebildiniz mi? O IP lerden Türkiye de olan başkaları mevcut mu? Bir IP adresinden hemen gerçek adres bulunamaz ama hangi ülke olduğu bulunur. Benim tahminim zararlı yazılımlar ile olaydan habersiz sizin gibi kişilerin bilgisayarı zombi bilgisayar diye tabir ettiğimiz duruma gelmiş olabilir yani başkaları bir suç işliyor yurt dışından ama suç sizin IP gibi görünüyor.

eğer o zaman kullandığınız cihaz değişmedi ve formatlanmadı ise bir virüs ve zararlı yazılım tarayıcısından geçirebilir misiniz? (malwarebytes mesela ve antivirüs) ve avukatsız devam edecekseniz çıkış noktanız şu:

twitter kullanmam o hesabı da bilmem söz konusu hesabı tanımam etmem IP den yanlış adres tespit edildiğine dair çok örnek mevcut cihazlarımın detaylı incelenmesini istiyorum söz konusu görüntüleri görmedim indirmedim yüklemedim hiçbir şekilde herhangi bir cihazımda mevcut değildir.
    Konu cemalgurler tarafından (18-05-2019 Saat 17:03:34 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    manisa
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

IP adresinden gerçek adresin bulunmasında hatalar olabiliyor örnekleri mevcut, dinamik IP adresleri atanırken kime hangi adres hangi saat aralığında atandı bu önemli. Bir IP adresi sizden önce ve sonra başkasına verilir önemli olan suç işlendiği an IP adresi kime aitti. Yurt dışından gelen ihbarlarda ülkeler arası zaman farklılıklarından dolayı bu tip hatalar olabiliyor mesela ncmec diyor şu ip şu saatte kiminmiş diyor Türkiye de o ip adresini kim kullanmış diye bakarken saat dilim farkından dolayı yanlış kişi suçlanabiliyor.
    Başka bir ihtimal, sizin bilgisayarınızda kurulu bir zararlı yazılım uzaktan erişime açıyor veya kontrolünüz dışında işlemler yapıyor. Cihazınıda VPN, özel DNS yazılımı kurdunuz mu? Tor browser adlı uygulamayı kullandınız mı?
    Yine başka bir ihtimal daha önce bahsettiğimiz gibi modeminize dışardan erişim.

Tüm olasılıklarda tek delil IP adresi. Ama yapılan suçlama müstehçen görüntü depolamak bulundurmak üzere. Hukukçu değilim ama sadece IP adresi ile ve cihazların detaylı araştırılması yapılmadan direk suçlama hukuka uygun olmaz diye düşünüyorum.

Bir de aklıma geldi, twitter da suç unusuru öğeleri paylaşan bir hesap var sizin tarafınızdan bu hesaba giriş yapılmış. bir hesapa giriş yapılması için o hesaba ait mail adresinin şifresini biliyor olmanız lazım. ama sizin bu hesap ile ve bu hesaba ait mail hesabı ilişkiniz yok. cihazınız detaylı incelendiğinde yine bu hesaba giriş yapmadığınız çıkacaktır zaten. ama şu olabilir mi: diyelim bir tane mail hesabı aldınız ama çok kullanmadınız, ara sıra kullanıyorsunuz, bu mail hesabını da birileri hackleri (ele geçirdi) ve bu hesap ile twittera üye oldu yasadışı içerik paylaştı. daha sonra da siz kendi mail hesabınıza girdiniz öylesine bakmak için? ama bu durumda da hackleyen kişi mail şifresini değiştirir ve siz sonradan giremezsiniz ayrıca ncmec raporu maile değil twitter a login olmayı söylüyor değil mi sizin suçlandığınız tarihlerde? bir de bir twitter hesabına nasıl 20 kişi login oluyor orası ilginç ama herhald IP adresleri farklı olsa bile farklı zaman oldukları için aynı kullanıcılara denk geliyor. Listedeki diğer IP leri görebildiniz mi? O IP lerden Türkiye de olan başkaları mevcut mu? Bir IP adresinden hemen gerçek adres bulunamaz ama hangi ülke olduğu bulunur. Benim tahminim zararlı yazılımlar ile olaydan habersiz sizin gibi kişilerin bilgisayarı zombi bilgisayar diye tabir ettiğimiz duruma gelmiş olabilir yani başkaları bir suç işliyor yurt dışından ama suç sizin IP gibi görünüyor.

eğer o zaman kullandığınız cihaz değişmedi ve formatlanmadı ise bir virüs ve zararlı yazılım tarayıcısından geçirebilir misiniz? (malwarebytes mesela ve antivirüs) ve avukatsız devam edecekseniz çıkış noktanız şu:

twitter kullanmam o hesabı da bilmem söz konusu hesabı tanımam etmem IP den yanlış adres tespit edildiğine dair çok örnek mevcut cihazlarımın detaylı incelenmesini istiyorum söz konusu görüntüleri görmedim indirmedim yüklemedim hiçbir şekilde herhangi bir cihazımda mevcut değildir.
    Benimde düşündüğüm olay bilgisayarıma veya ip adresime sızılmış olması. Vpn proxy kullanmadım.

Twitter hesabı yabancı bir hesap ve ncmec raporunda şu bilgiler sırasıyla yer alıyor.
    -Olay türü ve Zamanı
    -Paylaşılan tweetin oluşturulma zamanı ve url adresi.
    -Twitter hesabının bilgileri, mail adresi, kullanıcı adı, kullanıcı id'si, profil url'si ve twittera kayıt olduğu tarih ile ip adresi.
    -Twittera erişim sağlayan son 20 ip adresi.
    -Toplam upload sayısı
    -Upload yapılan dosya hakkında bilgiler.
    -Twitter'a erişim sağlayan son 20 ip adresinin konum bilgileri

Bu twitter hesabının oluşturulduğu ip adresi ve twitter lokasyon bilgileri hindistan olarak gözüküyor. Twittera erişim sağlayan son 20 ip adresi içerisinde 2 Tane Türk,1 Tane Amerika, 17 Tane Hindistan ip adresi görünüyor. Bana ait olduğu iddaa edilen ip adreslerinin hesaba erişim sağlama tarihi ile paylaşılan tweet'in tarihi arasında 1 ay gibi süre farkı var. Bu bana ait olduğu iddaa edilen ip adresleri üzerinden bu paylaşımın yapılmadığının bir kanıtı. Ayrıca Twitter hesabının kullanıcı bilgileri ile sürekli erişim sağlayan 17 tane ip adresinin hindistan üzerinden olması bu hesabın bana ait olmadığının diğer bir kanıtı. Ncmec raporu tweet paylasıldığında ki ip adresine yer vermemiş ve bu rapor bence eksik ve yetersiz. Mahkemede ifademde bunları ifade ederek ncmec raporu üzerinden olayı anlatmaya çalışıp beraatimi talep edeceğim.

Siber suçlarla mücadele biriminin raporunda ip adreslerinin yurt dışı kaynaklı olduğundan kullanıcıların tespiti yapılamamıştır. Söz konusu uzaktan bağlanma işlemi gerçekten belirtilen yabancı ip adreslerinden yapılabileceği gibi, çeşitli ip değiştirme yöntemleri ile mevcut ip'nin değiştirilmiş olabileceği düşünülmektedir. Ip adreslerinin whois sorgularını içeren bir ek göndermiştir.

Bilgisayarım o tarihten sonra iki üç defa format yemiştir. Zaten bu görüntülerin benim bilgisayarımda olmadığından eminim, ip değiştirme programlarıda kullanmadım. eğer hakim üste belirtiğim ifademi dikkate almaz ise cihazlarımın incelenmesini talep edeceğim.

Sizce hocam bu detaylarda gözünüze çarpan veya eksik bir yer varmıdır?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

nmec in son giren 20 ve oluşturan şeklinde IP leri bildirmesi ve paylaşımı yapanı bildirmemesi ilginç. farz edelim bir twitter hesabı açtık ama çok sık kullanmadık. aradan zaman geçti sonra gitti japonya dan biri hesabı hackledi şifreyi ele geçirdi ve yasadışı içerik paylaştı. daha sonra da hesaba tekrar giriş yaptık ama hesabın hacklendiğinden haberimiz yok tabii. bu durumda suç bizde mi olacak?

bir de sizin hesaba giriş ve suçlandığınız eylem hesaba login olma değil mi. yani siz hesaba login olmuş kişilerden gözüküyorsunuz yani hesabın sahiplerinden biri gibi. yani sadece hesaba login olmadan sadece profile bakmaktan bahsetmiyoruz? öyle bir durum olsa kullanıcılar başkalarının paylaştıklarından da sorumu oluyor gibi bir durum söz konusu, tanımadığımız bir profilin ne paylaştığını bilemeyiz. sürekli bu tip ç.p. paylaşan hesapları takibe almak aramak vs suç olabilir ama ç.p. paylaşan hesaba bir kere kazara bakmak ncmec tarafından raporlanıyor mu? sizin durumda hesaba login olma suçu var anladığım kadarıyla ama yaplaşım sizden değil.

sizin olayda ya sizdeki bir zararlı yazılım (zombi bilgisayar) ya da ip den yanlış adres bulma söz konusu. bir de emin değilim ama çok iyi hackerlar yasadışı bir iş yapıp ip adresini başkasının gibi gösterebiliyorlar diye duymuştum böyle bir olay olup sizin IP denk gelmiş olabilir. bir ihtimal de sizin modeminize girek kişi vpn,tor,proxy kurcalayan biri ise sizin ip nizi kanıt olarak bir yere bırakmış olabilir.

bu tip suçlamalar müstehçenlik dışında başka olaylarda da olabiliyor, banka hesabı ele geçirme, forumda hakaret, bir web sitesine saldırı düzenleme. kişi hiç tanımadığı birinin hesabını boşaltmış gibi mesela istanbulda oturuyor ama ıspartadaki bir hesaptan ankara ya para transferi veya hiç üye olmadığı girmediği bir forumdaki hakaret yüzünden veya bilmediği bir websitesini hacklemekten suçlanabiliyor veya hiç bilmediği bir eticaret sitesinde dolandırıcılık yapmış gibi görülebiliyor.

hukukçu olmadığım için yanıltıcı olmak istemem ama ceza davalarında biraz iş şansa kalıyor, hakimin tavrı, teknik bilgisi, ters biri olup olmaması bu konularda önemli. çok kısa sürede oldu bittiye gelip çabuk karar veriliyor. az çok teknik olaydan anlayan bir hakim suçsuz olduğunuzu anlamalı ama bu olaylardan hiç anlamayan ters biri ceza verebilir, veya cihaz incelenmesi için erteleyebilir. 3 ker format atılmış olması çok bir şey değiştirmez emniyette çok gelişmiş donanım ve yazılımlar ile eski veriler geri getirilebilir. burda kritik durum hakim habg ister misin diye sorabilir yani hükmün ertelenmesi bu olası bir ihtimal.
    bu durumda olay kapanır sicile işlenmez ceza almazsınız ama 5 yıl boyunca herhangi bir olaya karışır ve ceza alırsanız iki olaydan da ceza alırsınız ve bu hapis olur. diyelim bu olay hagb oldu 2 sene sonra da basit bir hakaret davasından 4 ay hapis oldu, ikisi de ertelenmez o yüzden bu olayda beraat peşinde koşmak lazım.

kesin olarak avukat düşünmüyorsanız sade net ve çok detaya girmeyen bir savunma yapın.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

O sahis vpm proxy tor vb yazilimlari kullansa dahi asil ipleri inceleme sonucu ortaya cikar senlik bisi yoksa rahat ol benzer bi olay benim.basimdanda gecti iyi bi hakime denk gelip oldugu gibi anlstirsan herseyi beraat alirsin ipler icin inceleme istet yurt disi lokasyonlular icin

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

TCK 226

https:www.hukuki.netshowthread.php146821-Hakkimda-TCK-226-3-2-cumle-43-1-53-maddelerince-dava-acilmis

ncmec

tck 226 3 beraattck 2263. beraatTCK 2263 KARAR
Forum